Home WEB i technologie Jak zrobić spis treści Word?
WEB i technologie - 9 kwietnia 2022

Jak zrobić spis treści Word?

Tworzenie spisu treści w Wordzie

Do tworzenia dokumentów tekstowych najczęściej wybierany jest program Word. Dobrze jest więc znać jego funkcjonalność i swobodnie z niej korzystać. Podstawowym i nieodłącznym elementem każdego rozbudowanego dokumentu jest czytelny spis treści. Umożliwia on swobodną nawigację w treści, dzięki czemu całość jest bardziej czytelna i szybciej można odnaleźć interesujące nas fragmenty tekstu. Dlatego też warto jest wiedzieć jak poprawnie utworzyć spis treści w Wordzie.

Spis treści Word – podstawowe informacje

Spis treści można utworzyć przy wykorzystaniu istniejących już nagłówków. Forma graficzna samego spisu oferowana jest przez program w kilku opcjach. Różnią się one od siebie czcionką, stylem podpunktów oraz tabulatorami. Ogromna zaletą aplikacji jest to, że Word spis treści tworzy w sposób bardzo szybki i intuicyjny.

Ręczny i automatyczny spis treści Word

Do stworzenia spis treści można podejść w sposób ręczny lub automatyczny. Pamiętać należy, że tworzenie ręcznego spisu na pewno będzie pracochłonnym i bardziej skomplikowanym działaniem niż wybór opcji automatycznej. Decydując się na spis treści w formie ręcznej trzeba mieć na uwadze, że każdorazowa zmiana dokonywana w tekście musi zostać sprawdzona i zaktualizowana w spisie treści.

Decydując się na automatyczny spis treści Word zaoszczędzi się czas, ponieważ zmiany w tekście nie będą musiały być samodzielnie aktualizowane w spisie. Można powiedzieć, że jedynie trzy kliknięcia będą wystarczające, aby zaktualizować całą pracę. Opcja automatyczna zdecydowanie ułatwi poruszanie się po samym arkuszu tekstowym. Wybrany, odpowiedni nagłówek automatycznie przenosi do konkretnego fragment w tekście.

Jak zrobić spis treści w Wordzie – wersja automatyczna

Zanim rozpocznie się proces tworzenia spisu trzeba przygotować na zmiany sam dokument. Chodzi o formatowanie podtytułów. Dokonuje się tego poprzez zaznaczenie konkretnych elementów w dokumencie i wybranie z zakładki Styl opcje Nagłówek 1. Oczywiście tak samo postępujemy w przypadku tych podtytułów, gdzie wybieramy dla nich Nagłówek 2. Trzeba o tym pamiętać, aby móc stworzyć automatyczny spis treści.

Po tej czynności tekst powinien zmienić kolor, rodzaj, a także wielkość czcionki. Można go oczywiście przywrócić do pożądanego wyglądu stosując jedną z dwóch metod:

  1. Zmienić wszystkie ustawienia w sposób ręczny – dokładnie tak, ja przy normalnej edycji samego tekstu. Co ważne czynność ta będzie musiała być powtarzana w każdym rozdziale.
  2. Skorzystać z modyfikowania stylu – po wybraniu Nagłówka 1, który znajduje się w Stylach, klikamy prawym przyciskiem myszy na Nagłówek 1 oraz wybieramy opcję Modyfikuj. Kolejno z sekcji Formatowanie wybrać należy rodzaj, kolor i wielkość samej czcionki. Po zaakceptowaniu zmian należy zaznaczyć tekst, który ma się znaleźć w spisie treści i kliknąć Nagłówek 1. Wybrane ustawienia w sposób automatyczny zastosują do wybranego fragmentu tekstu.

Decydując się na automatyczną wersję spisu treści w Word trzeba podjąć się następujących działań:

  1. Wybieramy miejsce, gdzie ma nasz spis treści się znajdować i ustawiamy tam kursor.
  2. Z górnego paska zadań wybieramy Odwołania, a następnie wybieramy Spis treści.

Warty zaznaczenia jest fakt, iż w przypadku dokonywania zmian tekstowych, ponownie korzystamy z sekcji Odwołania, wybierając tym razem opcje Aktualizuj spis i Aktualizacja całego spisu. Program sam wykryje dokonane zmiany i je zaktualizuje.

Usunięcie stron – czy wpłynie na spis treści?

Podczas tworzenia dokumentu tekstowego może wystąpić konieczność usunięcia nawet całej strony dokumentu. Nie należy martwić się wówczas, że wpłynie to negatywnie na stworzony spis. Po wybraniu opcji Aktualizuj pole, wszystkie numery stron automatycznie się zmienią i dopasują.

Co zrobić, jeśli spis treści nie działa?

Najważniejsze to niewprowadzanie do automatycznego spisu treści ręcznych poprawek i modyfikacji. Zmiany wprowadza się korzystając z automatycznych opcji. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na nagłówki. Sprawdzić należy czy wszystkie podrozdziały i rozdziały zostały oznaczone w Stylach, jako nagłówki odpowiedniego stopnia.

Jak widać spis treści jest bardzo ważnym elementem każdego dłuższego tekstu. Zdecydowanie warto jest wiedzieć jak zrobić spis treści Word. Po poznaniu zasad automatycznego wprowadzenia spisu, ma się pewność, że proces tworzenia będzie szybszy i bardziej efektywny.

Sprawdź również

Subskrypcja – co to jest i jak działa?

Subskrypcje stały się dziś powszechne, oferując klientom dostęp do różnorodnych usług i pr…