Home WEB i technologie Uszkodzona matryca, czyli ekran nie działa – przyczyny, objawy i rozwiązania
WEB i technologie - 12 marca 2021

Uszkodzona matryca, czyli ekran nie działa – przyczyny, objawy i rozwiązania

Matryca jest częścią wyświetlacza, która bierze czynny udział w wyświetlaniu obrazu. Za pomocą zaawansowanej technologii wykorzystującej ciekłe kryształy oraz zmieniającej sygnały elektroniczne w obraz, możemy z powodzeniem korzystać z urządzeń, jakie znamy dzisiaj. Kiedy jednak pojawiają się problemy z wyświetlaniem obrazu, jesteśmy zmuszeni poszukać ich przyczyny.

Uszkodzona matryca w laptopie – objawy

Problemy z wyświetlaniem obrazu nie muszą dotyczyć dokładnie matrycy. Innymi możliwymi winowajcami są: karta graficzna, która jest uszkodzona lub błędnie skonfigurowana bądź taśma matrycy – naderwana albo przerwana.

Niepoprawnie działający wyświetlacz w laptopie może objawiać się na różne sposoby i jest ich co najmniej kilka.

  • pęknięcie wyświetlacza. Może zaburzać obraz lub całkowicie uniemożliwiać jego zobaczenie, lecz w części przypadków nie wywołuje żadnych problemów zaraz po pęknięciu. Należy jednak pamiętać, że tak uszkodzony laptop jest jeszcze mniej odporny na pyły i wilgoć, a także na potrząśnięcia. Matryca nie nadaje się do naprawy
  • niedziałający całkowicie wyświetlacz lub czarne nieregularne plamy na nim mogą oznaczać zbitą matrycę. Dzieje się to na skutek zgniecenia wyświetlacza czy od uderzenia, na przykład podczas upadku;
  • kolorowe paski zmieniające się podczas ruszania myszką lub znikający i pojawiający się czarny ekran. Z dużym prawdopodobieństwem została uszkodzona taśma matrycy. Jest to wiązka przewodów, które łączą ze sobą płytę główną i samą matrycę pozwalając na ich komunikację;
  • pojawiający się pojedynczy czarny, biały lub kolorowy punkt na ekranie, wyglądający jak kropka, oznacza uszkodzenie piksela. Tak zwany bad piksel jest wadą fabryczną, która pojawia się „po prostu”. Wraz z czasem jednak ilość uszkodzonych pikseli może się powiększać doprowadzając do znacznych utrudnień, Uszkodzonych pikseli nie da się naprawić, można jedynie wymienić całą matrycę;
  • bardzo słaba widoczność obrazu to problem z podświetleniem matrycy. W tym przypadku sam obraz jest prawidłowy, lecz bardzo ciemny, co prawie uniemożliwia jego zobaczenie.
  • przebarwienia na ekranie innego koloru, niż naturalny odcień, jaki dawał nam wcześniej wyświetlacz

Przyczyna takich zakłóceń w części przypadków zostaje całkowicie rozwiązana, poprzez wymianę całej matrycy na nową. Jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie i warto poszukać alternatywy w naprawie.

Uszkodzona matryca w laptopie – przyczyny

Zależnie od sytuacji, uszkodzeniu winny jest sam użytkownik, albo niesprawna część – bez winy właściciela. W większości przypadków jednak usterka nie zrobiła się sama, lecz powstała na skutek nieuwagi lub niefortunnego przypadku. Przyczynami zepsutej matrycy bywają:

  • uszkodzenie powierzchni matrycy poprzez upadek, pęknięcie, zmiażdżenie itd.;
  • naderwanie lub zerwanie taśmy matrycy laptopa
  • wada fabryczna w postaci bad pixel;
  • zwarcie elektronicznych elementów matrycy, lub na płycie głównej
  • zalanie laptopa.

Naprawa czy wymiana uszkodzonej matrycy?

Oczywiście – to zależy. Na początek najlepiej skontaktować się z serwisem komputerowym Iviter Laptop. Uszkodzone może zostać na przykład szkło wyświetlacza, a kiedy indziej części elektroniki znajdujące się pod spodem.

Kiedy wystarczy naprawa niedziałającego wyświetlacza? Nadzieję na naprawę możemy mieć wtedy, gdy element nie uległ fizycznemu uszkodzeniu. Uszkodzona taśma matrycy niekoniecznie będzie wymagała wymiany całego elementu. Podobnie może wyglądać sprawa w przypadku zwarcia, dopóki nie wiemy co zostało uszkodzone.

Kiedy konieczna będzie wymiana wyświetlacza? Zawsze wtedy, kiedy coś jednak stało się fizycznie z naszą matrycą. Każde zgniecenie, wgniecenie i pęknięcie wykluczają możliwość naprawy. Równie stanowczo wygląda to w przypadku bad pixels. O ile na początku pojedynczy pusty punkt jedynie nas denerwuje, ale w użytkowaniu nie przeszkadza, tak z czasem może pojawić się ich więcej, aż uniemożliwią normalne korzystanie z laptopa.

Należy pamiętać, że przyczyna może jednak nie tkwić bezpośrednio w matrycy i wtedy konieczna będzie naprawa lub wymiana innych podzespołów, na przykład karty graficznej.

Sprawdź również

Jak sprawdzić swój numer telefonu?

Zmieniłeś numer? To nic dziwnego, że go nie pamiętasz – przez ostatnie kilka lat posługiwa…