Home WEB i technologie Zaokrąglanie w Excel krok po kroku
WEB i technologie - 24 stycznia 2022

Zaokrąglanie w Excel krok po kroku

Jak zaokrąglać w Excelu?

Jak przeprowadzić zaokrąglanie liczb w Excelu? Microsoft Excel to jeden z najpopularniejszych programów komputerowych w systemie operacyjnym Windows, niezbędnych zarówno do użytku domowego jak i do pracy biurowej. Obok Worda to także jeden z najczęściej używanych programów do edycji tekstu lub tworzenia danych finansowych. Dlatego też jego podstawowa znajomość jest absolutnie niezbędnym warunkiem do otrzymania zatrudnienia w sektorze usług finansowych i publicznych. Szczególnie, w obecnych czasach,  kiedy to coraz więcej firm publicznych i prywatnych decyduje się na pracę zdalną.

W tym poradniku zostanie opisane jak zaokrąglić w Excelu i jak zaokrąglić liczbę w Excelu przy użyciu kilku prostych kroków. Dokładność nie zawsze jest czymś pożądanym, zarówno w świecie prawdziwym jak i tym wirtualnym. Zamiast obliczeń z dokładnością do trzech miejsc po przecinku, potrzebujemy o wiele bardziej przejrzystej i dokładnie sformatowanej tabeli. Aby to zrobić, należy dokonać poniżej podanych zaleceń dokładnie w podanej niżej kolejności. Przekonaj się że zaokrąglanie liczb Excel może być naprawdę łatwe i proste.

Po pierwsze, zaznaczamy wszystkie komórki, których chcemy zmienić sposób wyświetlania, następnie na górnej karcie Narzędzia główne znajdujemy w grupie Liczba, przycisk w kształcie ikony z trzema zerami, odpowiadający za zapis dziesiętny. Tym o to sposobem w niezwykle łatwy sposób możemy sformatować dowolną liczbę, bez konieczności ograniczania się do ręcznego skracania danej liczby.

zaokrąglanie excel

Po drugie, istnieje również możliwość sformatowania komórki, poprzez wciśnięcie prawego przycisku myszy i z rozwijanego menu należy wybrać opcję Formatuj komórki, a następnie z rubryki Liczby wybrać jedną z czterech opcji, Walutowe, Procentowe, Księgowe lub Naukowe. W każdej z tych opcji będzie dostępna opcja miejsce dziesiętne, która pozwoli na odpowiednie sformatowanie naszej liczby we wskazanej liczbie miejsc po przecinku.

Istnieje również dodatkowa opcja, która pozwala na to, aby za pomocą określonej funkcji zaokrąglić daną liczbę. Bardzo przydatne w tym przypadku są funkcje ZAOKR. GÓRA, ZAOKR. DO. PARZ. , albo ZAOKR. DO.NPARZ. To bardzo przydatna funkcja, która pozwala na to, aby bardzo sprawnie zaokrąglić określone komórki. Wystarczy tylko rozpocząć równanie funkcji od znaku = a następnie dużymi literami zacząć pisać funkcję ZAOKR. GÓRA, ZAOKR. DO. PARZ. , albo ZAOKR. DO.NPARZ. Po wpisaniu tej funkcji należy otworzyć nawias okrągły i wybrać komórkę poprzez wpisanie jej, albo kliknięcie na nią lewym przyciskiem myszy. Tym oto sposobem wystarczy to aby łatwo pozwolić sobie na zaokrąglanie liczb.  

zaokrąglanie w excelu

Bardzo enigmatyczne wydaje się być zagadnienie, jak zaokrąglić dowolną liczbę ułamkową do najbliższego ułamka, bez konkretnego precyzowania czy w górę, czy w dół? Dla przykładu funkcja =ZAOKR(A3;1) zaokrągli liczbę z komórki A3 do najbliższej liczby z jednym miejscem dziesiętnym. Łatwo można wyciągnąć wnioski jakoby ta funkcja precyzuje ilość miejsc po przecinku, przy czym pozwala na szybkie i bezproblemowe zaokrąglenie dowolnej liczby. Z kolei inny przykład =ZAOKR.DÓŁ(B5;0) pozwala na zaokrąglenie ujemnej liczby z komórki B5 w dół.

Zobaczmy to innym przykładzie formuły =ZAOKR.DO.WIELOKR(C1;10): sprawdzi ona ile razy liczba 10 mieści się w liczbie z komórki C1, a następnie wyświetli najbliżej pasującą wielokrotność. Dzięki temu, możemy również zaokrąglić dowolną liczbę do określonej przez nas wielokrotności, czyli podajemy liczbę wejściową oraz inną liczbę i szukamy ile razy ta inna liczba mieści się w podanej liczbie wejściowej, a następnie wyświetlamy najbliżej pasującą wielokrotność.

Podsumowując, Microsoft Excel oferuje prawdziwą paletę różnorakich możliwości pozwalających na zaokrąglanie liczb excel. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie wcześniej wspomniane funkcje są i tak jednymi z łatwiejszych jakie oferuje nam ten program. Wielu uczniom, na lekcjach informatyki w szkole podstawowej sprawiały one niemałe problemy, dlatego też nie należy wstydzić się swoją niewiedzą i korzystać z poradników, takich jak ten.

Sprawdź również

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive’a?

Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 z pendrive’a to jedno z najczęściej wybie…