Home Przerwa na kawę Program do obróbki zdjęć – jaki wybrać?
Przerwa na kawę - 13 czerwca 2019

Program do obróbki zdjęć – jaki wybrać?

Darmowy program do obróbki zdjęć - edycja i przerabianie zdjęć online

Darmowy program do obróbki zdjęć może być przydatny dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grafiką komputerową i chcą sprawdzić czy złapią tzw. bakcyla. Kiedyś obróbką zdjęć zajmowali się fotografowie czy graficy. Wywoływano i poddawano obróbce pojedyncze zdjęcia  – aparaty na klisze pozwalały wykonywać niewielką ilość zdjęć, ograniczoną przez klatki na kupowanej każdorazowo kliszy. Tak samo było w przypadku obróbki zdjęć – praca nad zdjęciami była zarezerwowana tylko i wyłącznie dla profesjonalistów. Wkroczenie na rynek, a potem upowszechnienie się aparatów cyfrowych sprawiło, że każdy z nas miał o wiele więcej zdjęć np. z wakacyjnych wyjazdów niż wcześniej, za czasów aparatów na kliszę. Dlatego coraz częściej pojawiała się potrzeba poprawienia zdjęć, dodania elementów, przykadrowania i wielu innych możliwości.

Oczywiście bardziej zaawansowane prace graficzne wykonywane dalej są głównie przez wykwalifikowanych specjalistów. W sieci jednak pojawiło się całkiem sporo programów do obróbki zdjęć, które pozwolą na obróbkę graficzną zarówno tę na poziomie podstawowym, na własne potrzeby jak i bardziej zaawansowaną.

Programy do obróbki zdjęć – lista

Wiele osób zajmujących się fotografią potrzebuje przed oddaniem zdjęć klientowi dokonać drobnych poprawek. Z tego też powodu bardzo popularne stały się programy do obróbki zdjęć, które pozwalają na ekranie komputera nanieść wszelkie poprawki na wybraną przez nas fotografię. Istnieją oczywiście programy bardzo skomplikowane, przeznaczone tylko i wyłącznie dla profesjonalnych fotografów czy grafików, ale mamy również bardzo wiele programów czy aplikacji do obróbki zdjęć, których obsługi można w podstawowym zakresie nauczyć się bardzo szybko. W internecie można znaleźć bardzo wiele darmowych programów do obróbki zdjęć. Część z nich należy ściągnąć na swój komputer, z części można korzystać online, wchodząc na stronę internetową, gdzie znajduje się dany program. Przedstawiamy listę najpopularniejszych programów do obróbki zdjęć.

  • Gimp – to chyba najpopularniejszy i zarazem najprostszy program do obróbki zdjęć. Często jego obsługi uczniowie są uczeni w szkołach. Intuicyjny, prosty, można wykonać w nim wszystkie najczęstsze poprawki do zdjęć – kadrowanie, zmianę koloru, ostrość, wycięcie postaci, usunięcie tła. Możliwość pracy w języku polskim na pewno dla wielu osób będzie sporym udogodnieniem.
  • Photopea – to program do obróbki zdjęć online. Nie musimy ściągać go na swój komputer. Wszelkie prace graficzne wykonujemy w momencie dostępu do internetu na stronie internetowej. Program trochę bardziej zaawansowany, niektórym przypomina osławionego Photoshopa. Umożliwia wykonywanie zaawansowanych przeróbek zdjęć (oczywiście po uprzednim zapoznaniu się z jego funkcjami i możliwościami).
  • Pixlr X – kolejny program do obróbki zdjęć online. Jest całkowicie darmowy. Posiada wiele ciekawych funkcji edytorskich, dla wielu osób może być zamiennikiem Photoshopa. Twórcy przekonują do siebie internautów możliwością błyskawicznej edycji i prostą obsługą. Ta aplikacja webowa umożliwia przerabianie zdjęć online, dzięki czemu nie musimy niczego pobierać na nasze komputer.
  • Photoshop – klasyk wśród programów do obróbki zdjęć. Jest to jednocześnie jedno z najstarszych, funkcjonujących na rynku rozwiązań do obróbek graficznych. Pierwsze wydanie photoshopa miało miejsce w 1988 roku! Wydaje się, że nie posiada konkurencji, nie bez powodu nazywany przez wielu najlepszym programem graficznym. Projekty graficzne utworzone za pomocą tego programu zapisywane są w formacie PSD. Możemy korzystać z bezpłatnej wersji próbnej, następnie należy zapłacić za możliwość korzystania. Ceny są różne w zależności od tego, czy jesteśmy studentem, firmą, osobą prywatną, czy wykładowcą. Przykładowo, dla osoby prywatnej koszt tylko i wyłącznie Photoshopa bez dodatkowych aplikacji to 24,56 euro w planie rocznym.

Przeczytaj również: Google grafika – jak korzystać z funkcji wyszukiwania obrazem?

A Wy jakich programów i aplikacji do przerabiania fotografii używacie? Dajcie znać w komentarzach, być może w przyszłości, za Waszymi radami powiększymy naszą listę przedstawioną powyżej. Te pięć programów to oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej, a rynek obróbek graficznych jest o wiele, wiele większy. Nie mniej, jeśli ktoś szuka prostych w obsłudze programów do przerabiania zdjęć to wybrawszy jeden z wymienionych, na pewno nie będzie zawiedziony.

Oczywiście warto pamiętać, że dostępni na rynku specjaliści graficy dysponując ogromną wiedzą i doświadczeniem są w stanie sprostać naszym, nawet najbardziej wygórowanym oczekiwaniom wobec grafik. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku grafik komercyjnych jest korzystanie z usług specjalistów!

Programy do obróbki zdjęć

Sprawdź również

Filmy online – Gdzie oglądać za darmo bez rejestracji?

Gdzie oglądać filmy online za darmo? Seriale online i filmy w ostatnich latach robią furor…