Reklama płatna na Twitterze – jak to działa? #1
Na łamach tego bloga o SEO pisałem już parokrotnie o płatnych systemach reklamowych w wyszukiwarkach internetowych (AdWords) i mediach społecznościowych (reklama na Facebooku, reklama na LinkedIn). W ramach kontynuacji tego cyklu tym razem przyszedł czas na popularny w Polsce i na świecie Twitter, który ma dodatkowy atut – świetnie sprawdza się jako wsparcie działań SEO. Ale od początku…
Spis treści:
Dlaczego warto mieć konto Twitter?
Jak wiadomo w świecie marketingu w wyszukiwarkach największą uwagę przykłada się do Google Plus i Twittera, a obecność na tych dwóch kanałach społecznościowych uznaje się niemal za obowiązek. Wynika to z prostego faktu, że są to dwie platformy, które Google z powodzeniem indeksuje, nie tylko w całości jako stronę www ale również poszczególne wpisy. O ile więc z prowadzeniem konta dla klienta na Facebooku jest tak, że przydaje się ono głównie do działań wizerunkowych i ePR, o tyle profile na Twitter i Google Plus pomagają nam indeksować się na kolejne słowa kluczowe. Często nawet wrzucając wpis na Twittera po jakimś czasie zauważamy, że na frazę znajdującą się w tym wpisie wyszukiwarka zwraca go wyżej w SERP niż samą stronę docelową! Wynika to z faktu, że twitter jest silniejszą i prawdopodobnie lepiej ocenianą przez Google stroną niż nasza więc i w wynikach wyszukiwania znajdzie się wyżej. Można to więc świetnie wykorzystać systematycznie postując unikalne treści z linkami prowadzącymi do naszej strony www.
Tutaj dwie adnotacje! Ważne aby posty na twitterze były rzeczywiście unikalne, a nie skopiowane ze strony z np. fragmentem artykułu do którego linkujemy. W przeciwnym wypadku Google może uznać je za kopie treści. Po drugie warto korzystać z narzędzia Submit URL z Search Console, aby przyspieszyć indeksację. Po co bowiem czekać na coś, co można mieć szybciej?
Twitter i reklama, czyli jak zacząć
Jeśli posiadamy już konto na portalu twitter i doceniamy jego zalety nic nie stoi na przeszkodzie aby pokazać naszą firmę światu za pośrednictwem tej właśnie platformy. System reklamowy działa na takiej samej zasadzie jak we wszystkich innych tego typu platformach. Aby rozpocząć przygodę z płatnymi reklamami na Twitterze należy wejść na stronę systemu reklamowego klikając TUTAJ.
Następnym krokiem będzie wybór rodzaju reklamy. Na powyższym screenie widać po prawej stronie różne opcje wyboru. Musimy na tym etapie zdecydować jaki jest cel naszej reklamy. Czy chcemy promować naszą stronę www? Czy wolimy światu pokazać nasze video? A może liczymy na większą ilość followersów? Dla przykładu wybierzemy dziś tę ostatnią opcję, a pozostałe opiszemy w kolejnych częściach poradnika.
W tym przypadku płacimy jedynie za pozyskane osoby śledzące nasze konto Twitter. Ilość tych osób jest bardzo ważna przy późniejszym budowaniu zasięgów przy wpisach promujących naszą stronę, markę czy oferowane produkty.
4 kroki podczas tworzenia kampanii Twitter Ads
Tworzenie kampanii w narzędziu Twitter Ads dzieli się na cztery standardowe kroki. Pierwszym z nich jest jej nazwanie i określenie ram czasowych. Możemy zdecydować czy nasza kampania będzie trwała aż do wyczerpania środków na koncie czy też damy jej jakieś ramy czasowe. Ta druga opcja jest szczególnie przydatna jeśli chcemy promować określoną akcję np. konkurs, który trwa dwa tygodnie. Wówczas na tyle również ustalamy długość trwania promocji na Twitterze.
Kolejnym krokiem jest wybór audytorium. Mowa tutaj o lokalizacji, w której ma się pojawić nasz promowany wpis. Możemy wybrać, tak jak na screenie poniżej po prostu Polskę lub inny wybrany kraj. W dalszej kolejności wybieramy między innymi płeć odbiorców czy urządzenia na jakich otwierają aplikację Twitter – to bardzo istotne w przypadku biznesów skierowanych do użytkowników aplikacji mobilnych. Możemy bowiem wyeliminować całkowicie użytkowników desktopowych.
Następnie ustalamy budżet na naszą kampanię. Ten natomiast dzieli się na całkowity i dzienny. Jeśli nasza kampania nie będzie mieć określonego czasu wyświetlania zakończy się wraz z wyczerpaniem budżetu całkowitego.
Na samym końcu ustalamy wygląd naszego posta reklamowego. Poza zdjęciem możemy wybrać opis, tagi lub nawet link. Na samym końcu uruchamiamy kampanię, która podobnie jak ta na Facebooku będzie mieć zasięg uzależniony od wielkości naszego budżetu.
Twitter to narzędzie, którego z pewnością nie należy ignorować. Tylko w Polsce korzysta z niego nawet 4 miliony osób. Potrafi budować zaskakujące zasięgi a do tego jest indeksowany przez Google. To wszystko sprawia, że przy planowaniu działań reklamowych nie powinno się omijać Twittera. Tym bardziej, że jak sami widzicie – ta platforma reklamowa jest prosta jak drut! 😉
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Meta business suite – czym jest?
W dzisiejszych czasach media społecznościowe stały się jednym z najważniejszych narzędzi w…
Witam
Chciałbym spytać czy jeśli bede wykorzystywal twitter ads tylko do sprawdzania statystyk to nic nie będę płacił?
Płacisz tylko za wykupione reklamy
Dzieki za ciekawy post, terez bede tu zagladac czesto 🙂
Dzięki i zapraszam!
Witam,
Dzięki za pomocny post. Chciałabym podpytać, czy za przeprowadzoną kampanię reklamową będzie można uzyskać fakturę?
Dzięki za odpowiedź 🙂