Home Biznes Na czym polega audyt podatkowy?
Biznes - 14 listopada 2022

Na czym polega audyt podatkowy?

Własna firma to duża odpowiedzialność – nie tylko za pracowników, dobre relacje z kontrahentami, ale także kwestie rozliczeń podatkowych. Każdy dobrze zarządzany biznes powinien od czasu do czasu weryfikować poprawność rozliczeń z fiskusem. Zewnętrzny audyt podatkowy pozwala na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości i wykonanie ewentualnej korekty.

Można powiedzieć, że audyt podatkowy to zespół działań, które mają na celu wykrycie nieprawidłowości podatkowych w aktualnych rozliczeniach przedsiębiorstwa. Obecnie wyróżniamy dwie formy analizy podatkowej. W Polsce przeprowadza ją Szef Krajowej Administracji Skarbowej wobec podatnika – w tym przypadku pojawia się ryzyko nałożenia kar za podatki, w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w rozliczeniach.

Zewnętrzny audyt podatkowy działa podobnie, aczkolwiek jest przeprowadzany w celu uniknięcia dotkliwych kar w razie kontroli ze strony instytucji państwowych. Działania tego typu obejmują:

  • analizę dokumentów sprzedażowych i księgowych w przedsiębiorstwie,
  • przygotowywanie korekt dla błędnie naliczonych podatków,
  • weryfikacja zastosowanych stawek VAT podczas rozliczeń z kontrahentami,
  • sprawdzenie miejsca opodatkowania transakcji i zgodności dokumentów z prawem podatkowym danego kraju.

Podsumowując – nawet audyt podatkowy za granicą ma na celu wykrywanie błędów w rozliczeniach i wprowadzenie ewentualnych poprawek, co pozwala na uniknięcie sporów z organami podatkowymi. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa zewnętrzny audyt podatkowy? Sprawdzisz to na: https://taxology.co/pl/consulting/audyty/.

Dlaczego warto przeprowadzać zewnętrzny audyt podatkowy?

Decydując się na zewnętrzny audyt podatkowy, możesz przede wszystkim uniknąć wysokich kar w razie wykrycia nieprawidłowości przez instytucje publiczne. Dzięki współpracy z firmą konsultingową, która zajmie się analizą i korektą zeznań podatkowych, unikniesz przede wszystkim dotkliwych konsekwencji. Jako przedsiębiorca rozliczający podatki, jesteś narażony na:

  • kary ze strony Urzędu Skarbowego w razie wykrycia nieprawidłowości – nawet do 10% wartości zaległego zobowiązania podatkowego,
  • koszty postępowania wyjaśniającego,
  • obsługę prawną – w razie dochodzenia swoich praw przed sądem.

Więcej na temat współpracy w ramach zewnętrznego audytu podatkowego oraz rozliczeń stawek VAT przeczytasz na: https://taxology.co/.

Wsparcie w zakresie podatków – czy audyt podatkowy się opłaca?

Współpraca z zespołem profesjonalistów w dziedzinie podatków, audytów oraz raportowania ruchów magazynowych to świetny pomysł. Jeśli prowadzisz własną działalność w branży e-commerce, potrzebujesz naprawdę kompleksowych rozwiązań. Zewnętrzny audyt podatkowy to szansa na optymalizację obciążeń podatkowych w swojej firmie, aby finalnie poprawić wynik finansowy. Nie czekaj dłużej i przygotuj swoje przedsiębiorstwo na ewentualną kontrolę celno-skarbową. Dobry plan działania oraz przygotowanie dokumentów księgowych zgodnie z aktualnymi przepisami to podstawa, aby uniknąć ewentualnych kłopotów.

Sprawdź również

Praca w social media – plusy i minusy, które musi poznać każdy

Jedną z bardziej przyszłościowych profesji jest praca w social media. Dla wielu jest to za…