Home Biznes Radca prawny w sprawach karnych
Biznes - 5 września 2019

Radca prawny w sprawach karnych

Ogromna część klientów kojarzy z prawem karnym jedynie adwokatów. Ten zawód prawniczy ma największe tradycję związane z obroną oskarżonych przed sądami. W Polsce jednak nie jest to jedyny zawód dopuszczony do obrony w sprawach karnych. Bronić mogą także radcowie prawni.

Radca prawny kojarzony jest jednak z obsługą spółek, co podyktowane jest w głównej mierze historią tego zawodu, która w pierwszym okresie działalności koncentrowała się na obsłudze spółek państwowych. Z biegiem lat jednak radcowie prawni uzyskali możliwość działania w innych obszarach, także w prawie karnym. W dzisiejszych czasach radcowie prawni podejmują się obrony z dużą skutecznością. Z perspektywy zwykłego klienta obrona radcy prawnego może być więc bardzo dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy od konkretnego prawnika. Nikt nie powinien jednak z góry przyjmować, że tylko adwokat może skutecznie bronić oskarżonego przed sądem.

Zakres czynności

Radcowie prawni mogą być obrońcami w sprawach karnych z wyjątkiem tych przedstawicieli zawodu, którzy działają w ramach umowy o pracę. Jest to podyktowane niezależnością prawnika, który musi działać bez żadnych nacisków zewnętrznych. Rola obrońcy jest bowiem nierozerwalnie złączna z niezależnością. Obowiązany jest on nie wykonywać polecenia klienta, a działać w jego interesie. Oznacza to, że niezależnie od woli klienta powinien on podejmować działania na jego korzyść. Pozostawanie w stosunku pracy może się kłócić z takimi założeniami.

Niezależnie od tego, radcowie prawni (bez wyjątku) doskonale przygotowani są do wykonywania procesowej roli obrońcy. Przede wszystkim wykształcenie w zakresie prawa karnego zyskują na studiach, a w późniejszym czasie także na aplikacji radcowskiej. Dodatkowo każdy radca prawny obowiązany jest stale rozwijać swoje zdolności.

Praktyka

Praktyka pokazuje, że porady prawne to nie jedyne źródło utrzymania radcy prawnego. Wielu radców występuje przed sądami karnymi i osiąga doskonałe wyniki. Radca prawny nie tylko broni, ale także oskarża w sprawach z oskarżenia prywatnego oraz jako oskarżyciel posiłkowy lub subsydiarny. Doświadczony w sprawach karnych prawnik jest nieocenioną pomocą- niezależnie od koloru żabotu na todze.

Sprawdź również

Czym jest lokalne SEO? Czy warto w nie zainwestować?

Szukając sposobów, by zwiększyć widoczność swojego biznesu w regionie, warto zainwestować …