Home Biznes Przetwornik siły C5 – do czego służy?
Biznes - 26 października 2022

Przetwornik siły C5 – do czego służy?

Takie elementy jak przetwornik tensometryczny, określa się mianem sprzętu specjalistycznego. Przyglądając się przetwornikowi siły C5 łatwo zrozumieć, dlaczego. Sprawdźmy zatem, co go cechuje.

Przetwornik tensometryczny zgodny z ISO 376

C5 to przetwornik tensometryczny, który spełnia wymogi normy ISO 376. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że mowa o elemencie klasy 00. W tym przypadku wymagania klasy 00 są spełnione przy zakresie pomiarowym od 40 do 100%. Natomiast obciążenie znamionowe od 20 do 40% oznacza klasę dokładności 0,5. To wyjątkowo zadowalające parametry, sprawiające, że przetworniki C5 są uznawane za jedne z najlepszych w swojej klasie.

Wysoka dokładność to kwestia kluczowa w przypadku jakościowych przetworników tensometrycznych. Modele C5 spełniają ten warunek, między innymi za sprawą kompensacji obciążenia niecentrycznego, w sposób absolutnie optymalny. Efekt kompensacji osiągnięto dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu tensometrów.

Przetwornik siły C5 dostosowany do potrzeb

Oczywiście w zależności od zastosowania, mogą być wymagane nieco inne parametry przetwornika siły C5. Dlatego też firmy oferujące tego typu przetwornik tensometryczny, zwykle dają możliwość ich konfiguracji. Możliwy jest na przykład montaż podwójnego mostka. Jego zadanie to oddzielenie sygnału wyjściowego i referencyjnego. Co więcej, może on odpowiadać za realizację wyłączenia awaryjnego, realizowanego poprzez izolowanie elektryczne. Sprzęt z mostkiem momentu zginającego to urządzenie jeszcze bardziej niezawodne, ze względu na zdolność do wykrywania zaburzających odczyt momentów zginających. Warto też wspomnieć, że przetwornik C5 może pełnić funkcję czujnika referencyjnego. W takim przypadku mostek informuje o różnorodnych zmianach zachodzących w maszynie.

Wytrzymały przetwornik tensometryczny

Niejako esencją pracy przetwornika jest znoszenie obciążeń. Dlatego też tego typu element musi posiadać najwyższe parametry wytrzymałościowe. Dobry przetwornik tensometryczny jest odporny na duże obciążenia i działanie czynników fizycznych i chemicznych. Dzięki temu wskazuje poprawne wyniki pomiarów dokonywanych w trudnych warunkach oraz nie traci trafności z upływem czasu.

Sprawdź również

Znaczenie działu HR we wdrażaniu i stosowaniu metodyki DevOps

DevOps to metodyka, której celem jest przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania, dos…