Home Biznes Szkolenia na wózki widłowe UDT – wszystko, co musisz wiedzieć
Biznes - 22 lutego 2024

Szkolenia na wózki widłowe UDT – wszystko, co musisz wiedzieć

Marzysz o pracy operatora wózka widłowego? Warto jednak odpowiednio do niej się przygotować. W tym celu konieczne jest zdobycie zarówno wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności praktycznych, a ponadto (i co najważniejsze) uprawnień państwowych, które w ogóle umożliwią podjęcie pracy w tym charakterze. A aby je zdobyć należy odbyć szkolenie na wózki widłowe. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze i na czym się skoncentrować.

Kurs na wózki widłowe = Uprawnienia na wózek ?

Czy wystarczy odbyć kurs na wózki widłowe, by uzyskać kwalifikacje niezbędne do pracy na stanowisku operatora wózków widłowych? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Samo szkolenie (choćby najlepsze) nie stanowi jeszcze przepustki do ubiegania się o pracę operatora. Warunkiem koniecznym, jaki musi spełnić każdy kandydat na takie stanowisko jest pozytywne zaliczenie egzaminu państwowego przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

Zatem pierwszym krokiem jaki powinien poczynić każdy przyszły uczestnik szkolenia na wózki widłowe powinno być sprawdzenie, czy wybrany kurs kończy się egzaminem UDT (oraz czy w cenie opłat za szkolenie jest wliczony koszt egzaminu państwowego). Ile wynosi obecnie koszt egzaminu? Od 9 lutego 2023 opłata za egzamin na wózki widłowe przed komisją UDT wynosi 237,98 zł. Bez uiszczenia opłaty niemożliwe jest przystąpienie do egzaminu, a w efekcie uzyskanie uprawnień na wózki jezdniowe podnośnikowe.

Nowe rozporządzenie w sprawie wózków jezdniowych i ważność uprawnień

szkolenia-na-wozki-widlowe

 

Do 2019 roku raz zdobyte uprawnienia nie posiadały żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o termin ważności. Natomiast w wyniku rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 wszystkie uprawnienia na wózki widłowe stały się terminowe. Oznacza to, że wszystkie wydane po 2019 roku uprawnienia są ważne tylko przez określoną ilość lat, a także, że wcześniejsze zezwolenia na pracę stracą swoją ważność.

Dawne kategorie uprawnień a ich termin ważności

Przez wiele lat w kontekście szkoleń na wózki widłowe mówiło się o kategoriach zdobywanych uprawnień: I WJO, IIWJO oraz IIIWJO. Obecnie, podział ten już nie obowiązuje, a to, jakie urządzenia obejmował może być istotne jedynie w kontekście tego, iż:

  • uprawnienia na wózki widłowe na 10 lat obowiązują względem urządzeń, które były klasyfikowane jako kategorie IIWJO oraz IIIWJO;
  • natomiast 5-letni okres ważności uprawnień dotyczy wózków, które znajdowały się w kategorii IWJO.

Jak natomiast wygląda kwestia, w przypadku osób, które uzyskały uprawnienia na wózki widłowe przed 2019?

Ile są ważne „stare” uprawnienia na wózki widłowe?

Warto wiedzieć, że część ze „starych”, wydawanych przed 2019 rokiem uprawnień straciła już swoją ważność. Do kiedy są ważne zezwolenia na wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem wydawane w starym systemie?

  • Uprawnienia wydane do 31.12.2004 roku utraciły ważność 31.12.2023 roku;
  • Uprawnienia wydawane do 31.12.2014 roku będą ważne jeszcze do końca 2026 roku;
  • Natomiast uprawnienia wydane pomiędzy 1.01.2015 a 10.08.2018 będą obowiązywały do końca roku 2027.

W każdym przypadku uprawnienia do obsługi wózków widłowych sprzed sierpnia 2018 muszą zostać przedłużone, inaczej utracą swoją ważność i konieczne będzie ponowne odbywanie szkolenia.

Szkolenie operatorów wózków widłowych

Jakie szkolenie na wózki widłowe wybrać? Czy ma to znaczenie, biorąc pod uwagę na jakiego typu urządzeniach będzie się później pracowało? Czy inaczej wygląda kurs na wózki widłowe spalinowe a inaczej na elektryczne?

