Wybierz najlepszą formę outsourcingu IT dla swojej firmy
Outsourcing to pojęcie, które pojawia się coraz częściej w kontekście prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Jak się okazuje, rozwiązanie to przynosi wiele korzyści, w tym w dłuższej perspektywie pomaga w rozwoju przedsiębiorstwa. O czym dokładnie mowa i na co zwrócić uwagę decydując się na tę opcję? Między innymi dla osób zadających sobie tego rodzaju pytania powstał poniższy tekst. Zachęcamy do lektury!
Spis treści:
Wybierz najlepszą formę outsourcingu IT dla swojej firmy
Prowadzenie własnego biznesu to spore wyzwanie, które niejednokrotnie jest związane z koniecznością poruszania się w wielu różnych obszarach tematycznych. Problem pojawia się wówczas, gdy trzeba rozwiązać problemy z dziedziny, na której się kompletnie nie znamy. Na szczęście można wówczas skorzystać z usługi outsourcingu. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi!
Outsourcing – o czym mowa?
Pod pojęciem tym należy rozumieć wydzielenie ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa części realizowanych przez nie samodzielnie zadań, a następnie przekazanie ich do wykonania innemu podmiotowi. Przykładem może być tutaj outsourcing IT, księgowości, usług prawniczych i wielu innych specjalizacji. Nie ma tutaj znaczenia to, jak dużą firmę się prowadzi i w jakim sektorze.
Na czym polega w praktyce?
Istotą outsourcingu jest wykorzystanie zasobów podmiotu, który świadczy tego typu usługę. Mowa tutaj zarówno o zapleczu sprzętowym oraz pracowniczym. Outsourcing polega na współpracy między dwoma przedsiębiorstwami w ramach zawartej umowy. Firma zajmująca się realizacją przekazanych jej zadań musi robić wszystko, aby w jak najwyższym stopniu działać na korzyść zlecającego. W tym miejscu warto zapoznać się z artykułem: Freelancing w IT – czy opłaca się praca na własny rachunek? Dlaczego popularny jest Freelancing w IT?
Outsourcing IT – rodzaje i charakterystyka
Outsourcing w zakresie IT może być pełny lub częściowy. Pierwszy sprowadza się do stworzenia przy pomocy firmy zewnętrznej specjalnego działu IT, który będzie odpowiadał za kompleksową i stałą obsługę dotyczącą wszelkich kwestii informatycznych. Drugi natomiast opiera się na delegowaniu specjalistom konkretnych zadań i rozliczanie ich na podstawie efektów. Outsourcing IT sprawdzi się zarówno jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, w których pracuje się stacjonarnie, zdalnie lub w trybie hybrydowym.
Outsourcing – na jakich zasadach?
Jeśli chodzi o szczegółowe warunki obsługi na płaszczyźnie IT, wszystko sprowadza się do oczekiwań i potrzeb firmy korzystającej z outsourcingu. Usługa może polegać m.in. na przeprowadzeniu kontroli bezpieczeństwa lub wydajności infrastruktury IT, tworzeniu kopii zapasowych danych, instalowaniu oprogramowania czy nawet wyposażeniu danego przedsiębiorstwa w sprzęt komputerowy. Przed rozpoczęciem współpracy należy spisać umowę, która powinna zabezpieczać interesy obu stron.
Dlaczego warto zlecać zadania IT?
Rosnąca popularność outsourcingu IT nie jest przypadkowa i nie wynika z aktualnej mody, lecz ze zdrowego rozsądku. Zlecanie niektórych zadań z wąskich obszarów tematycznych takich jak właśnie IT nie jest już wyłącznie możliwością, lecz wręcz koniecznością. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiele przedsiębiorstw nie musi zatrudniać informatyków, co znacznie zmniejsza koszty. Outsourcing jest również wygodny z tego powodu, że danym zleceniem zajmuje się osoba, która posiada odpowiednie kompetencje, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko popełnienia błędów. Jak więc widzimy, nie pozostaje nic innego jak przetestować outsourcing IT u siebie i przekonać się o jego niewątpliwych atutach.
Czym charakteryzują się kampanie Google Ads?
Google Ads, dawniej znane jako Google AdWords, to jedna z najpopularniejszych platform rek…