Home Google Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe – TOP5

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe – TOP5

Ranking wyszukiwarek internetowych w Polsce i na świecie 2020

Chociaż w internecie dostępne są różne wyszukiwarki, nie ma wątpliwości, która jest najważniejszym graczem na rynku – Google, czyli wyszukiwarka tak popularna, że od jej nazwy utworzone zostało słowo 'googlować’. Internauci na całym świecie rzadko korzystają z innych wyszukiwarek.

Każdy internauta, przynajmniej czasem, 'pyta’ o coś Google. Jednak korzystać możemy też z innych teog rodzaju stron. Zobaczmy dlaczego właśnie Google zmonopolizował rynek i jakich innych wyszukiwarek używają internauci w Polsce i na świecie.

Google – najpopularniejsza wyszukiwarka w Polsce i na świecie (98%)

Ile osób korzysta z Google? Według raportu przygotowanego przez StatCounter (źródło), w Polsce aż 97,85% internautów, szukając informacji lub odpowiedzi na nurtujące ich pytania, korzysta z usług tej wyszukiwarki.

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Polsce - Google, Bing, Yahoo!, DuckDuckGo, MSN, Yandex RU

Na świecie procent ten jest niewiele mniejszy. Dane portalu StatCounter (klik) pokazują, że z Google korzysta aż  92,51% wszystkich użytkowników na świecie! Dlaczego najwięcej użytkowników internetu ufa Google? Dzięki złożonemu systemowi skanowania, indeksowania i pozycjonowania stron Google zapewnia użytkownikom znalezienie potrzebnych informacji. Poza największą liczbą zaindeksowanych stron, amerykańska wyszukiwarka proponuje też inne usługi, na przykład: weryfikuje wyszukiwaną frazę i poprawia ją, jeśli jest błędna, proponuje podpowiedzi, umożliwia wyszukiwania głosem i obrazem. Szukając pogody, wyników meczy czy informacji o znanej osobie, nie musimy otwierać proponowanych stron – Google w czytelny sposób udziela nam informacji.

popularność wyszukiwarek internetowych na świecie

Bing i Yahoo – 1,16% i 0,54% rynku wyszukiwarek w Polsce

Te wyszukiwarki zestawiamy w naszym rankingu razem, ponieważ od 2011 roku Yahoo jest wspierany przez Bing. Wspomniany wyżej raport podaje, że w Polsce nie cieszą się one popularnością – z Bing korzysta 1,16% użytkowników, a z Yahoo – 0,54%. Na świecie kolejno – 2,45% i 1,64%. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Bing i Yahoo nie spełniają wszystkich funkcji, które proponuje nam Google. Na temat Bing przeczytaj również nasze teksty o indeksowaniu stron w tej wyszukiwarce oraz o różnicach między Google a Bing.

Baidu – chińska wyszukiwarka (1,1% na świecie)

To specyficzny gracz w naszym rankingu. Chiny to jedno z niewielu państw, w których Google nie monopolizuje rynku – na pierwszym miejscu plasuje się tam wyszukiwarka Baidu z wynikiem 70,26% (według danych przedstawionych na portalu medium.com). Chociaż amerykański system wszedł na rynek chiński w 2006 roku, jego stabilne działanie jest uniemożliwiane przez tamtejsze władze (mimo wprowadzenia krytykowanych na zachodzie mechanizmów filtrujących kontrowersyjne treści). W rezultacie Google w Chinach lokują się na 5. pozycji z wynikiem 1,42 % (według raportu medium.com).

Najpopularniejsze wyszukiwarki z podziałem na kraje

YandeX – wyszukiwarka rosyjska (0,05% w Polsce)

Chociaż rosyjska wyszukiwarka nie posiada polskiej wersji, w Polsce plasuje się na 6. miejscu (0,05% użytkowników). W Rosji rywalizacja tej wyszukiwarki z amerykańskim potentatem jest zawzięta – z Yandex korzysta 46,83%, a z Google – 50,06% (według przytaczanego wcześniej raportu StatCounter). Rosyjska wyszukiwarka wykorzystywana jest (i bardzo popularna!) także przez użytkowników na Ukrainie, Białorusi, w Turcji, Kazachstanie i Gruzji. Podobnie jak Google, Yandex większość zysków generuje z wyświetlanych w wynikach wyszukiwania reklam. Yandex proponuje też narzędzie podobne do Google Analytics – App Metrica. Co za tym idzie, podobnie jak Google, krytykowana jest za gromadzenie informacji o użytkownikach.

DuckDuckGo – wyszukiwarka bezpieczna

W Polsce wyszukiwarka z kaczym wizerunkiem zajmuje miejsce 4. (0,13% internautów), a na świecie zajmuje 6 miejsce pod względem popularności z wynikiem 0,44%. Zdecydowaną wadą wyszukiwarki DuckDuckGo jest brak map i lokalizacji. Jednak niektórzy internauci chwalą tę wyszukiwarkę za anonimowość – DuckDuckGo nie zbiera danych użytkowników. Internauci doceniają również 'kaczą’ wyszukiwarkę za interfejs i szybkość działania.

Zobacz też:

Sprawdź również

Google organizacja macierzysta: Alphabet. Co warto o niej wiedzieć?

Google to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych marek na świecie, ale niewielu wie…