Home Biznes Oszustwa w sieci – na co uważać i jak się chronić?
Biznes - 26 czerwca 2022

Oszustwa w sieci – na co uważać i jak się chronić?

Oszuści wykorzystują Internet, by zarabiać pieniądze w nieuczciwy sposób. Niemal każdy użytkownik sieci może paść ofiarą ich zabiegów. Na jakie zagrożenia jesteś narażony? Jak możesz się chronić? Zostań z nami!

Kradzież wartościowych danych

Dane bywają bezcenne. Nic dziwnego, że wielu przestępców stawia sobie za cel ich pozyskanie. Szczególnie narażone na kradzież danych są firmy oraz instytucje. Złodzieje próbują zmonetyzować przechowywane przez nie dane lub użyć ich dla swojej korzyści w inny sposób. Jak chronić się przed tym rodzajem internetowych przestępstw?

Zabezpieczenie się przed kradzieżą danych nie musi być trudne lub kosztowne. Należy użyć system właściwie zabezpieczony z wdrożoną polityką backupu danych. Skuteczną ochronę stanowią serwery dedykowane dla firm i instytucji. Na rynku nie brakuje produktów tego typu oferujących wysokie standardy bezpieczeństwa.

Obietnice szybkich zarobków

Kto nie chciałby zdobyć dużych pieniędzy w krótkim czasie? Niestety, za większością obietnic szybkiego zysku stoją próby zarobku kosztem interesantów. Oszuści działają na wiele sposobów. Niektórzy z nich mają na celu wyłudzenie określonej sumy, a inni kradzież tożsamości. Zdarzają się również sytuacje, w których zaangażowana w przedsięwzięcie osoba wykorzystywana jest do nieświadomego wprowadzania w obieg nielegalnie zarobionych pieniędzy.

Co zrobić, aby ochronić się przed oszustami? Przede wszystkim należy unikać wszelkich ofert obiecujących zarobki nieproporcjonalne do wykonanej pracy. Czerwona lampka powinna zapalić się również wtedy, gdy osoba składająca Ci propozycję zysku prosi Cię o podanie danych osobowych lub wymaga użycia ich w trakcie domniemanej pracy. Nie dotyczy to oczywiście renomowanych pracodawców, którzy potrzebują podstawowych informacji o przyszłym zatrudnionym w celu skompletowania właściwej umowy.

Fałszywe sklepy internetowe

Wbrew pozorom na tę metodę oszustwa nabierają się nie tylko osoby niezaznajomione z realiami Internetu. Złodzieje opracowali liczne metody, dzięki którym tworzone przez nich repliki witryn przypominają do złudzenia oryginały.

Aby nie paść ofiarą takiego wybiegu bądź wyczulony na detale. Podrobione strony internetowe niemal zawsze posiadają nieco inne adresy niż ich pierwotne wersje. Pozostałe elementy, takie jak logo i szata graficzna, również mogą się różnić od oryginałów, ale wcale nie jest to konieczne. Co więcej, zwracaj uwagę na to, w jaki sposób dostajesz się na daną witrynę. Wejście na stronę po kliknięciu linku znalezionego w Internecie lub otrzymanego w wiadomości prywatnej niesie ze sobą większe ryzyko niż samodzielne wpisanie adresu URL w pasku przeglądarki.

Oszustwa związane ze sprzedażą i kupnem

Popularne serwisy umożliwiające kupno oraz sprzedaż dbają o wysokie standardy bezpieczeństwa. Nie zmienia to jednak faktu, że oszuści wciąż wykorzystują je do swoich celów. W przypadku serwisów ogłoszeniowych nie jest to zresztą wyjątkowo trudne. Zdarza się, że domniemany sprzedawca prosi o płatność z góry, po czym nie dostarcza przedmiotu do nabywcy. Pamiętaj – jeśli nie posiadasz wiążącego dowodu kupna, nie wysyłaj nikomu swoich pieniędzy!

Sprawdź również

Strategia content marketingowa – co warto o niej wiedzieć?

Coraz więcej firm dostrzega znaczenie przemyślanego planu działań opartych na wartościowyc…