Home Social Media Od czego zależy kolejność osób na czacie na messengerze?
Social Media - 11 stycznia 2023

Od czego zależy kolejność osób na czacie na messengerze?

Algorytm wyświetlania znajomych

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre osoby pojawiają się jako pierwsze na liście czatów w Twojej ulubionej aplikacji komunikacyjnej? Co decyduje o kolejności osób na czacie na messengerze? Cóż, odpowiedź na to pytanie leży w algorytmach używanych przez te aplikacje. W tym poście dowiemy się, od czego zależy kolejność osób na czacie na messengerze, jak i dlaczego działają te algorytmy, a także przeanalizujemy zalety i wady ich konstrukcji.

Od czego zależy kolejność wyświetlanych osób na messengerze?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje określona metoda ustalania kolejności, w jakiej ich kontakty pojawiają się na platformie. Poniżej szczegółowo przyjrzymy się, co decyduje o kolejności osób wyświetlanych w Messengerze i dlaczego niektóre rozmowy mogą być wyświetlane jako pierwsze przed innymi. Zatem od czego zależy kolejność wyświetlanych osób na messengerze?

Algorytm wyświetlania znajomych – jak działa?

Większość popularnych aplikacji do przesyłania wiadomości organizuje kontakty przy użyciu własnego, niestandardowego algorytmu, który określa sposób wyświetlania listy kontaktów na liście czatu. Algorytmy te biorą pod uwagę o kolejności osób na listach czatu takie czynniki jak częstotliwość komunikacji, ostatnią aktywność użytkownika i szybkość reakcji przy podejmowaniu decyzji odbioru połączeń.

Używając algorytmu do decydowania, kto pojawi się na górze listy, aplikacje do przesyłania wiadomości mogą zapewnić użytkownikom bardziej spersonalizowane wrażenia. Pozwala użytkownikom szybko znaleźć osoby, z którymi często się komunikują, ułatwiając utrzymywanie relacji z przyjaciółmi i rodziną online. Ponadto dodają poziom organizacji, który pozwala na łatwe sortowanie według kategorii, takich jak ostatnio aktywne, nieaktywne, zablokowane kontakty i inne. Algorytm wyświetlania znajomych messenger działa właśnie w taki sposób.

Częstotliwość rozmów

Jednym z głównych czynników decydujących o kolejności osób na Messengerze jest częstotliwość rozmów. To znaczy, jak często Ty i inna osoba wysyłacie do siebie wiadomości. Jeśli prowadzisz z kimś długie rozmowy, prawdopodobnie jest on wyżej na liście. Dzieje się tak, ponieważ Messenger chce zapewnić optymalne wrażenia, pokazując rozmowy i osoby, z którymi najczęściej wchodzisz w interakcje. Dlatego logiczne jest, że osoby, z którymi najczęściej się angażujesz – poprzez aktywną rozmowę – mają większe szanse na pojawienie się wyżej na liście kontaktów.

Nowi znajomi

Nowi znajomi mogą mieć wpływ na kolejność osób wyświetlanych na messengerze. Domyślnie, kiedy tworzysz nowe konto, umieszczasz na górze każdego, kto jest już Twoim znajomym, zarówno offline, jak i online. Podobnie, jeśli nowy przyjaciel zostanie dodany do twojego konta, pojawi się on również u góry. W ten sposób Messenger pomaga upewnić się, że nie przegapisz żadnej rozmowy ze swoimi nowymi kontaktami.

Częsta aktywność użytkowników

Częsta aktywność użytkowników jest również brana pod uwagę przy wyświetlaniu list kontaktów. W danym dniu, jeśli ktoś odwiedza częściej ich platformę, może pojawić się wyżej niż ktoś, kto ostatnio nie korzystał z ich platformy. Częsta aktywność użytkowników jest śledzona przez algorytmy Messengera, dzięki czemu mogą zapewnić użytkownikowi spójną listę kontaktów w oparciu o jego indywidualne wzorce użytkowania.

Reakcje na treści, oznaczenia

Reakcje na treści mogą być również brane pod uwagę przy wyświetlaniu list kontaktów. Kiedy ktoś wysyła post lub wiadomość, a inni reagują lub komentują w odpowiedzi — pozytywnie lub negatywnie — ta reakcja może przyczynić się do tego, jak wysoko dana osoba pojawi się na liście kontaktów. Śledząc te interakcje, Messenger wie, które rozmowy są ważne dla użytkownika i może je wyróżnić, aby były lepiej widoczne.

Co nie wpływa na kolejność wyświetlania osób na messengerze?

Podsumowując, chociaż istnieje wiele czynników, które wpływają na sposób wyświetlania kontaktów w Messengerze, takich jak platformy i ostatnie rozmowy, wiele innych czynników nie ma żadnego wpływu.

  • Messenger to wieloplatformowa aplikacja do przesyłania wiadomości. Działa zarówno z telefonami z Androidem i iOS, jak i komputerami stacjonarnymi. Mimo że ten system różni się w zależności od platformy, sposób, w jaki ludzie są wymieniani w Messengerze, pozostaje w większości jednolity. 
  • Czaty grupowe świetnie nadają się do prowadzenia wielu rozmów jednocześnie. Niemniej jednak nie wpłyną one na sposób wyświetlania kontaktów w komunikatorze.
  • Kolejność, w jakiej kontakty pojawiają się w Messengerze, nie będzie miała wpływu na ich status online ani dostępność. Obejmuje to, czy ktoś jest aktualnie aktywny, bezczynny lub offline w danym momencie. Te informacje są przydatne, ponieważ pozwalają nam wiedzieć, kiedy dana osoba jest osiągalna, ale nie należy ich brać pod uwagę, myśląc o tym, jak ludzie wyświetlają się na liście czatu.
  • Nieprzeczytane wiadomości mogą być bardzo ważne dla uczestników określonej konwersacji. Nie wpłyną one jednak na to, kto jest wymieniony jako pierwszy na liście kontaktów. Wszystkie kontakty są uporządkowane według tego, z kim ostatnio się kontaktowano, a ich nieprzeczytane wiadomości nie mają znaczenia, jeśli chodzi o to, jak wyświetlają się na Twojej liście w Messengerze.

Czy można zmienić kolejność osób na messengerze?

Inną metodą stosowaną przez niektóre aplikacje do przesyłania wiadomości w celu zmiany kolejności osób na ich listach czatów jest ręczna zmiana kolejności. Oznacza to, że użytkownicy mogą zmieniać kolejność swoich kontaktów ręcznie lub edytując ustawienia aplikacji. Ręczna zmiana kolejności jest wygodna, ponieważ uwalnia użytkowników od konieczności polegania na algorytmach, które mogą nie uwzględniać tego, co uważają za ważne przy podejmowaniu decyzji, kto powinien być pierwszy na liście czatu.

Niestety nie można na Messengerze samodzielnie zmienić kolejności wyświetlanych osób. Przeglądając zatem messenger aktywni znajomi których chcemy wyróżnić nie będą mogli zostać np. przypięci na górze listy. Teraz już wiesz, od czego zależy kolejność osób na czacie na messengerze, a takie pojęcia jak aktywni teraz messenger kolejność czy kto będzie na górze na liście w messengerze, nie muszą już zaprzątać Twojej głowy.

Sprawdź również

Czy na Messengerze widać kto zrobił screena?

Zrzuty ekranu stały się nieodłączną częścią współczesnej komunikacji online. Wraz z rozwoj…