Home E-commerce Shoplo a SEO – Czy z tej mąki będzie chleb?
E-commerce - SEO - pozycjonowanie stron www - 23 października 2017

Shoplo a SEO – Czy z tej mąki będzie chleb?

Shoplo to jedna z popularnych platform dedykowanych dla sklepów internetowych, którą chętnie wykorzystują w szczególności nowe firmy, niemające wcześniej doświadczenia w sprzedaży online. Wszystko za sprawą bardzo niskiego progu wejścia, który umożliwia utworzenie własnej witryny zaledwie w kilka godzin, po stosunkowo niskich cenach. Wiele osób wahających się jakie rozwiązanie dla swojego sklepu wybrać stawa na szybkie i tanie Shoplo. Czy jednak taki wybór nie jest strzałem w stopę?

Wady korzystania z zewnętrznych platform

Dużym minusem, który w dłuższej perspektywie stawia pod znakiem zapytania opłacalność rozpoczynania współpracy z platformami takie jak Shoplo jest fakt, że w ten sposób niejako outsourcujemy naszą stronę www do zewnętrznego podmiotu. Oznacza to, że tracimy część swojej autonomii jako firma. W przypadku sklepów internetowych, gdzie przecież witryna jest kręgosłupem całego przedsiębiorstwa, oddajemy ten kręgosłup innym.

Co prawda, możemy wybierać spośród wielu dostępnych szablonów, które nawet możemy edytować, po części, z poziomu kodu strony, jednak poważne zmiany zarówno we frontendzie jak i backendzie nie będą nigdy możliwe. Jesteśmy też uzależnieni od sprawności działania helpdesku czy serwerów zewnętrznych platform. Poza tym, za wykonanie strony www płacimy raz, a w przypadku miesięcznych opłat abonamentowych, które są cechą platform typu Shoplo, mogą być one zachęcająco niskie, jednak po paru latach zaczynamy zauważać, że w długiej perspektywie nam się to zwyczajnie nie opłaca. Wybór technologii dla swojego sklepu online jest więc decyzją dużo bardziej poważną niż się często młodym przedsiębiorcom wydaje.

Jeśli już jednak wybraliście Shoplo, jako platformę dla swojego sklepu internetowego warto dowiedzieć się jakie możliwości daje ten system dla SEO.

W jaki sposób optymalizować Shoplo pod wyszukiwarkę Google?

Dużym plusem Shoplo jest jednak fakt, że w panelu administracyjnym mamy szereg naprawdę ciekawych możliwości z punktu widzenia SEO. Jedną z nich są przekierowania 301, których tworzenie umożliwione jest w bardzo prosty i przyjemny sposób. Jest to wręcz podstawowa sprawa, szczególnie w branży e-commerce. Nieraz widzimy problemy sklepów, które przy zmianie strony zapominają o przekierowaniach i przez to tracą znaczną część ruchu. Przekierowania są bardzo ważne i dobrze, że Shoplo ułatwia ich wykonanie. Przekierowania wykonujemy w dziale Marketing w zakładce SEO, tak jak na poniższym screenie.

przekierowania-shoplo

Metadane (Tytuł i opis strony) w Shoplo

Aby zmienić metadane dla strony głównej utworzonej na platformie Shoplo należy po zalogowaniu się do panelu admina przejść do działu Marketing i w zakładce SEO, tuż nad miejscem, gdzie wykonać możemy przekierowania. Tutaj też mamy możliwość ustawienia globalnie tekstu alternatywnego ALT dla grafik (jednego dla wszystkich, co jest nieco dziwne).

tytul-opis-alt-shoplo

Sekcja HEAD i BODY

W panelu admina Shoplo widzimy również możliwość dodania fragmentów kodu do sekcji HEAD i BODY. Jest to przydatne, kiedy chcemy podłączyć stronę do narzędzi typu Google Search Console, Google Analytics (choć jest do tego oddzielny moduł) czy Pixel Facebook. Ułatwia to również dodanie do strony mikroformatów, open graphów czy twitter cards.

sekcja-head-body-shoplo

Tytuł, opis, kod, adres URL stron produktowych i nie tylko

Natomiast metadane dla produktów, wpisów w aktualnościach, kategoriach czy innych podstronach stworzymy równie łatwo. Co ważne, jeśli nie uzupełnimy ich sami, zrobi się to automatycznie (opisy zostaną pobrane ze strony głównej). Podczas dodawnaia nowego produktu/wpisu ukazuje nam się blok o nazwie SEO, gdzie możemy dodać nie tylko metadane ale również ustawić adres URL przyjazny dla wyszukiwarki. Dodając treść możemy również ingerować w kod tej treści. Jest to pomocne przy blokowaniu ewentualnych linków zewnętrznych ale też podczas dodawaniu ALTów i podlinkowywaniu numerów telefonów czy adresw e-mail.

adresy-url-shoplo

Edycja kodu szablonu

To, co jest bardzo ważne, to fakt, że Shoplo daje możliwość ingerencji w kod stron wybranego szablonu, w sekcji Wygląd sklepu. Możemy więc nanieść poprawki tam, gdzie nie jest to możliwe z poziomu panelu administracyjnego. Należy być jednak mocno ostrożnym przy wszelkiej edycji. Pamiętajmy, że ingerencja, szczególnie w sekcję HEAD, może skończyć się awarią strony!

edytor-html-shoplo

Jako osoba, która w swoim życiu pracowała chyba na wszystkich możliwych systemach CMS, platformach dedykowanych dla e-commerce itp., mogę powiedzieć, że nic nie zastąpi sytuacji, w której mamy wolny dostęp do serwera FTP, bazy danych i hostingu. Jeśli jednak z różnych względów (np. brak w wiedzy technicznej) wybieramy platformę zewnętrzną Shoplo będzie wyborem, który daje całkiem spore możliwości dla podstawowej optymalizacji strony, a to już coś ????

Sprawdź również

To dlatego nie możesz się zalogować na OLX przez Facebooka

OLX to jedna z najbardziej popularnych platform e-commerce w Polsce, umożliwiająca kupowan…