Home Biznes Testy na prawo jazdy w UK
Biznes - 25 sierpnia 2022

Testy na prawo jazdy w UK

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nadal liczne grono Polaków decyduje się na wyjazd do tego kraju, między innymi w celach zarobkowych. W związku z poszukiwaniem pracy wiele osób chce uatrakcyjnić swoją kandydaturę i rozszerzyć umiejętności np. o uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Jednak jak wyglądają testy na prawo jazdy w UK i co zrobić, by zdać egzaminy?

Jak zdać prawo jazdy w UK – kluczowe informacje

Prawo jazdy, niezależnie od kraju zamieszkania, to bardzo ważny dokument zapewniający ogromną niezależność, często stanowi również istotny walor w przypadku poszukiwania pracy. Wiele osób przebywających za granicą zdaje sobie z tego sprawę i dąży do uzyskania stosownych uprawnień. W przypadku Wielkiej Brytanii warto zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy polskimi i angielskimi regulacjami w tym zakresie, cały proces egzaminacyjny i wiążące się z nim zasady nie mają wiele wspólnego z rodzimymi przepisami.

Co do szczegółowych zasad i tego, jak zdać prawo jazdy w UK najważniejszym jest kwestia wieku i czasu pobytu – o uprawnienia te może się starać każdy, kto skończył 17 lat i od minimum 185 dni mieszka na terenie Wielkiej Brytanii. O prawo jazdy nie mogą starać się osoby, których choroba uniemożliwiałaby bezpieczne prowadzenie pojazdu, niedozwolona jest również niekorygowana wada wzroku. Bardzo istotna w kontekście tego, jak zdać prawo jazdy w UK jest kwestia tymczasowego prawa jazdy, którego przedstawienie jest wymagane na testach i na egzaminie praktycznym.

Na co pozwala Provisional Driving Licence?

  • umożliwia kierowanie motorem lub quadem od 16 roku życia,
  • umożliwia jazdę samochodem osobowym od 17 roku życia, pod warunkiem poruszania się z innym kierowcą,
  • kierowca, który nadzoruje jazdę, musi mieć ukończone 21 lat i minimum od 3 lat posiadać prawo jazdy, co ważne – nie musi to być instruktor,
  • poruszanie się po autostradach jest dozwolone wyłącznie pod okiem wykwalifikowanego instruktora, specjalnie przystosowanym pojazdem.

Wniosek o Provisional Driving Licence można przesyłać pocztą lub składać online po ukończeniu 15 lat i 9 miesięcy, służy do tego specjalny formularz. Cała procedura odbywa się dosyć sprawnie, a wydawanie go zajmuje na ogół około 30 dni.

Testy na prawo jazdy w UK

Ogólnie testy na prawo jazdy w UK dzielą się na 3 rodzaje – test wielokrotnego wyboru, studium przypadku oraz test oceniający umiejętność dostrzegania zagrożeń. Przed właściwym egzaminem można odbyć 15-minutową wersję próbną. Egzamin teoretyczny można podzielić na dwie części:

  • pierwsza – 45 pytań wielokrotnego wyboru oraz 5 pytań z zakresu studium przypadku, na część pierwszą egzaminowany ma 57 minut,
  • druga – 14 filmów, w których konieczne jest wskazanie potencjalnego zagrożenia, na tę część zdający ma 20 minut.

Co istotne w tym roku weszły nowe testy na prawo jazdy w UK, więc przygotowując się do egzaminu z teorii, warto zwracać uwagę na najnowszą aktualizację pytań. Po tym, jak egzaminowany zda egzamin teoretyczny, wraz z instruktorem może zabukować datę egzaminu praktycznego, który składa się z 3 etapów: badania wzroku, pytań odnośnie bezpieczeństwa i obsługi pojazdu oraz jazdy, w tym samodzielnej – bez instrukcji egzaminującego.

Prawo jazdy w UK po polsku

Jeżeli zastanawiasz się, jak zdać prawo jazdy w UK po polsku, ponieważ obawiasz się, że Twoje umiejętności językowe są za słabe – przede wszystkim zacznij od wybrania dobrej szkoły jazdy. W Wielkiej Brytanii kurs w takiej placówce nie jest obowiązkowy, ale profesjonalna szkoła przygotuje Cię odpowiednio do egzaminu teoretycznego i praktycznego nawet w przypadku bardzo słabej znajomości języka. Na co zwrócić uwagę wybierając tego typu placówkę? Przede wszystkim ważne są materiały – powinny być aktualne i odpowiednio przygotowane – najlepiej w wersji papierowej i elektronicznej.

Jeśli chcesz zdać egzamin na prawo jazdy w UK po polsku, ważne będzie dla Ciebie również certyfikowane tłumaczenie pytań i odpowiedzi, co ważne dobre szkoły zapewniają dodatkowe objaśnienia, co gwarantuje pełne zrozumienie tematu. W profesjonalnych szkołach możesz też liczyć na pomoc doświadczonych konsultantów oraz instruktorów, którzy mówią biegle w języku polskim i angielskim. Od nich również dowiesz się, jak zdać egzamin na prawo jazdy w UK i jak przygotować się na wszelkie  niespodzianki, które mogą pojawić się na egzaminie.

Chcesz zdać prawo jazdy w UK po polsku, ale nadal masz wątpliwości? Nie wiesz, od czego zacząć? Serdecznie zapraszamy na croydons.co.uk, gdzie kompleksowo przygotujemy Cię do egzaminów nawet w przypadku bardzo słabej znajomości języka.

Sprawdź również

Jak działają agencje rekrutacyjne?

Poszukiwanie dobrego pracownika przypomina często poszukiwanie igły w stogu siana. To dług…