Home Biznes Na czym polega parasite marketing? Czy warto stosować tę metodę?
Biznes - 28 listopada 2023

Na czym polega parasite marketing? Czy warto stosować tę metodę?

Od wielu lat, by przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, w marketingu dominuje kreatywne podejście. I chociaż w tej kwestii niemal wszystkie chwyty są dozwolone, to niektóre z nich przekraczają granicę etyki. Świetnym tego przykładem jest parasite marketing. Sprawdź, na czym polega i czy warto go stosować.

Parasite marketing – na czym polega?

Parasite marketing, określany również marketingiem pasożytniczym, to strategia polegająca na tym, że firma wykorzystuje reputację, popularność lub sukces innej marki do promowania własnych produktów bądź usług. Te działania najczęściej są realizowane bez zgody, a nawet wiedzy wykorzystywanego przedsiębiorstwa. W praktyce często marketingowcy uciekają się do imitacji, kreowania skojarzeń produktów lub wykorzystywania logo czy sloganu oryginalnej firmy. Celem omawianej strategii jest skorzystanie z ugruntowanej pozycji innej marki, by dotrzeć do nowych klientów oraz zbudować świadomości własnej marki. Nasuwa się pytanie, czy tak kontrowersyjne podejście jest opłacalne w perspektywie długofalowej?

Nie, o czym dowiesz się z dalszej części tekstu. Pamiętaj, że marketingu nie brakuje metod, które w etyczny sposób zapewniają podobne albo i lepsze rezultaty. Poznaj dobre strategie marketingowe (i nie tylko!) na Firmove.pl i zbuduj pozytywny wizerunek marki oraz etycznie wzmocnij relacje z klientami.

Parasite marketing – zalety

Parasite marketing, chociaż jest kontrowersyjną strategią, może przynosić pewne korzyści w specyficznych kontekstach. Jedną z głównych zalet jest szybkie zwrócenie uwagi na markę bez konieczności ponoszenia ogromnych kosztów.

Dodatkowo parasite marketing może otwierać dyskusję i wzbudzać zainteresowanie wokół marki wykorzystującej tę strategię, co może przyczynić się do zwiększenia jej rozpoznawalności. Kreatywne podejście w kwestii wykorzystania popularności konkurencji może również zwiększyć zaangażowania społeczności. Jeśli firma potrafi skutecznie zarządzać tymi efektami, może zbudować świadomość marki w stosunkowo krótkim czasie.

Parasite marketing – czy warto?

Parasite marketing może wydawać się kuszącą strategią ze względu na korzyści, jednak warto podkreślić, że są one najczęściej krótkoterminowe. To podejście ma znacznie więcej wad niż zalet.

Zastosowanie marketingu pasożytniczego może negatywnie wpłynąć zarówno na firmę będącą ofiarą tych działań, jak i na podmiot wykorzystujący tego rodzaju strategię. Nierzadko cierpią na tym uznane marki, których reputacja może zostać nadszarpnięta np. poprzez imitację ich logo w kampanii reklamowej firmy o wątpliwym statusie. W takich sytuacjach konsumenci mogą poczuć się oszukani.

Dodatkowo w takich praktykach można łatwo przekroczyć granicę legalności. Naruszanie praw autorskich lub nielegalne wykorzystanie cudzego znaku towarowego mogą wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi dla marki, która dopuściła się takich praktyk. Przeważnie finałem jest kosztowny spór sądowy. Można łatwo wywnioskować, że parasite marketing to stąpanie po mocno niepewnym gruncie, na którym można łatwo się potknąć.

Na tym jednak nie koniec. Warto zaznaczyć, że takie działania mogą być postrzegane jako brak autentyczności i uczciwości, co w perspektywie długofalowej może zaszkodzić reputacji firmy.

Działaj uczciwie!

Czy parasite marketing to strategia, którą warto wdrożyć w firmie? Każdy z nas może wysnuć własne wnioski, jednak zdecydowanie odradzamy tego typu działania. Pamiętaj, że nieetyczne praktyki negatywnie wpływają na wizerunek marki. Dzisiejszy odbiorca przekazów reklamowych jest bardziej świadomy i rezygnuje z usług czy produktów firmy, które działają niezgodne z powszechnie uznawanymi wartościami. Zdecydowanie lepiej inwestować w etyczny marketing, który przynosi długofalowe efekty.

Materiał partnera

Sprawdź również

Znaczenie działu HR we wdrażaniu i stosowaniu metodyki DevOps

DevOps to metodyka, której celem jest przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania, dos…