Home Biznes Na co zwrócić uwagę analizując oferty dostawców internetu?
Biznes - 14 sierpnia 2023

Na co zwrócić uwagę analizując oferty dostawców internetu?

Kto ma najlepszy, najszybszy lub najtańszy internet – to pytanie zadawane bardzo często przez osoby, które np. zbliżają się do końca umowy z operatorem i są skłonne zastąpić ją nową. Zaczyna się wtedy, często gorączkowa i drobiazgowa, analiza tego, skąd zamówić usługi sieciowe. Analizując oferty, bardzo ważne staje się dziś skrzętne porównanie danych.

Wobec mnogości propozycji od firm zapewniających internet, sporo czasu trzeba poświęcić analizie opłacalności – sprawdzeniu cen, okresu trwania umowy czy benefitów zapewnianych przez daną firmę. W rezultacie wybór dostawcy internetu jest decyzją, która nie powinna być podejmowana pochopnie.

Najczęściej zwracamy uwagę na szybkość łącza – przepustowość prezentowana jest w megabitach na sekundę (Mb/s). I słusznie powinno być to podstawowe kryterium do analizy. Dane dotyczące szybkości wskazują z jaką prędkością nastąpi pobieranie i wysyłanie danych. Należy zwrócić uwagę na zarówno maksymalną, jak i średnią prędkość oferowaną w danym pakiecie. Co oprócz tego parametru brać pod uwagę?

Opłaty – czy koszt internetu zawiera coś jeszcze?

Specjaliści związani z platformą telekomunikacyjną panwybierak.pl wskazują, by analizować oferty pod kątem pełnego zrozumienia struktury opłat. Koniecznie należy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy są  dodatkowe koszty aktywacji? Dobrze też, by sprawdzić wszelkie szczegóły dotyczące okresów zobowiązania – np. to, czy rozwiązując umowę wcześniej trzeba zapłacić karę.

Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na to, że niektórzy dostawcy mogą wprowadzać limity danych lub ograniczać dostęp do określonych usług. Może mieć to wpływ na ocenę opłacalności oferty.

Oczywiście oferty internetu należy analizować pod kątem dostępności oraz zastosowanej technologii – np. tego, czy dany dostawca zapewni w konkretnej lokalizacji szybkość 5G w przypadki sieci mobilnej. Podobnie można patrzeć na tę kwestię w kontekście światłowodu.

Porównywarki cenowe – odpowiedź na to, jaki internet wybrać

Szczególnie w przypadku osób, które nie mają wiedzy na temat ofert czy meandrów technologicznych, ważne może być umiejętne wykorzystanie porównywarek cenowych. Tego typu serwisy internetowe porównujące oferty dostawców usług telekomunikacyjnych – nie tylko sieci, ale też telefonii czy telewizji – są nieocenionym narzędziem w przypadku bardziej zaawansowanych analiz. Pozwalają na szybkie zestawienie parametrów różnych ofert, co znacznie ułatwia podjęcie właściwej decyzji.

Skąd zamówić internet? Sprawdź, zanim wybierzesz

Niewątpliwie wobec coraz większej liczby ofert wybór dostawcy internetu jest procesem, który wymaga starannego rozważenia detali – tymczasem mamy skłonność do dość ogólnej oceny atrakcyjności ofert. Nie należy podejmować decyzji o umowie pochopnie – powinno to zostać poprzedzone sprawdzeniem warunków czy porównaniem cen. Umożliwia to internet, dzięki któremu bezproblemowo można  znaleźć ofertę najlepiej dostosowaną do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Materiał partnera

Sprawdź również

Znaczenie działu HR we wdrażaniu i stosowaniu metodyki DevOps

DevOps to metodyka, której celem jest przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania, dos…