Home WEB i technologie Resetowanie BIOS-u. Jak zresetować system z poziomu BIOSa?
WEB i technologie - 16 lutego 2022

Resetowanie BIOS-u. Jak zresetować system z poziomu BIOSa?

Jak zresetować BIOS’a? BIOS jest wykorzystywany do zarządzania procesorem, pamięcią operacyjną RAM oraz innymi portami komunikacyjnymi. Jest to podstawowy system wejścia – wyjścia. Zaczyna swoją pracę przy każdym włączeniu komputera. System BIOS w niektórych przypadkach wymaga zresetowania. Aby zresetować ten system należy: wyłączyć komputer, odłączyć go od zasilania i wyciągnąć wszystkie kable. Następnie należy ułożyć go wygodnie na biurku lub stoliku. Należy położyć go na lewym boku, czyli złączami płyty głównej w dół oraz zdjąć część obudowy. Na płycie głównej należy znaleźć część, która nazywa się CMOS, BIOS lub CLR. Najpierw należy znaleźć okrągłą baterię CR 2032. Zazwyczaj obok złącza tej baterii, która podtrzymuje pamięć na płycie głównej, czyli pamięć BIOS-u znajduje się złącze 2-pinowe. Obok znajduje się napis CLR_CMOS (Clear BIOS, czyli czyszczenie biosu). Następnie wyciągnąć baterię, podważyć metalowy element, który ją trzyma i wtedy bateria powinna sama odskoczyć. Można wtedy spokojnie podważyć ją i swobodnie wyjąć z gniazda. Gdy wyjmie się już baterię należy zlokalizować dwa złote piny koło gniazda baterii, wystarczy je ze sobą zewrzeć. Można wykorzystać do tego zworkę lub mniej profesjonalnie wkrętak plusowy, czyli krzyżakowy. Trzeba włożyć go pomiędzy te dwa piny i trzymać nieruchomo przez minutę. Gdy upłynie już oczekiwany czas to trzeba wyciągnąć wkrętak, umieścić baterię znów na swoim miejscu i delikatnie docisnąć, aby idealnie wpasowała się na swoje miejsce. Wpasowana bateria powinna wydać wtedy charakterystyczny dźwięk. Po wykonaniu można podłączyć zasilanie do komputera i uruchomić go.

Jak przywrócić system z poziomu BIOS’a?

W laptopach czynności wykonujemy w ten sam sposób z tą różnicą, że dwa piny nie wystają zbyt charakterystycznie, mogą mieć inny kształt, być mniej wyraziste. Wtedy należy dwoma igłami lub śrubokrętem płaskim nacisnąć na te dwa elementy, muszą być one być razem ze sobą zwarte nawet dłużej niż w komputerze stacjonarnym, ponieważ nie wyciągamy baterii. Nie ma konieczności wyciągania baterii przy wykonywaniu resetu BIOS-u również w komputerze stacjonarnym.

Czasami mogą to być 3 piny, w zależności od budowy płyty głównej. W takim przypadku należy przemieścić zworkę z pinów jeden i dwa na piny dwa i trzy. Należy pozostawić zworkę na tych pinach przez pewien czas, najczęściej 10 sekund wystarcza. Gdy czas minie można przestawić zworkę z powrotem na piny jeden i dwa. Można już w tym momencie podłączyć zasilanie i uruchomić komputer.

W ten sposób zresetowaliśmy BIOS do ustawień fabrycznych.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne Windows 10 z BIOS’a?

Aby przywrócić system z poziomu biosu należy odpalić komputer w trybie awaryjnym. Aby to zrobić trzeba przerwać proces rozruchowy w trakcie, zanim zacznie ładować się system, naciśnięciem przycisku włączenia systemu. Potem należy przystąpić do naprawy systemu. Powinien pojawić się komunikat: Przygotowanie automatycznej naprawy. Na następnym oknie należy wejść w opcje zaawansowane i wybrać opcje rozwiązywania problemów. Następnie należy znów wejść w opcje zaawansowane i wybrać przycisk rozpocznij naprawę.

Aby przywrócić ustawienia fabryczne z poziomu systemu BIOS. Należy wejść w ustawienia BIOS-u naciskając odpowiedni przycisk w momencie kiedy system uruchamia się. Gdy uda się wejść w te ustawienia to trzeba wybrać opcję o nazwie Load Optimized Defaults lub Factory Settings i wybrać ją. Następnie należy tylko zachować zmiany i zrestartować komputer.

Sprawdź również

Jak wyłączyć laptop klawiaturą?

Obecnie prawie wszyscy korzystają z komputerów, są one obecne w szkołach, zakładach pracy …