Home Social Media Wykryto logowanie do Twojego konta facebook – Jak sprawdzić czy ktoś włamał się na Twój FB?
Social Media - 14 sierpnia 2022

Wykryto logowanie do Twojego konta facebook – Jak sprawdzić czy ktoś włamał się na Twój FB?

Kto logował się na Twój profil na facebooku?

Cyberprzestępcy są coraz bardziej przebiegli i niestety skuteczni. Każdy może stać się ofiarą przestępstwa. Portale społecznościowe to dla nich duże pole do popisu. Czasami włamanie wygląda nie zostawia po sobie śladów i ciężko jest na pierwszy rzut oka zauważyć, że coś jest nie tak. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy portali takich jak Facebook są bezradni. W każdym momencie możemy sprawdzić czy ktoś włamał się na nasze konto Facebook. Jak to zrobić?

Zaloguj się na swój profil

Na początku logujemy się na swoje konto na Facebook i przechodzimy do zakładki Ustawienia, znajduje się ona w prawy górnym rogu ekranu po kliknięciu w ikonkę ⇓. Zostajemy wtedy przekierowani do ustawień ogólnych.

ustawienia facebook

Bezpieczeństwo i logowanie

Następnie po prawej stronie wybieramy zakładkę bezpieczeństwo i logowanie. W tym momencie po prawej stronie wyświetlą nam się miejsca logowania. Możemy rozwinąć tą listę i przejrzeć, kiedy dokonano logowania na nasze konto na Facebooku, z jakiego urządzenia oraz jaka była lokalizacja logowania.

miejsce logowania na facebook

Jak się uchronić przed włamaniem na Facebook?

Jeżeli wykryjemy logowanie z miejsca lub/i urządzenia, które nie należy do nas możemy zabezpieczyć swoje konto. Klikamy w ikonkę trzech kropek (po prawej stronie) obok nieznanego miejsca logowania. Rozwija nam się lista z możliwościami do wyboru. W tym miejscu możemy wylogować się z nieznanego urządzenia bądź wybrać zakładkę To nie ty? aby zabezpieczyć konto. Po wybraniu tej drugiej opcji Facebook zweryfikuje nasze konto. Następnie możemy zmienić hasło, sprawdzić adresy email z których dokonywano logowania, a także przejrzeć ostatnią aktywność konta w tym nowo dodanych znajomych, ostatnio dodane posty, komentarze czy polubienia stron. Podczas zabezpieczenia konto możemy cofnąć ostatnią aktywność lub jeśli wszystko się zgadza pominąć wybrane elementy.

W przypadku wykrycia nieznanego nam miejsca logowania:

  1. Wyloguj się z nieznanego urządzenia
  2. Kliknij opcję „To nie Ty?”, aby Facebook dokonał weryfikacji konta
  3. Zmień hasło
  4. Sprawdź ostatnią aktywność na Facebooku (w szczególności ostatnie polubione strony i posty)

W ten prosty sposób możemy chronić naszą prywatność oraz dostęp do konta na Facebooku. Warto również ustawić sobie powiadomienia na telefonie, w sytuacji gdy Facebook wykryje logowanie z nieznanego urządzenia.

Zobacz też:

Facebook pokazuje inne miejsce logowania

Jeśli otrzymałeś komunikat o logowaniu z nieznanego miejsca (takiego rodzaju powiadomienie można ustawić sobie, w przypadku gdy logowanie następuje z nieznanego miejsca lub za pomocą nieznanej przeglądarki), warto sprawdzić, skąd nastąpiło logowanie. Jeśli jest to miejsce nam nieznane może świadczyć to o tym, że ktoś włamał się na nasze konto i powinniśmy jak najszybciej zareagować np. poprzez zmianę hasła do profilu FB oraz sprawdzenie, czy z naszego konta nie były rozsyłane jakieś spamerskie wiadomości.

Czy Facebook informuje o próbie logowania?

