Home WEB i technologie Wirtualny numer telefonu – czym jest i jak działa?
WEB i technologie - 14 sierpnia 2022

Wirtualny numer telefonu – czym jest i jak działa?

Jak uzyskać wirtualny numer telefonu?

Co to jest wirtualny numer telefonu?

Wirtualny numer telefonu można wykorzystać w dzisiejszych czasach praktycznie wszędzie. Jest chętnie wykorzystywany poprzez internautów, ale okazuję się, że nie tylko. Przeważnie człowiek wykorzystuje jeden numer telefonu i nie chcę go używać do celów służbowych, mediach społecznościowych lub nawet na portalach randkowych. Wymiana numerów telefonów jest obowiązkowa w wielu sytuacjach. W wielu przypadkach jest to zupełnie zbędne, ale nie należy pomijać tego kroku. Wiadomo, że im częściej „podajesz” swoje dane kontaktowe, tym większe ryzyko, że trafią one np. do bazy marketingowej. Po pewnym czasie możesz zacząć być „nękany” telefonami z różnymi zaproszeniami, którymi nie jesteś zainteresowany. Kolejną kwestią, o której warto wspomnieć, jest anonimowość. Dzisiaj wszystkie numery telefonów są zarejestrowane. Dlatego wiele osób waha się przed ich podaniem, na przykład przy zakładaniu konta w portalu dla singli. Mimo ochrony danych osobowych nie chcemy dzielić się swoimi danymi. Jest to całkiem zrozumiałe.

Należy o tym pamiętać, ponieważ wirtualne numery telefonów wymagają dostępu do internetu, są przydzielane na określony czas i nie są opcją „na stałe”. W większości przypadków można odbierać połączenia i wiadomości, ale nie wykonywać połączeń wychodzących. Należy pamiętać, że transfer danych jest możliwy w przypadku posiadania połączenia internetowego, więc rekompensata operatorska nie ma w tym przypadku zastosowania. Aby korzystać z systemu, musisz być podłączony jedynie do sieci.

Jak uzyskać wirtualny numer telefonu?

Wirtualny numer telefonu można uzyskać na stronach internetowych, które można wyszukać w wyszukiwarce internetowej. Przed rejestracją na stronie można zapoznać się z opiniami innych użytkowników, aby wiedzieć czy numer, który chcemy uzyskać, będzie spełniał nasze oczekiwania. Można znaleźć strony podobne jak twilio.com lub receive-sms-online.com. To przykładowe strony związane z wirtualnymi numerami telefonów gdzie właśnie taki można uzyskać, choć tych stron jest więcej. Na jednych stronach potrzebna jest pełna rejestracja, a na innych dostęp do nich jest bez rejestracji.

Różnice między wirtualnym numerem telefonu a tradycyjnym numerem telefonu

Jak działa tradycyjny numer telefonu, chyba każdy wie. Jeśli ma się wirtualny numer telefonu to do odbierania połączeń, potrzebne jest połączenie z internetem. Możesz odebrać za pomocą smartfona, komputera lub telefonu z włączonym połączeniem internetowym. Specjalny sprzęt nie jest jednak konieczny. Można też skorzystać z telefonu stacjonarnego lub rozdzielić rozmowę między kilka telefonów. To ostatnie jest możliwe dzięki bezpłatnej centrali telefonicznej.

Zalety wirtualnego numeru telefonu

Osobiste numery telefonów nie są konieczne. Dane kontaktowe nie muszą być podawane na wszystkich stronach lub aplikacjach, które o to proszą. Jeszcze kilka lat temu numery telefonów nie były zarejestrowane, więc była większa swoboda z ich wykorzystaniem. Można było użyć jednego numeru raz lub dwa i można było go wyrzucić. Dziś wiążą się z tym wiele czasochłonnych formalności. Należy jednak pamiętać, że wirtualne numery telefonów nie są przydzielane na stałe, a jedynie na określony czas (od kilku minut do kilku dni). Wirtualny numer telefonu zapewnia anonimowość. Czasami ludzie chcą założyć nowe konto na stronie portalu, ale obawiają się, że ich dane osobowe mogą zostać niewłaściwie wykorzystane. W teorii nie powinno się to zdarzyć, ale dla własnego spokoju ducha bezpieczniej jest używać wirtualnego numeru, jeśli ktoś obawia się o swoją prywatność. Wirtualny numer telefonu to również anty-spam. Jeśli masz numer telefonu od kilku lat, to bez wątpienia jest on w różnych miejscach. Prowadzi to zazwyczaj do ogromnej ilości spamu i niechcianych połączeń. Również blokowanie połączeń telemarketingowych może być bardzo uciążliwe.

Nie wolno zapominać również o ryzyku otrzymywania niebezpiecznych wiadomości. Jeśli klikniesz niezweryfikowany link, Twój telefon komórkowy lub konto bankowe może zostać skradzione. Nie należy więc lekceważyć zagrożenia, które z tego wynika. Wirtualny numer telefonu ma szeroki zakres zastosowań. Z numerów wirtualnych korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Dzieje się tak dlatego, że mogą być one wykorzystywane na wielu stronach internetowych, w tym w muzyce, filmach i grach komputerowych. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na wirtualną centralę telefoniczną, która działa na nieco innej zasadzie i wiąże się z dodatkowymi kosztami. W zastosowaniach biznesowych wirtualne telefony stacjonarne są często wykorzystywane do zdobycia zaufania drugiej strony. Dzięki wirtualnym numerom telefonicznym istnieje niskie ryzyko utraty pieniędzy. Prawdą jest, że mało kto czyta regulamin danego serwisu od deski do deski. Informacje o drogich opłatach (takich jak opłaty aktywacyjne) są zazwyczaj przedstawione bardzo małym drukiem. Nierzadko zdarza się, że przez jedną wiadomość giną dziesiątki, a nawet setki złotych. Z tego powodu numery wirtualne są niezbędne w przypadku niezweryfikowanych i podejrzanych stron internetowych. Brak dodatkowych opłat. Bez problemu można znaleźć strony internetowe i aplikacje, które oferują wirtualne numery za darmo. Oczywiście w takich sytuacjach trzeba wziąć pod uwagę pewne ograniczenia i reklamy. Jest to świetna opcja na wypróbowanie usługi. Wybór wersji płatnej daje dostęp do wielu przydatnych funkcji, ale przeciętny użytkownik rzadko ich potrzebuje.

Przez kogo wirtualne numery telefonu są wykorzystywane?

Telefon wirtualny wykorzystywany jest przez firmy, które potrzebują zwiększyć prestiż swojej firmy lub firmy, które potrzebują wiele numerów aktywnych, a chcą wzbudzić zaufanie u przyszłych klientów. Dzięki tym numerom firmy mogą podać te numery na różnych stronach internetowych. Wystarczy takiej firmie dostęp do internetu i mogą odbierać telefony od przyszłych klientów. Wirtualne numery telefonów są wykorzystywane również przez osoby, które nie chcą podawać swoich danych w sieci np. na portalach społecznościowych, bo boją się o swoje bezpieczeństwo, aby ich danych nikt nie wykorzystał.

Sprawdź również

Jak sprawdzić swój numer telefonu?

Zmieniłeś numer? To nic dziwnego, że go nie pamiętasz – przez ostatnie kilka lat posługiwa…