Home Biznes Programy do edycji filmów – lista
Biznes - WEB i technologie - 19 czerwca 2019

Programy do edycji filmów – lista

Jaki program do obróbki i montażu video wybrać?

Materiały video w ostatnich latach przeżywają prawdziwy boom. Internet rozwinął się do tego stopnia, że dziś każdy we własnym telefonie może oglądać online mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej lub skoki narciarskie. Video towarzyszy nam na każdym kroku: serwisy typu YouTube biją rekordy popularności i wiele osób decyduje się na założenie internetowego bloga (vloga) na tej platformie. Większość osób chciałoby rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem filmów, ale mają problem z wyborem dobrego programu do obróbki multimediów. Dlatego specjalnie dla nich zamieszczamy ranking 5 najlepszych naszym zdaniem programów do edycji i montażu video.

Programy do edycji, montażu i obróbki filmów

Na jaki program do edycji video zdecydować się na początku? Która z aplikacji do obróbki video online posłuży nam najbardziej w naszych pierwszych krokach z montażem? Polecamy sprawdzić listę przedstawioną poniżej. Być może, któraś z wyszczególnionych pozycji przypadnie Wam do gustu i ułatwi pracę nad tworzonymi przez Was materiałami video.

Apowersoft Video Editor Pro

Program do obrabiania filmów działający na zasadzie licencji trial (testowa), prosty w obsłudze, służy głównie do amatorskiego montażu video na bazie filmów oraz zdjęć. Praca z programem opiera się na osi czasu, na którą użytkownik dodaje wybrane materiały do zmontowania. Oprócz tego jest możliwość dodania różnego rodzaju napisów, animacji, czy filtrów. Apowersoft Video wspiera rozszerzenia takie jak: avi, mpeg, wmv, mp4, mov, wav, mp3, m4a, mid, flac, aac, wma, au, aiff, ogg, bmp, jpg, Na wersji testowej umieszczony jest niewielki znak wodny.

Ashampoo Movie Studio

Świetne narzędzie do amatorskich zastosowań w obróbce video, proste w obsłudze. Główne przeznaczenie to montaż oraz edycja plików video, która dzięki wykorzystaniu osi czasu sprawdzą się znakomicie. Tak jak w przypadku innych programów umieszczamy na niej wybrane elementy, które poddaje się obróbce. Program umożliwia wygodne przycinanie filmików, usuwanie zbędnych reklamy, czy dodawanie napisów. Poza tym posiada możliwość dodania wybranych efektów dźwiękowych, filtrów oraz animacji. Cały proces opiera się na wbudowanym kreatorze, dlatego każdy powinien sobie poradzić z modyfikacją wybranego filmu. Program obsługuje popularne formaty jak: mpeg, mpegets, ,mpg, mpvc2, vc1, webm, wmv, wmx, które można przekonwertować do formatów avi, DVD itd. Oprogramowanie dostępne w licencji testowej, na której umieszcza znak wodny.

 Avidemux

Program powstał pierwotnie tylko na system Linux, jednak jego rosnąca popularność sprawiła, że wydano wersje również na Windowsa oraz Mac OS. Oprogramowanie pozwala wykonać wiele operacji na filmach tak jakie wycinanie, wklejanie, nakładanie na nie filtrów oraz dodatkowych animacji. Avidemux pomimo tak wielu możliwości oferuje przyjazny interfejs, z którym poradzą sobie każdy początkujący użytkownik. Poza tym program obsługuje formaty avi, mpeg, asf, czy mp4. Dodatkowo jest w pełni darmowy, z możliwością pobrania zewnętrznych komponentów.

DaVinci Resolve

Jeden z najlepszych programów do obróbki video, do pobrania całkowicie za darmo. DaVinci Resolve oferuje ogrom narzędzi do m.in. sterowania kolorami, ich korekty, czy zmiany jakości obrazu. Pozwala na tradycyjny nieliniowy montaż video z wieloma ścieżkami obrazu. Mimo tego, że jest to program przeznaczony dla profesjonalistów, interfejs jest przyjazny i w miarę intuicyjny, dlatego proces uczenia się powinien przebiegać sprawnie. Dodatkowo program został wyposażony w możliwość dopasowywania kolorytu różnych ujęć przy montażu, zaawansowaną stabilizację obrazu. Oprogramowanie posiada również narzędzia kierowana do fotografów. Program obsługuje wszystkie znane i popularne formaty video jak avi, dvd itd. wraz z obsługą HDR w rozdzielczości UHD.

Nuke

Podczas produkcji filmów Avatar czy Tron: Dziedzictwo wykorzystywano właśnie ten program. Użytkownik po zarejestrowaniu się na stronie producenta może otrzymać jego darmową wersję, które również oferuje wiele świetnych narzędzi. Za jego pomocą można łatwo i szybko poddać obróbce klip video zanim połączy się go w jeden film. Narzędzia jakie w nim znajdziemy to:

  • dodawanie różnych efektów wizualnych
  • usuwanie tła
  • balansowanie ostrością i kolorami
  • dodawanie elementów 3D do nagrań 2D

Istnieje kilka braków jakich doświadczymy w pełnej wersji tego urządzenia, np. brak wsparcia wtyczek firm trzecich oraz możliwość obróbki video jedynie w rozdzielczości Full HD. Jednak dla podstawowy zastosowanie, darmowa wersja jest jak najbardziej wystarczająca.

Jaki program do edycji filmów wybrać?

Naszym zdaniem wymienione wyżej programy są warte uwagi. Natomiast jaki program wybrać pozostawiamy do twojej decyzji. Oczywiście istnieje wiele innych aplikacji webowych do obróbki video, dlatego jeżeli żaden z przedstawionych nie będzie Ci odpowiadał możesz wybrać zupełnie inny. Powodzenia w swoich pierwszych próbach z montażem!

Przeczytaj również:

Sprawdź również

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive’a?

Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 z pendrive’a to jedno z najczęściej wybie…