Home WEB i technologie Składnia HTML
WEB i technologie - 19 czerwca 2020

Składnia HTML

Z czego składa się dokument HTML?

Jak wygląda składnia dokumentu HTML? HTML to plik tekstowy, który zawiera w sobie opis strony. Składa się na niego treść widoczna na stronie oraz polecenia dla przeglądarek, które opisują cechy wyglądu strony. Charakteryzuje się prostymi zasadami mówiącymi, gdzie coś się kończy, a gdzie zaczyna. Rozwinięcie tego skrótu to HyperText Markup Language, którego pierwsza część – HyperText – wskazuje na zastosowanie protokołu HTTP, kolejna – Markup – mówi o tym, że użyty kod został zawarty w tagach inaczej słowach kluczowych. Fragment kodu zawarty jest w ostrych nawiasach: „<„, „>”, używane dla tagu otwierającego oraz zamykającego, który przed znacznikiem (słowem kluczowym) ma dodatkowo wpisany slash czyli „/”.

Składnia HTML – tagi

Składnia w HTML posiada różne tagi, które mają swoje własne zastosowania i funkcje. Dzięki standaryzacji większość przeglądarek i komputerów interpretuje polecenia w podobny sposób, dlatego strony są tak samo wyświetlane. Ostatni fragment – Language – oznacza, że zarówno człowiek, jak i komputer, poprawnie zinterpretuje ten kod. Przeglądarka nie wyświetla znaczników HTML, pokazuje tylko pożądaną treść, dzięki temu że odczytuje wskazane polecenia w odpowiedni sposób. Dokument HTML składa się na dwie części – wprowadzającą i właściwą. W pierwszej, która rozpoczyna, występują tagi mówiące o tytule, opisie strony, słowach kluczowych, można tam także wprowadzić inne informacje, np. o dacie utworzenia, autorze itd. Część właściwa ma w sobie znaczniki dotyczące formatowania tekstu i innych elementów strony.

Zobacz też: Język znaczników HTML

Sekcja HEAD w HTML

Pierwsza część kodu strony mieści się pomiędzy znacznikami <head> i </head> . Znajdziemy tutaj m.in: informacje o sposobie kodowania strony, formatowanie, tytuł, opis strony czy kody analityczne.

Sekcja BODY

Druga część składni HTML znajduje się pomiędzy znacznikami <body> i </body> i znajdziemy tam właściwą treść, która po interpretacji przez przeglądarki trafi na ekran komputera użytkownika.

ebook html

Całość składni dokumentu HTML (zarówno HEAD jak i BODY) zamknięta jest w znacznikach <html> i </html> określających początek i koniec dokumentu.

Na samej górze dokumentu znajduje się zaś wspomniana nieco wyżej deklaracja typu dokumentu, w przypadku HTML5 <!DOCTYPE html>. Informuje ona przeglądarkę o rodzaju dokumentu, który został wysłany do przetworzenia. Przeanalizujmy więc składnię dokumentu HTML na konkretnym przykładzie. Jak widzimy na wyżej załączonej grafice dokument ten rozpoczyna się od wspomnianej wyżej deklaracji <!DOCTYPE html>. Dalej mamy znacznik otwierający <HTML>, w którym zawarta jest deklaracja języka dokumentu lang=”pl-PL”. Małe litery „pl” odnoszą się do stosowanego w witrynie języka natomiast duże litery „PL” określają kraj, w którym ten język jest używany. Nieco dalej mamy znaczniki otwierający <head>, w którym znajdują się elementy określające zawartość i ustawienia strony lecz niewidoczne dla użytkownika. Mamy tutaj więc deklarację charset=”UTF-8″ określającą sposób kodowania znaków (dzięki czemu przeglądarka wyświetlać będzie polskie znaki.

Zobacz też: Komponenty języka HTML

Nieco dalej mamy znaczniki <title> i <meta name=”description”, które określają kolejno tytuł strony dla przeglądarki oraz jej opis. Ich uzupełnienie ma duże znaczenie ponieważ są one widoczne z poziomu wyników wyszukiwania Google i innych wyszukiwarek i mają wpływ na widoczność naszej strony na konkretne frazy. Tytuł powinien mieć około 65 znaków ze spacjami, a opis około 165. Jeśli wpiszemy zbyt długi tytuł lub opis strony istnieje ryzyko, że nie wyświetli się w pełni w wynikach wyszukiwania i tym samym zniechęci użytkownika do kliknięcia i przejścia na Twoją stronę.

Tuż przed znacznikiem zamykającym sekcję HEAD tj. </head> mogą znaleźć się wszelkie kody analitycze np. kod Google Analytics. Po sekcji HEAD następuje otwarcie sekcji BODY znacznikiem <body>. W tej części dokumentu znajdują się wszystkie dane, które docelowo ukażą się użytkownikowi w oknie przeglądarki. W sekcji BODY znajdują się więc wszelkie grafiki, treści, tabele czy filmy. Zamknięcie tej części strony wykonuje się znacznikiem </body>. Ostatnim elementem widocznym w naszej przykładowej składni dokumentu HTML jest znacznik zamykający cały dokument, czyli </html>. W ten sposób informujemy przeglądarkę o tym, gdzie zakończyć interpretację dokumentu HTML.

W ten sposób prezentuje się właśnie składnia dokumentu HTML.

Sprawdź również

Subskrypcja – co to jest i jak działa?

Subskrypcje stały się dziś powszechne, oferując klientom dostęp do różnorodnych usług i pr…