Home WEB i technologie Speed test, czyli jak sprawdzić szybkość Internetu?
WEB i technologie - 18 stycznia 2019

Speed test, czyli jak sprawdzić szybkość Internetu?

Test szybkości Internetu w Twoim domu - jak go wykonać i czy można mu ufać?

Może wydawać się, że sprawdzanie prędkości Internetu jest bardzo trudne i skomplikowane. Jest jednak wiele pomocy w sieci, z których warto skorzystać. W jakim celu wykonuje się pomiary prędkości sieci? Z ciekawości, można też sprawdzić czy dostawca Internetu nie podał zawyżonych wartości. Można też dowiedzieć się kiedy sieć jest najmniej przeciążona i zaplanować wtedy jakieś bardziej wymagające czynności.

Jak sprawdzić szybkość domowego Internetu?

Aby przejść do sprawdzania prędkości wystarczy wpisać tę frazę w sieci i wybrać stronę z testem. Warto powyłączać wszystkie inne strony i aplikacje, a także nie ściągać żadnych plików, powyłączać programy działające w tle (takie jak np. komunikatory). Należy odłączyć także od sieci wifi inne urządzenia takie jak telefon i tablet. Kolejnym krokiem będzie wyłączenie i włączenie routera ponownie. W przeciwnym wypadku test może nie być wiarygodny.

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności możemy przejść do speed testu. W tym wypadku należy nacisnąć odpowiedni przycisk na wybranej stronie i poczekać na wyniki. Po kilku minutach pojawiają się wyniki, które dotyczą wysyłania i pobierania danych z sieci. Jeśli wynik jest niższy niż oferowany w umowie to możemy złożyć reklamację. Wyniki podawane są w Kb/s lub KB/s. Jak widać nie jest to tak skomplikowane jakby się mogło wydawać i warto co jakiś czas wykonywać pomiary. Im większa prędkość zarówno pobierania jak i wysyłania tym lepiej korzysta nam się z Internetu na co dzień. Szybciej otwierają się strony, ładują filmiki czy ściągają różne pliki.

Speed test – jaką mają wiarygodność badania prędkości sieci?

Czy internetowe testy są wiarygodne? Na to składa się kilka czynników, a kroki opisane w poprzednich zdaniach na pewno wspomogą wiarygodność testu. Warto wykonać test szybkości Internetu kilkukrotnie i korzystając z kilku różnych stron porównać wartości. Są też opcje ręcznego sprawdzania prędkości Internetu, aktualnie nie ma też problemu ze sprawdzeniem jakości sieci na urządzeniach przenośnych oraz na systemie iOS. Można skorzystać także z programów, które ściągamy na komputer. Pamiętaj, że pora dnia również może mieć znaczenie przy wykonywaniu speed testów.

Sprawdź również

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive’a?

Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 z pendrive’a to jedno z najczęściej wybie…