Home Social Media Najpopularniejsze portale społecznościowe – ranking
Social Media - 3 maja 2020

Najpopularniejsze portale społecznościowe – ranking

Social media ranking w Europie i USA - kto cieszy się największym uznaniem użytkowników?

Portale społecznościowe

Czy wyobrażacie sobie obecnie codzienne życie bez mediów społecznościowych? Nawet jeśli w pierwszej chwili Wasza odpowiedź brzmi “oczywiście!” to już po chwili przychodzą na myśl wątpliwości. Za pomocą Social Mediów się przecież komunikujemy, umawiamy ze znajomymi, sprawdzamy co ciekawego słychać i naszych bliskich, dowiadujemy się w mgnieniu oka wieści ze świata. Przede wszystkim zaś, dostajemy masę informacji z pierwszej ręki. Dzięki mediom społecznościowym, lubiany i ceniony przez nas artysta, ma z nami kontakt niemalże bezpośredni bez konieczności komunikowania się za pomocą gazet, radia czy telewizji. Magia społecznościówek pozwala internautom na bliskość z osobami, które wcześniej były nieosiągalne i nie ważne czy jest to ulubiony muzyk rockowy, polityk (polityków najszybciej spotkamy na twitterze) czy ciocia ze Stanów, z którą dzięki Facebookowi możemy utrzymywać kontakt.

Każdy z nas ma swoje preferencje, jeśli chodzi o media społecznościowe. Ci, którzy cenią sobie możliwość oglądania i publikowania zdjęć, wybiorą Instagram, którego popularność z roku na rok wzrasta szczególnie wśród młodych ludzi. Dla tych, którzy wolą słowo pisane dedykowany będzie Twitter, o którym pisaliśmy ostatnio przy okazji rankingu najpopularniejszych kont na Twitterze. Inni zaś wybierają Facebooka, Pinteresta, Snapchata i wiele innych stron internetowych i aplikacji społecznościowych. Jakie portale społecznościowe są najpopularniejsze? Przygotowaliśmy dla Was ranking 10 najpopularniejszych mediów społecznościowych w Europie i USA.

Najpopularniejsze strony społecznościowe

Początek roku to dobry czas na podsumowania w każdej branży, również w marketingu internetowym i social media. Podczas przygotowywania tego opracowania najpopularniejszych społecznościówek korzystaliśmy z danych udostępnionych przez strony: statista.com i statcounter.com. Przedstawiły one bardzo ciekawe zestawienia, które pokazują nam jaką popularnością cieszą się media społecznościowe w Europie i za oceanem. Co ciekawe, Amerykanie korzystają z mediów społecznościowych nieco inaczej niż Europejczycy. Przedstawiamy też badania dotyczące popularności mediów społecznościowych w Polsce. Jesteście ciekawi jak? Zapraszamy do lektury!

Jako, że udostępnione dane pochodzą z różnych ośrodków, do ich zebrania posłużono się różną metodologią, a co za tym idzie nie można brać ich pod wspólny mianownik. Nie mniej, dają one pewien obraz tego, jaką popularnością cieszą się poszczególne media w Europie i Stanach Zjednoczonych, a które społecznościówki, swój najlepszy czas mają już dawno za sobą.

Najpopularniejsze Social Media w Polsce

 1. Facebook,
 2. Instagram,
 3. Twitter,
 4. Wykop,
 5. Pinterest,
 6. Chomikuj,
 7. Siepomaga,
 8. Reddit,
 9. Avaaz,
 10. TikTok.

