Zarządzanie ryzykiem na niepewnych rynkach inwestycyjnych
Ostatnie lata są bardzo trudne, a z pewnością o wiele bardziej ryzykowne dla wszystkich tych osób, które zajmują się szeroko pojętym inwestowaniem. Czym jest zarządzanie ryzykiem?
Ostatnie lata są bardzo trudne, a z pewnością o wiele bardziej ryzykowne dla wszystkich tych osób, które zajmują się szeroko pojętym inwestowaniem. Najpierw znikąd pojawiła się pandemia, a później kryzys związany z sytuacją za wschodnią granicą. Regularnie dochodzą do nas informacje o kolejnych problemach gospodarczych i sposobach przeciwdziałania. Przeciętny Polak ma coraz większe problemy z określeniem swoich planów, bo praktycznie każde działanie wiąże się z jakimś ryzykiem.
Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie „Jak działa zarządzanie ryzykiem?” i co to w ogóle znaczy. Jednostki, które zdecydują się zastosować działania z tym związane, mogą osiągnąć znacznie lepsze rezultaty swojej działalności, poprzez skuteczne minimalizowanie lub eliminowanie ryzyka.
Spis treści:
Czym jest zarządzanie ryzykiem?
To dokładnie to, co podświadomie sugeruje nazwa tego pojęcia. Zarządzanie ryzykiem można określić jako świadomą identyfikację potencjalnych zagrożeń i podjęcie działań, które zakładają szansę wystąpienia konkretnych zmiennych, mogących negatywnie wpłynąć na inwestycję, bądź działanie. Proces opiera się na pięciu podstawowych krokach:
Określenie ryzyka, które może wystąpić. Ryzyko może mieć różne pochodzenie i w zależności od inwestycji lub działania, jakie chce się podjąć, należy sobie wyznaczyć wszystkie najistotniejsze czynniki, które mogą generować ryzyko. Najczęstsze z nich to: prawo, środowisko, polityka, zmiany rynkowe. Idealnym przykładem jest energia i paliwa w Polsce, które ma bardzo duże ryzyko wzrostu wartości. Czynnikami warunkującymi są tutaj przede wszystkim polityka i środowisko.
Dogłębna analiza ryzyka. Po określeniu czynników należy dogłębnie przeanalizować potencjalne zmiany oraz problemy, jakie mogą się pojawić.
Przedstawienie prawdopodobieństwa wystąpienia danego ryzykownego zdarzenia. Pomimo tego, że nie da się do koca przewidzieć dokładnego prawdopodobieństwa dla wybranego ryzyka, po analizie warto przedstawić, jaka jest szansa zdarzenia.
Podjęcie działań w celu minimalizacji lub wyeliminowania ryzyka. Kiedy już dokładnie zna się potencjalne ryzyko oraz jego czynniki i prawdopodobieństwo wystąpienia, należy podjąć takie działania, które skutecznie je zminimalizują lub całkowicie wyeliminują.
Monitorowanie i ocena rzeczywistych następstw ryzyka. Obserwacja rynku i następstw związanych z określonym ryzykiem.
Dzięki zastosowaniu powyższych działań można o wiele łatwiej podejmować ryzykowne decyzje dotyczące inwestowania bądź podejmowania konkretnych decyzji biznesowych. Niekiedy coś, co wydaje się doskonałą inwestycją, za kilka dni wskutek nieoczekiwanych zdarzeń staje się całkowicie nierentowne. Tak właśnie stało się z rynkiem rosyjskim, który z potencjalnego przystępnego środowiska stał się całkowicie nierentowny i ma bardzo wysokie ryzyko niepowodzenia.
Kiedy warto stosować zarządzanie ryzykiem?
Zarządzanie ryzykiem najczęściej jest wykorzystywane w sektorach inwestycyjnych. To doskonałe narzędzie, dzięki któremu można w relatywnie łatwy sposób podjąć decyzję, która może wydawać się niezwykle trudna. Bywa, że coś, co wydaje się całkowicie nieopłacalne ze względu na wysokie ryzyko, po głębszej analizie okazuje wcale nie aż takie ryzykowne. W ten sposób można uzyskać znacznie większe zyski, bo jak wiadomo instrumenty o podwyższonym ryzyku, najczęściej kosztują znacznie mniej. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że spadki wartości nie biorą się z niczego, a potężne instytucje zajmujące się inwestowaniem stosują niezwykle zaawansowane narzędzia zarządzania ryzykiem i przeciętny inwestor nie może się z nimi mierzyć. Dlatego, jeśli coś bardzo mocno traci na wartości, to ocena ryzyka powinna być robiona z dodatkową „lampką ostrzegawczą”.
Czy zarządzenie ryzykiem jest konieczne? Nikt nikogo nie będzie do tego zmuszał, ale odpowiedni zastosowanie tego działania może skutecznie usprawnić realizacje udanych inwestycji. Zawsze warto zatrzymać się i zastanowić – zwłaszcza w przypadku transakcji podwyższonego ryzyka, ale i tych, które cechują się bardzo atrakcyjnymi warunkami. To właśnie wtedy opuszcza się przysłowiową gardę i podejmuje pochopne decyzje – bez oceny ryzyka.
Zarządzanie ryzykiem i inne nowoczesne rozwiązania kluczem do osiągnięcia sukcesu w XXI wieku
XXI wiek to czas konkurencji, gdzie sukces odnosi ten, który wyróżni się na tle konkurencji. Dlatego tak bardzo istotne jest, żeby korzystać ze wszelkich możliwych narzędzi pomocniczych, które pozwolą dostarczyć lepszych usług lub zminimalizują ryzyko popełnienia błędu. Zarządzanie ryzyka czy systemy CRM to coś, co zawsze warto rozważyć. Z pewnością nie zaszkodzą i jednocześnie pomogą w osiągnięciu celów – czy to inwestycyjnych, czy rozwojowych (w przypadku przedsiębiorcy). Internet daje niesamowite możliwości i zawsze warto być na bieżąco ze wszelkimi nowinkami, które mogą ułatwić realizowanie działań oraz minimalizować ryzyko wystąpienia nieoczekiwanych czynników.
Szczególnie istotne są zasady zarządzania ryzykiem, które mogą odnosić się do praktycznie wszystkich dziedzin życia. Od podejmowania decyzji inwestycyjnych, przez działania w firmie, po realizację konkretnych celów we własnym gospodarstwie domowym.
Strategia content marketingowa – co warto o niej wiedzieć?
Coraz więcej firm dostrzega znaczenie przemyślanego planu działań opartych na wartościowyc…