Home Biznes Serwer Rack – cechy charakterystyczne urządzenia
Biznes - 25 kwietnia 2022

Serwer Rack – cechy charakterystyczne urządzenia

Serwer Rack jest potocznym określeniem jednostki serwerowej przystosowanej do montażu w szafie typu „Rack”. Tego rodzaju komputery są obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań sprzętowych dla firm decydujących się na stworzenie własnej infrastruktury serwerowej. Przyjrzyjmy się bliżej tej technologii.

Serwer Rack – ergonomiczny i uniwersalny

Z technicznego punktu widzenia pojedynczy serwer Rack jest komputerem świadczącym usługi serwerowe, przystosowanym do montażu w specjalnej szafie typu „Rack”. Początki tego standardu sięgają lat 20. XX wieku i rozwiązań stosowanych przez amerykańską firmę AT&T dla urządzeń telekomunikacyjnych. Zostały one później zaadoptowane przez branżę IT, a następnie, jako uniwersalny wzorzec, rozprzestrzeniły się na całym świecie. Stąd w zasadzie wszystkie wymiary dotyczące standardu Rack są określane w calach.

Najczęściej spotykana, standardowa szafa Rack, ma 19 cali (48,26 cm) szerokości. Jeżeli odliczymy grubość bocznych ścianek, zostaje 17,75 cala (45 cm) wolnego miejsca. W branży IT stosowane są również modele o szerokości m.in. 10, 21 czy 23 cali, ale 19 cali jest zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem, stosowanym na całym świecie.

Z kolei wysokość pojedynczej szafy Rack mierzy się w wielokrotnościach jednostek U. Przyjęło się, że 1U to 1,75 mm i tyle w przybliżeniu wynosi wysokość pojedynczego slotu na serwer. Obudowy serwerów montowanych w stojaku Rack mają zazwyczaj 1U (np. Dell *R250 E-2314 16GB 1x2TB NoRaid iDBas 3Y) lub 2U (np. HP DL180 Gen9 E5-2620v3 8SFF EU Svr/G 784108-425) wysokości. Łączna wysokość całej konstrukcji wynosi zazwyczaj 42U (ok. 180 cm), niekiedy używa się również szaf o łącznej wysokości 45U. Oczywiście większość pozostałych elementów szaf typu „Rack” również jest standaryzowana. Śruby i otwory na śruby, podkładki, nakrętki, wsporniki, szyny itp. – w zasadzie każda z tych części ma jasno określone wymiary.

Największą korzyścią płynącą z tego rodzaju standaryzacji jest możliwość zaplanowania rozmieszczenia serwerów w pojedynczej szafie. Oczywiście nie ma konieczności montowania poszczególnych jednostek bezpośrednio jedna nad drugą, pomiędzy nimi może znaleźć się wolna przestrzeń ze swobodnym dopływem powietrza. Tym niemniej taka jest w zasadzie główna idea stosowania szaf Rack – zmieścić optymalną ilość mocy obliczeniowej w zamkniętej przestrzeni o wymiarach nieco ponad 48 x 180 cm.

Zastosowanie serwerów Rack

Serwery Rack są na tyle uniwersalne, że mogą być wykorzystywane w zasadzie przez każdą organizację lub instytucję, która posiada lub planuje posiadać własną architekturę serwerową. Nawet małe firmy czy niewielkie sklepy mogą sobie pozwolić na tego rodzaju komputery, ponieważ aby z nich korzystać, nie trzeba kupować całej szafy Rack. Wystarczy nawet niewielka wisząca szafka o wysokości 2U lub 4U, aby móc umieścić pojedynczy serwer typu Rack w bezpiecznym miejscu. Niekiedy taki komputer można nawet postawić na biurku, ale ze względu na obecność kurzu nie jest to zalecane.

Doskonałej jakości serwery Rack od takich producentów, jak Dell, Fujitsu, Lenovo czy Hewlett Packard, dostępne są w sklepie ale.pl.

Sprawdź również

Czy hosting i domena mają wpływ na pozycjonowanie strony WWW?

Wybór odpowiedniego hostingu i domeny jest decydujący nie tylko dla stabilności i bezpiecz…