Zacznijmy od mediów społecznościowych w Polsce. Jakie Social Media najchętniej są wybierane przez Polaków? Ciekawe dane dostarczył pokazuje badanie Gemius/PBI. Według nich w marcu 2020 najpopularniejszym w Polsce medium społecznościowym był Facebook. Nie jest to żadną niespodzianką, wszak FB od lat jest na topie wśród polskich userów społecznościówek. Tylko w marcu stronę tę odwiedziło prawie 23 miliony użytkowników. Drugie miejsce należy do Instagrama, którego stronę odwiedziło około 7,5 miliona użytkowników. Trzecie miejsce to Twitter z nieco ponad 7 milionami użytkowników. Dalej znajdziemy kolejno: Wykop, Pinterest, Chomikuj, Siepomaga, Reddit, Avaaz i TikTok. Największe wzrosty odnotował serwis TikTok, który z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej popularny i zapewne w kolejnych aktualizacjach tego tekstu będziemy o nim jeszcze słyszeć.

Najpopularniejsze media społecznościowe w USA

 1. Facebook,
 2. Instagram,
 3. Messenger,
 4. Twitter,
 5. Pinterest,
 6. Snapchat,
 7. Reddit,
 8. Tumblr,
 9. WhatsApp
 10. Google Hangouts.

Najpopularniejsze media społecznościowe w Europie

 1. Facebook – 75,65%
 2. Pinterest – 10,11%
 3. Twitter – 5,58%
 4. YouTube – 3,2%
 5. Instagram – 1,84%
 6. Tumblr – 1,52%
 7. VKontakte – 0,58%

Jak widać z powyższego zestawienia najpopularniejszych social mediów w USA i Europie, tu i tu niepodzielnie rządzi Facebook, który w Europie cieszy się prawie 76% popularnością użytkowników. Ta internetowa strona społecznościowa jeszcze długo pozostanie liderem w Social Media, a przynajmniej wszystko na to wskazuje. Ciekawostką jest to, że w Europie dopiero na 5 miejscu z wynikiem 1,84% znajduje się Instagram, natomiast w Stanach Zjednoczonych widnieje na drugim miejscu. Daje to pewien ogląd na to, jakie różnice w podejściu do Social Mediów mają miejsce po obydwu stronach Atlantyku. W rankingu najpopularniejszych Social Media w USA nie widzimy YouTube, co prawdopodobnie wynika z przyjętej metodologii badań – niektórzy bowiem nie uznają YouTube za portal społecznościowy tylko portal VOD.

ranking mediów społecznościowych

W statystykach dotyczących naszego kontynentu widzimy portal społecznościowy VKontakte, a właściwie VK. Jest to medium społecznościowe założone w 2006 roku przez Rosjanina Pawieła Durowa. Jest popularny głównie w krajach byłego ZSRR (Rosja, BIałoruś, Ukraina ale również Kazachstanie, Uzbekistanie czy Azerbejdżanie). Na zachodzie Europy praktycznie nikt z niego nie korzysta. Mówi się o VKontakte, że powstał jako rosyjska odpowiedź na amerykańskiego Facebooka.

Innym ciekawym medium, które pojawiło się w rankingu social media jest Tumblr, który widnieje zarówno na liście popularnych stron społecznościowych w USA jak i Europie. Co prawda z niewielkim wynikiem jednak warto odnotować ten fakt. Tumblr to platforma mikroblogowa, nieco podobna do Twittera, która pozwala na przesyłanie niewielkich komunikatów tekstowych, dźwiękowych czy graficznych. Powstała w 2007 roku założona przez Davida Karpa, a jej właścicielem jest Yahoo!

Warto też odnotować, że w rankingu mediów społecznościowych za rok 2020 nie pojawiło się Google +, które w poprzednim roku zostało zamknięte. Wielkie marzenia o utworzeniu nowego, wielkiego medium społecznościowego, mogącego był realnym konkurentem dla Facebooka prysły wraz z upadkiem Google Plus.

Poniżej infografika przedstawiająca najpopularniejsze platformy społecznościowe w Europie.

najpopularniejsze media społecznościowe

Sprawdź również

Czy na Messengerze widać kto zrobił screena?

Zrzuty ekranu stały się nieodłączną częścią współczesnej komunikacji online. Wraz z rozwoj…