Home Google Tych sposobów wyszukiwania w Google nie znałeś!
Google - 25 lutego 2020

Tych sposobów wyszukiwania w Google nie znałeś!

Jak wyszukiwać w Google? Wyszukiwanie niestandardowe

Jak wyszukiwać w Google, aby szybko znaleźć to, czego dokładnie się szuka? Masz dość skupiania się na każdym słowie, dbaniu o poprawność przy każdym wyszukiwaniu i zależy Ci na wygodzie?

Metody wyszukiwania w Google

Google proponuje mnóstwo sposobów znajdywania informacji, które mają za zadanie ułatwiać życie w Internecie. Chociaż nie są tak popularne, jak standardowe wpisywanie frazy kluczowej, zdecydowanie warto je znać. Opcji jest sporo:

Metoda 1: Wyszukiwanie głosowe

Zamiast męczyć się z pisaniem każdego słowa oddzielnie, postaw na swój własny głos. Aby przemówić do wyszukiwarki, kliknij ikonę mikrofonu na klawiaturze telefonu. Zrobić to możesz również za pomocą słów „OK, Google” uprzednio włączając tę opcję w Ustawienia -> Wyszukiwanie głosowe. Mów do telefonu głośno i wyraźnie, by wypowiedziane przez ciebie zdanie zostało odpowiednio przetworzone. Więcej na temat wyszukiwania głosowego w Google tutaj.

Metoda 2: Wyszukiwanie obrazem

Szukasz większego formatu konkretnego zdjęcia albo czegoś podobnego kompozycyjnie? Nic prostszego! Gdy tylko wejdziesz na stronę Google Grafika, kliknij „wyszukiwanie obrazem”. Opcja „prześlij obraz” pozwoli ci na upload zdjęcia z dysku i szukaniu za jego pomocą podobnych obrazów. Zrobić to możesz również za pomocą wklejenia samego linku, bez przesyłania z komputera pliku. Dodatkowo, na telefonie możesz skorzystać z własnego aparatu – dzięki opcji „zrób zdjęcie” Google wyszuka grafik podobnych do tego, co znajduje się przed twoim telefonem. Jakiś czas temu na łamach Lepiej Widocznych publikowaliśmy też obszerny tekst na temat wyszukiwania obrazem, do którego lektury zachęcamy.

Metoda 3: Przeszukiwanie social media

Pamiętasz, co było w konkretnym poście, ale nie wiesz, na jakim profilu znajduje się sam tekst? Dzięki wpisaniu „@” przed nazwą strony (np. @Twitter) możesz przeszukać tylko i wyłącznie odpowiadające ci media społecznościowe. Wyświetlą ci się zarówno profile, wpisy, jak i same tagi. Nie musisz już przeglądać setek niepowiązanych stron, na których przypadkiem użyto jednego z wyszukiwanych wyrazów.

Metoda 4: Wyszukiwanie hashtagiem

Podobnie jak w poprzedniej opcji, wpisując na początku „#„, wyświetlą nam się tylko informacje powiązane z konkretnym tematem. Przykładowo, jeśli wpiszemy w Google „#Oscars”, przed oczami pojawią nam się zarówno tweety dotyczące gali rozdania nagród, jak i artykuły publicystyczne ich dotyczące. Z łatwością możemy również przejść do filmików z samego wydarzenia, objaśnień z Wikipedii, czy kontrowersyjnych wypowiedzi znanych osób. To z pewnością usprawnia wyszukiwanie w Google!

Metoda 5: Przeszukiwanie strony internetowej

Chociaż za pomocą „@” możemy przeglądać informacje jedynie z konkretnych social media, tak wpisanie przed adresem strony internetowej „site:” umożliwi nam przeszukanie jej pod kątem występując fraz bądź pełnych zdań. Dzięki temu odnalezienie konkretnego artykułu staje się niesamowicie proste. To również narzędzie, dzięki któremu możemy sprawdzić, czy jakiś artykuł nie jest przypadkiem plagiatem. Z opcji tej korzystać mogą zarówno zwykli użytkownicy, jak i wysoko postawieni nauczyciele akademiccy.

Metoda 6: Poprzednia wersja strony

Załóżmy, że trafiasz na stronę pełną interesujących informacji. Pewnego jednak dnia przestaje się ona ładować akurat w chwili, gdy musisz z niej skorzystać. Dzięki wpisaniu przed jej adresem „cache:” uzyskasz dostęp do wersji, która zapisała się w twojej historii wyszukiwania. Chociaż z umieszczonych na stronie linków i modułów korzystać się przy takiej opcji nie da, tak z łatwością można uzyskać dostęp do zamieszczonego tekstu. Więcej sposobów wyszukiwania w Google po operatorach, czyli zawężania wyników wyszukiwania dzięki komendom znajdziecie TUTAJ.

Metoda 7: Szybkie odpowiedzi

Jeśli potrzebujemy konkretnej definicji lub nawet prognozy pogody, wystarczy, że wpiszemy w Google odpowiednią frazę. Przykładowo wpisując w Google „3×4” pojawi nam się konkretny wynik, podobnie po frazie „Pogoda Kraków”. Inną kwestią są różnego rodzaju snippety w Google ułatwiające szybkie uzyskanie odpowiedzi. Wyszukując, przykładowo, samo słowo „ciecierzyca”, nad wynikami lub po ich prawej stronie wyświetli nam się odpowiedni box. Zawiera on zarówno zdjęcia, jak i opis poszukiwanego przedmiotu, pozyskany z konkretnego źródła internetowego. Pod informacjami znajdują się również wyszukiwania innych użytkowników, działające na zasadzie skojarzeń.

Metoda 8: Ścisłe dopasowanie

Podobnie jak w poprzedniej opcji, wpisując konkretne wyrażenie, łatwo możemy otrzymać odpowiedź na postawione pytanie. Szukając, chociażby, „najwyższego budynku” (cudzysłów jest tutaj konieczny), Google pokaże nam, że jest nim Wieża Dubaju. To trochę jak podręczna encyklopedia.

Metoda 9: Wyszukiwanie podobnych stron

Gdy wpiszemy przed adresem internetowym „related:„, Google pokaże nam wszystkie podobne strony – zbliżone zarówno tematycznie, jak i treściowo.

Metoda 10: Łączenie zapytań

Jeśli chcemy przeszukać dwa pojęcia naraz, wystarczy, że zawrzemy pomiędzy nimi łącznik „OR” (np. kot OR pies). Przeglądarka wyświetli nam wtedy artykuły dotyczące obu określeń.

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas niestandardowe sposoby wyszukiwania w Google przydadzą się Wam w codziennej pracy w tą wyszukiwarką. Oczywiście z każdym rokiem jej funkcjonalności nieco się zmieniają, gdyż Google się rozwija i stara się dopasowywać do oczekiwań użytkowników. Zapewne w niedługim czasie pojawiać się będą nowe sposoby wyszukiwania – wówczas na pewno poddamy ten tekst aktualizacji!

Wyszukiwanie w Google

Zobacz też:

Sprawdź również

Google organizacja macierzysta: Alphabet. Co warto o niej wiedzieć?

Google to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych marek na świecie, ale niewielu wie…