Na portalu Facebook powiadomienia o logowaniu nie są ustawione z automatu, dla każdego konta. Jeśli jednak chciałbyś otrzymywać tego typu powiadomienia to jest to możliwe, jednak należy zrobić to samemu. Aby otrzymywać informacje od FB o próbach logowania na nasze konto należy:

  1. Przejść do menu Facebook
  2. Wybierz opcję „Ustawienia i prywatność”
  3. Wybierz opcję „Bezpieczeństwo i logowanie”
  4. Przejdź do sekcji „Konfiguracja dodatkowych zabezpieczeń
  5. Włącz powiadomienia wybierając opcję „Otrzymuj powiadomienia o nierozpoznanych logowaniach”

Jeśli ustawimy powiadomienie o nierozpoznanych logowaniach, otrzymywać będziemy specjalne wiadomości e-mail z informacją o tym, że ktoś próbował logować się do naszego konta (lub, że ktoś się na nie skutecznie zalogował!).

zabezpieczenia fb

Po co ktoś włamuje się na konto FB?

Wiemy już, jak wykrywać czy ktoś logował się bez naszej zgody na nasze konto Facebook. Warto jednak dowiedzieć się również, po co ktokolwiek miałby to zrobić. Dlaczego ktoś włamuje się na konto FB? Powodów może być kilka. Najczęściej są to po prostu złośliwe roboty tworzone przez hakerów w celu rozsyłania linków ze spamem do naszych znajomych na FB. Niekiedy może być również sytuacja, w której ktoś z naszych znajomych próbuje nam robić żart włamując się na nasze konto po to, by przykładowo zmienić nam zdjęcie profilowe. Sprawdzając miejsce logowania możemy zlokalizować takiego hackera. Bywają również dużo poważniejsze sytuacje. Haker włamując się na nasze konto może próbować odpiąć konto admina z prowadzonej przez nas strony na Facebook i w ten sposób poprzez włamanie pozbawić nas naszego FanPage’a. Jak widać więc jest wiele powodów, dla których ludzie próbują logować się na nieswoje konta FB.

Ktoś logował się na Twoje konto. Co teraz? Gdzie to zgłosić?

Jeśli namierzyłeś niebezpieczną dla siebie sytuację i wiesz już, że ktoś włamał się na Twoje konto należy rozważyć, co z tą informacją dalej zrobić. Zmiana haseł do FB, ale w przyszłości uniemożliwić włamanie, to jedno, ale inną sprawą jest zgłoszenie włamania do odpowiednich służb. Zalogowanie się do czyjegoś konta FB jest nielegalne i warto nie zostawiać takiej sytuacji samej sobie. Facebook utworzył specjalną stronę www (https://www.facebook.com/hacked), na której możemy zgłaszać wszelkie próby logowania się na nasze konto. Dzięki temu portal może pracować, nad lepszymi zabezpieczeniami prywatnych kont poprzez systematyczne blokowanie adresów IP, z których następują ataki. Strona ta dotyczy nie tylko włamań na konto ale też np. podszywania się pod czyjeś dane:

bezpieczenstwo fb

Można również oczywiście próbować zgłaszać sprawę na policję, co zapewne będzie mieć najwięcej sensu, w przypadku gdy ktoś bez pozwolenia logował się na naszą stronę Facebookową i w ten sposób zaszkodził prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.

Jak zabezpieczyć się przez włamaniem na konto FB?

Jeśli padliśmy ofiarą hakera i ktoś zalogował się na nasze konto na pewno powinniśmy zmienić hasło logowania i oczywiście powinniśmy zrobić to jak najszybciej. Warto zmienić również adres e-mail, którego używamy do logowania ponieważ hakerzy zapewne i o naszym dotychczasowym adresie e-mail mają już wiedzę. Warto skonfigurować również dodatkowe zabezpieczenia, jak te wspomniane wyżej dotyczące otrzymywania powiadomień o włamaniu. W ten sposób możemy w miarę skutecznie zabezpieczyć się przez włamaniem na Facebooka.

Sprawdź również

Co znaczy hashtag?

Hashtagi to małe fragmenty tekstu, które widzisz na postach w mediach społecznościowych i …