Home Biznes Ładowanie bezprzewodowe – najprostszy i najłatwiejszy sposób ładowania
Biznes - 5 kwietnia 2022

Ładowanie bezprzewodowe – najprostszy i najłatwiejszy sposób ładowania

W sklepach coraz częściej pojawiają się ładowarki indukcyjne. Są to technologie bezprzewodowe, które umożliwiają ładowanie telefonu bez konieczności podłączania kabla. Wystarczy położyć telefon na ładowarce, aby rozpoczął się proces gromadzenia energii. Pokażemy Ci, jak działa ładowarka indukcyjna i czy warto ją kupić.

Ładowarka indukcyjna – zasada działania

Ładowarki bezprzewodowe wykorzystują indukcję elektromagnetyczną, na której opiera się jej zasada działania. Przewód zwinięty w ładowarce tworzy cewkę nadawczą, a w wyniku przepływu przez nią prądu zmiennego wytwarzane jest pole elektromagnetyczne. Natężenie pola magnetycznego zależy od liczby zwojów i natężenia przepływającego przez nie prądu. Wewnątrz znajduje się cewka odbiorcza.

Bezprzewodowy standard ładowania QI

Aby ujednolicić systemy ładowania bezprzewodowego smartfonów, postanowiono opracować jeden globalny standard znany jako QI. W związku z tym, jeśli zastanawiasz się, czy ładowarka bezprzewodowa będzie współpracować z Twoim telefonem, powinieneś zwrócić uwagę na znak QI umieszczony na jej opakowaniu. Informuje on, że gadżet jest zgodny z praktycznie każdym smartfonem i może go zasilać.

Ładowarki bezprzewodowe – czy warto?

Możliwość bezprzewodowego ładowania telefonu ma wiele zalet. Ładowanie indukcyjne jest szczególnie przydatne ze względu na brak plątaniny kabli w miejscu pracy lub w domu. Umożliwia ono także ładowanie telefonu na przykład podczas spotkania w kawiarni lub jazdy samochodem. Ładowanie bezprzewodowe nie uszkadza wtyczki, co często jest problemem w przypadku telefonów komórkowych.

Choć ładowanie bezprzewodowe ma wiele zalet, trwa dłużej niż ładowanie standardowe. Czas potrzebny na naładowanie smartfona za pomocą indukcji elektromagnetycznej wynosi od 2,5 do 3 godzin, podczas gdy tradycyjna ładowarka potrzebuje od 1,5 do 2,0 godzin na naładowanie tego samego urządzenia.

Ładowarka indukcyjna to produkt, który gorąco polecam. Oczekuje się, że stanie się ona przyszłością branży akcesoriów gsm. Osoby, które żyją w pośpiechu i chcą, aby ich telefon ładował się jak najszybciej, powinny jednak pozostać przy sieciowych ładowarkach do smartfonów.

Sprawdź również

Znaczenie działu HR we wdrażaniu i stosowaniu metodyki DevOps

DevOps to metodyka, której celem jest przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania, dos…