Y na Z, czyli jak zamienić w klawiaturze litery Y i Z?
Zmiana liter w klawiaturze
Spis treści:
Y na Z w klawiaturze – skąd się bierze problem?
Co ciekawe, problem ten sięga wielu lat wstecz, kiedy jeszcze nikt nie używał komputerów, ponieważ nie było ich na rynku. W ówczesnych biurach stacjonowały wtedy maszyny do pisania i obsługujące je maszynistki. Zwykle były to kobiety, który posiadły umiejętność umiejętności bezwzrokowego pisania na klawiaturze, więc bardzo szybko mogły nanieść na papier dyktowany tekst albo przepisać z kartki. Układ klawiatury, z którego korzystamy obecnie, czyli QWERTY nie był niegdyś dostępny na polskim rynku ze względu na mnogość znaków diakrytycznych w języku polskim (np. ś, ć, ó). Adaptując pierwsze maszyny do pisania do obsługi polskich liter, skorzystano z maszyn dopisania dostępnych w Niemczech, ponieważ niemieckie maszyny również miały znaki diakrytyczne, toteż łatwiej było z nich skorzystać i zmodyfikować tak, żeby odpowiadały polskim znakom na rodzimej klawiaturze.
Układ QWERTZ, który czasem uruchamia się samoistnie to nie jest układ, który powstał po zmodyfikowaniu niemieckiej klawiatury. W naszym kraju bowiem układ klawiatury, z którego najczęściej korzystano przed powszechnym dostępem do komputerów, to układ polski (214) występujący we wszystkich wersjach systemu Windows, w Linuxie oraz MS-DOS.
Wraz z rozwojem techniki, układ maszynistki został zastąpiony przez układ programisty, czyli QWERTY, gdzie w odróżnieniu od układu QWERTZ, który aby ułatwić maszynistkom szybsze pisanie, znaki diakrytyczne miał szybko dostępne, na wierzchu są takie znaki jak: #, $, {, } etc., z których na co dzień korzystają programiści. We wspomnianym układzie programisty polskie znaki uzyskuje się za pomocą wciśnięcia litery głównej i prawego przycisku Alt. Klawiatura y zamiast z pojawia się, ponieważ w Windowsie wybór języka polskiego w czasie instalacji sprawia, że dwa układy klawiatury (QWERTY i QWERTZ) zostają w opcjach. Wpływ na to ma również przypadkowe wciśnięcie skrótu klawiaturowego, który zamienia y na z, czyli zamienia właśnie dwa układy klawiatury.
Jak zamienić y na z? Co można zrobić?
Najszybszym i zwykle najskuteczniejszym sposobem jest wykorzystanie kombinacji dwóch klawiszy, czyli lewego klawisza Ctrl wraz z klawiszem SHIFT. Jeśli jednak to nie wywoła pożądanego efektu, można użyć jeszcze kombinacji Crtrl+Spacja. Jeśli i tym razem kombinacja klawiszy zawiedzie, trzeba spróbować innego sposobu, czyli wejść w ustawienia. W systemie Windows 7, należy uruchomić Panel Sterowania -> Zegar, Język, Region -> Zmień klawiatury lub inne metody wprowadzania danych. Gdy wyskoczy okno Region i Język, należy kliknąć Klawiatury i języki, a potem wcisnąć opcję Zmień klawiatury, następnie usługi tekstowe. Aby zamiana y na z już nie występowała należy jako język domyślny mieć wybraną pozycję: polski – polski (programisty). Najlepiej usunąć inne układy klawiatury i zostawić tylko układ programisty, żeby błąd nie pojawił się w przyszłości i klawiatury nie przeskakiwały między sobą, utrudniając codzienną pracę na komputerze.
Jak założyć konto PayPal?
PayPal jest jedną z najpopularniejszych platform płatniczych na świecie, umożliwiającą szy…