W większości szkolenia na wózki jezdniowe podnośnikowe są raczej podobne. Nie ma rozróżnienia na różne typy kursów w celu obsługi wózków widłowych czołowych – bez względu na to jaki posiadają napęd. Nieco inaczej może wyglądać jedynie szkolenie dla wózków widłowych bocznych, z uwagi na ich charakterystyczny sposób poruszania się. Jednak każdy kandydat na przyszłego operatora wózka widłowego musi wykazać się znajomością nie tylko praktycznej obsługi wózków widłowych.

Program kursu na wózki widłowe

kurs-na-wozki-widlowe-online

Jak wygląda szkolenie na wózki widłowe? Każdy kurs składa się z dwóch części: praktycznej oraz poprzedzającej ją – teoretycznej. Zazwyczaj po zakończonym szkoleniu przeprowadzane są egzaminy wewnętrzne, które mają na celu sprawdzenie umiejętności kandydatów, a następnie po ich pozytywnym zaliczeniu ustalane są terminy egzaminów państwowych przed komisją urzędu dozoru technicznego.

Co obejmuje szkolenie na wózki widłowe? W części teoretycznej kursanci poznają:

  • budowę wózków jezdniowych podnośnikowych; sposób działania ich mechanizmów oraz układów;
  • przepisy dotyczące obsługi wózków jezdniowych;
  • zasady BHP;
  • podstawy konserwacji urządzeń technicznych.

Natomiast część praktyczna dotyczy już stricte ćwiczenia umiejętności, czyli:

  • jazdy wózkiem widłowym (także na niewielkich, wąskich przestrzeniach),
  • prawidłowego pobierania i unoszenia ładunków na widłach,
  • omijania przeszkód, progów, niewielkich wzniesień.

Kurs na wózki widłowe online – czy to możliwe?

Czy istnieje możliwość, by kurs na wózki widłowe odbyć online? – to pytanie często pojawia się w Internecie. Odpowiedź na nie brzmi: I tak, i nie. Dlaczego? Kandydat na operatora wózka widłowego ma możliwość zapisać się na zajęcia teoretyczne online i odbywać je w pełni w takim trybie (w formie spotkań online, nagrań video lub po prostu materiałów do samodzielnej nauki), jednak zajęcia praktyczne muszą odbywać się na żywo. Nie ma innej możliwości, aby nauczyć się obsługi wózków jezdniowych niż praktyczne ćwiczenia.

Kurs na wózki widłowe w (połowicznej) wersji online ma jednak sporo zalet. Przyszły operator wózka widłowego w łatwy sposób może pogodzić go z pracą czy też innymi obowiązkami – ucząc się w dowolnym miejscu i czasie. A z uwagi na tryb szkoleń online – tego typu kursy są zazwyczaj tańsze. Operatorzy wózków widłowych jako największe zalety wskazują natomiast:

  • łatwy dostęp do materiałów dydaktycznych;
  • możliwość odtwarzania nagrań w dowolnym czasie;
  • znaczną oszczędność czasu i pieniędzy wynikającą z braku konieczności dojazdu na stacjonarne zajęcia teoretyczne.

Szkolenia na wózki widłowe zarówno w wersji stacjonarnej, jak i online znajdziecie na: www.lemarpol.eu/szkolenia.

Operator wózka widłowego – zdobądź ten zawód!

kurs-operatora-wozka-widlowego

Nie czekaj i już teraz zdecyduj się na podjęcie szkolenia na wózki widłowe. Obecnie zawód operatora wózków z mechanicznym napędem podnoszenia jest coraz bardziej popularny, co wynika również ze stale zwiększającej się liczby powierzchni magazynowych. Rozwój handlu i sprzedaży wysyłkowej (zarówno krajowej, jak i zagranicznej) stawia przed przedsiębiorstwami nowe wyzwania, na które odpowiedzią są zaawansowane wózki podnośnikowe. Bezpieczeństwo jazdy oraz wykonywanie czynności podnoszenia ładunków – to coś, czego podstawy poznasz najlepiej uczestnicząc w szkoleniu na wózki widłowe, które znajdziesz w każdym większym centrum szkoleniowym lub online.

Materiał partnera

Sprawdź również

Reklama zewnętrzna w erze cyfrowej – nowe możliwości dzięki wielkoformatowym telebimom

Reklama zewnętrzna od lat pozostaje jednym z najskuteczniejszych narzędzi dotarcia do szer…