Home Social Media Relacje na FB – czym są i o co w nich chodzi?
Social Media - 21 września 2021

Relacje na FB – czym są i o co w nich chodzi?

Facebook relacje krok po kroku

Co to są relacje na Facebooku? W dzisiejszych czasach praktycznie każda osoba korzystająca z internetu zostawia swój ślad poprzez używanie social mediów. Wielu z nas aktywnie korzysta z funkcji dostępnych na najpopularniejszych serwisach — Instagramie, Snapchacie, TikToku, WhatsAppie, czy aktualnym królu mediów społecznościowychFacebookuJedną ze stosunkowo świeżych opcji, jest możliwość udostępnienia wybranego przez nas zdjęcia czy video, która pozostanie widoczna dla wybranych użytkowników — czy to dla wszystkich osób korzystających z serwisu, czy dla wąskiego grona znajomych — przez następne 24 godziny od dodania. Są to relacje na Facebooku. Z tego tekstu dowiesz się jak je dodać, jak usunąć i kiedy je publikować.

Jak dodać relację na desktop i mobile?

Relacje na Facebooku możemy dodawać zarówno z poziomu komputera stacjonarnego czy laptopa, jak i z naszego smartfona. Poniżej instrukcja jak to zrobić.

Dodawanie relacji FB z komputera

Aby relacja na Facebooku mogła zostać dodana z komputera, należy wejść na stronę główną portalu. W górnej części portalu ukaże się nam przycisk „Utwórz relację”, którego tłem będzie nasze zdjęcie profilowe. W zależności od tego, co chcemy zamieścić w naszej relacji, możemy wybrać dwie opcje – „Utwórz relację ze zdjęciem” lub „Utwórz relację tekstową”. Po wybraniu pierwszej opcji wyświetli nam się folder zawierający pliki pobrane na nasz komputer. Spośród możliwych do udostępnienia materiałów wybieramy ten, który chcemy zamieścić w relacji, a następnie klikamy klawisz „Otwórz”. Jeżeli natomiast chcemy skorzystać z opcji utworzenia relacji tekstowej, mamy do dyspozycji podstawowe opcje formatowania — wybór stylu czcionki oraz tła naszego tekstu. Aby upublicznić naszą relację, klikamy na przycisk „Udostępnij w relacji”. Gotowe!

Dodawanie relacji FB z telefonu

Aby dodać relację na FB za pomocą telefonu, należy uruchomić aplikację. Następnie postępujemy tak jak w przypadku korzystania z komputera — w górnej części panelu zauważymy przycisk „Utwórz relację”. Korzyścią płynącą z wykorzystania urządzenia mobilnego do zamieszczenia relacji, jest większy wybór tego, co możemy udostępnić. Oprócz możliwości zamieszczenia zdjęcia bądź tekstu otrzymujemy opcje podzielenia się muzyką, utworzenie Boomeranga (filmik działający w dwie strony — wpierw działający normalnie, a następnie „lecący” od tyłu), zrobienia selfie, bądź utworzenia ankiety.

Jak usunąć relację na FB?

Relacje na FB mogą zostać usunięte przed upłynięciem 24 godzin od udostępnienia — niezależnie czy korzystamy z telefonu czy komputera, aby pozbyć się niechcianej relacji z naszego profilu, klikamy przycisk „…”, który powinien być widoczny w górnej części ekranu. Po naciśnięciu pojawią się dostępne opcje — jedną z nich jest „Usuń zdjęcie”. Korzystając z niej, relacja zostanie usunięta z serwisu, i nie będzie dłużej widoczna dla innych użytkowników.

Czym różni się live od relacji?

Główną różnicą pomiędzy liverelacją jest to, co udostępniamy — korzystając z opcji LIVE, prowadzimy transmisję video „Na żywo”, podczas której użytkownicy oglądający nasze nagranie, mogą prowadzić z nami dialog za pomocą czatu. Relacja natomiast, umożliwia nam udostępnienie materiałów, które zostały przez nas wcześniej zapisane, bądź utworzone właśnie w celu zamieszczenia ich na relacji (np. Boomerang bądź ankieta).

Kiedy publikować relacje na FB? W jakich godzinach?

Kluczowym zagadnieniem, które należy poruszyć, jeżeli zależy nam na dotarciu do jak największej liczby osób, jest to, w jakich godzinach powinniśmy udostępniać naszą relację. Biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie materiały zamieszczone na relacji, widoczne są przez następne 24 godziny od udostępnienia, najkorzystniejszą porą do publikowania relacji są godziny popołudniowe (14-18). Dlaczego?

Największy „ruch” na Facebooku ma miejsce właśnie po skończonej pracy, bądź po powrocie do domu ze szkoły. Ludzie spragnieni informacji sięgają po telefon bądź zasiadają do komputera, a ich ciekawości nie umknie „kafelek” w którym mieści się nasza relacja. Mając w pamięci to, że udostępnione przez nas rzeczy będą widniały na portalu przez kolejny dzień, możliwość obejrzenia naszej relacji będą miały również osoby, które czas na przeglądanie mediów społecznościowych mają dopiero późną nocą, bądź wczesnym rankiem dnia następnego.

Co publikować w relacji na FB?

To, co publikujemy w relacji na FB, zależy tylko i wyłącznie od nas. Prowadzisz profil dotyczący zdrowego stylu życia? Możesz udostępniać w relacji poznane przez Ciebie ciekawostki i porady. Chcesz podzielić się ze znajomymi świeżymi fotkami z egzotycznych wakacji? A może chcesz przeprowadzić ankietę wśród wąskiego grona przyjaciół? Droga wolna. Pamiętaj jednak, aby nie udostępniać POD ŻADNYM POZOREM wrażliwych danych. Przed opublikowaniem relacji sprawdź, czy aby na pewno wybrane zdjęcia nie zawierają czegoś, co nie powinno zostać udostępnione. Nawet kilka sekund niefortunnego udostępnienia może prowadzić do utworzenia kopii przez niepożądane osoby.

Jak oznaczyć kogoś w relacji na FB?

Na Facebooku możemy oznaczyć kogoś w poście, ale również w relacji. Do oznaczenia profilu (niezależnie czy jest to osoba, czy fanpage) wykorzystujemy znak „@”, po którym wpisujemy nazwę, bądź imię osoby, którą chcemy oznaczyć. Z listy profili możliwych do oznaczenia, wybieramy te, które mamy zamiar oznaczyć, a następnie udostępniamy relację. Oznaczone osoby otrzymają powiadomienie informujące o oznaczeniu na relacji.

Sprawdź również

Czy na Messengerze widać kto zrobił screena?

Zrzuty ekranu stały się nieodłączną częścią współczesnej komunikacji online. Wraz z rozwoj…