Home Biznes Skąd brać darmowe mp3 bez pobierania?
Biznes - 23 stycznia 2020

Skąd brać darmowe mp3 bez pobierania?

Darmowa muzyka do użytku komercyjnego, skąd brać?

Istnieje wiele organizacji zrzeszających w swoim zakresie twórców, dbając o przestrzeganie ich praw autorskich. Nie trzeba jednak płacić ZAiKS’owi za każdy wykorzystany komercyjnie kawałek. W sieci znajdziecie obszerne bazy darmowych utworów, które tylko czekają na wykorzystanie.

Trudno obyć się bez muzyki, jest wszędzie, słyszymy ją na każdym kroku. Jest w każdej galerii i w większości samodzielnych sklepów, słuchamy jej robiąc zakupy, wybierając prezenty, słuchamy jej na siłowni, w barach, kawiarniach i klubach. Skąd te wszystkie miejsca czerpią swoją muzykę? W dużej mierze są to zabiegi oficjalnego zakupienia praw do puszczania danej piosenki w celach komercyjnych, w Polsce odpowiadają za to stowarzyszenia takie jak ZAiKS, SAWP, ZASP czy STOART. Warto przyjrzeć się im bliżej i dowiedzieć czym dokładnie się zajmują. Nie są to jednak jedyne możliwości.

Gdzie szukać darmowej muzyki mp3?

W internecie znajdziemy tysiące utworów, które możemy wykorzystywać na określonych warunkach lub zupełnie dowolnie. Czego więc szukać? Odpowiednich licencji.  Muzyka, która pochodzi  z banków muzyki jest najczęściej oderowana na zasadach „royalty free”, oznacza to, iż jednorazowa wpłata upoważnia kupującego do komercyjnego wykorzystania utworu MP3. Taka licencja pozwala wykorzystywać pliki dźwiękowe w filmach, reklamach, filmikach YouTube, vlogach, prezentacjach i innych produkcjach prywatnych i komercyjnych.

Jeśli jednak nie chcemy płacić wcale, znajdą się i takie rozwiązania. Przykładem jest muzyka na licencjach wolnego i otwartego oprogramowania.

Najpopularniejsze licencje darmowego oprogramowania:

– GNU General Public License (GPL)

– Creative Commons

– Public Domain

Przykładowe banki darmowej muzyki mp3 do ściągnięcia:

– freemusicarchive.org

– ccmixter.org

– opsound.org

Pamiętajmy jak ważne jest działanie zgodnie z licencjami chroniącymi prawa autorskie. Jest to nie tylko wsparcie dla wykonawcy, łamiąc zasady licencji, lub udostępniając i wykorzystując muzykę bez odpowiedniego zezwolenia narażamy się na niemałe koszty i problemy.

Zobacz też:

Sprawdź również

Czym jest lokalne SEO? Czy warto w nie zainwestować?

Szukając sposobów, by zwiększyć widoczność swojego biznesu w regionie, warto zainwestować …