Home Biznes O czym należy pamiętać zlecając druk katalogów?
Biznes - 10 lipca 2019

O czym należy pamiętać zlecając druk katalogów?

Profesjonalny druk katalogu, uzyskanie dobrych efektów i parametrów w dużej mierze oparty jest na odpowiednim przygotowaniu plików, zgodnie z wytycznymi drukarni. Poniżej kilka informacji, które pozwolą na prawidłowe przygotowanie katalogu.

Druk i uszlachetnienia

Decydując się na projekt i wydruk katalogu już na etapie tworzenia warto pomyśleć o parametrach technicznych druku. Należy odpowiedzieć na kilka podstawowych kwestii:

  • format katalogu – różnorodność form i nowoczesność nie broni się przed w zasadzie żadnym formatem. Dość popularne z nich to A4, A5, 210×210 mm.
  • kolorystyka – przeważnie drukuje się w rozbarwieniu cmyk, uzyskamy całą bazę kolorystyczną przy zachowaniu najniższej ceny.
  • uszlachetnienia – szczególnie popularne są uszlachetnienia okładki, zwiększające jej trwałość i wpływające na solidny i elegancki wygląd folderu. Może to być folia błyszcząca, matowa, a także lakier UV na całej powierzchni lub wybranych miejscach np. takich jak logo lub zdjęcia.

Format pliku – jest ich kilka

Pamiętajmy także o zachowaniu odpowiednich spadów, które określone zostały na stronie internetowej www.tonprint.pl. W zależności od formatu, przekażemy Państwu makietę zawierającą format brutto, netto oraz określony spad (od 3 do 5 mm). Należy pamiętać podczas przygotowania projektu graficznego oraz składu o odsunięciu wszystkich elementów graficznych i tekstów 5 mm od formatu netto, co pozwoli uniknąć przycięcia ważnych elementów i będzie miało duży wpływ na zachowanie estetyki produktu.

Przygotowanie do druku – przed zapisem PDF

Na wstępnym etapie projektu graficznego i składu należy zwrócić uwagę na wytyczne techniczne. Pierwszy krok to określenie formatu netto, punktur formatowych oraz spadów potrzebnych do poprawnego zamknięcia pliku PDF do produkcji. Odpowiednie zdefiniowanie kolorów CMYK oraz dodatkowych kolorów Pantone jeśli takie obiekty występują w projekcie. Na co zwrócić szczególną uwagę przed zapisaniem projektu do formatu PDF? Należy upewnić się czy elementy graficzne zostały zamienione na CMYK, a bitmapy mają odpowiednią rozdzielczość 300 dpi. Ważne jest także zamienienie fontów na krzywe, lub dołączenie użytych czcionek do pliku produkcyjnego.

Sprawdzamy zapisany PDF

Po wygenerowaniu pliku PDF sprawdźmy go ponownie pod kątem odpowiednich proporcji, zachowania formatu netto i spadów, prawidłowego wyświetlania się wszystkich elementów graficznych i ogólnej poprawności pliku. Tak przygotowany projekt możemy z powodzeniem wysłać do drukarni.

Warto rozmawiać

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości na etapie tworzenia projektu czy przygotowania do druku warto zasięgnąć pomocy pracowników drukarni Ton Print, którzy odpowiedzą na wszelkie zawiłości. Poprawnie przygotowany projekt katalogu gwarantuje jego dobry wygląd i zwiększa funkcję estetyczną co ułatwi promowanie zawartych w nim produktów.

Sprawdź również

Znaczenie działu HR we wdrażaniu i stosowaniu metodyki DevOps

DevOps to metodyka, której celem jest przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania, dos…