Home Biznes Zasady skutecznej wizualizacji danych
Biznes - 27 maja 2022

Zasady skutecznej wizualizacji danych

Aby przekazywać informacje w prosty i przejrzysty sposób, najlepiej jest postawić na wizualizację. W ten sposób nawet stosunkowo trudne zagadnienia można przedstawić w czytelnej i atrakcyjnej formie. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady skutecznej wizualizacji danych.

Po pierwsze: określ cel

Podstawowym zadaniem, które musimy wykonać, jest określenie podstawowego celu, który ma przynieść zwizualizowanie danych. Jest to kwestia absolutnie priorytetowa. Ponadto należy odpowiedzieć sobie na kilka innych pytań.

Zastanówmy się, jaki efekt uzyskamy poprzez stworzenie wizualizacji, kto będzie z niej korzystał, z jakich źródeł danych będziemy korzystać, według jakiej metody pogrupujemy dane, gdzie opublikujemy wizualizację oraz kiedy informacje będą poddawane aktualizacji. Jeśli odpowiemy sobie na wszystkie te pytania, wówczas prowadzenie prac nad stworzeniem efektywnej i odpowiadającej współczesnym standardom wizualizacji będzie zdecydowanie prostsze.

Zdefiniuj KPI, czyli kluczowe wskaźniki

Skrót KPI pochodzi z języka angielskiego – Key Performance Indicator, co oznacza kluczowe wskaźniki efektywności. Pozwalają one na zweryfikowanie postępów w określonych procesach oraz skuteczność wszystkich zaplanowanych działań. Poprzez KPI możemy zweryfikować, jakie jest tempo prac nad stworzeniem wizualizacji, ile czasu zajmuje pozyskiwanie danych itd.

Wskaźniki powinny odpowiadać kryteriom wiarygodności, czytelności, przejrzystości oraz aktualności. Aby je wyodrębnić, warto wykorzystać rozmaite techniki analityczne. Jedną z nich jest np. burza mózgów. Zdefiniowanie KPI pozwoli nam sprawdzić, czy nasza firma wyróżnia się wystarczającą efektywnością, a dzięki pozyskanym w ten sposób informacjom kadra kierownicza będzie mogła podjąć decyzje usprawniające cały proces tworzenia wizualizacji danych a także wielu innych procedur.

Postaw na uproszczone formy

Wizualizacja danych powinna wyróżniać się jak największą prostotą. Gdy dane są przedstawione w zrozumiałej, czytelnej dla każdego formie, z pewnością wpływa to na większe prawdopodobieństwo przyswojenia wiedzy przez poszczególne osoby.

W wykresach należy unikać niepotrzebnych elementów graficznych, które mogłyby spowodować na zmniejszenie czytelności przygotowanej wizualizacji. W wizualizacji danych muszą znajdować się wyłącznie te elementy, które są istotne dla właściwego odczytania i interpretacji przekazu.

Jednym ze znakomitych przykładów uproszczonej wizualizacji danych jest bullet graphs, czyli wykresy słupkowe realizowane w prostej, czytelnej formule, które przekazują informacje na temat stopnia zaawansowania prac nad konkretnym planem.

Wybierz odpowiednie narzędzie do wizualizacji danych

Aby wizualizację danych można było przeprowadzić w stosunkowo krótkim czasie oraz mieć pewność, że wszystkie informacje będą zgodne ze stanem faktycznym, najlepiej jest skorzystać z profesjonalnych narzędzi do wizualizacji.

Program do wizualizacji danych, który zamiennie nazywamy jako narzędzie business intelligence, to zaawansowane technologicznie rozwiązanie tworzone z myślą o potrzebach zdecydowanej większości przedsiębiorstw. Więcej informacji na temat tego, czym należy kierować się przy wyborze odpowiedniego narzędzia do wizualizacji danych można znaleźć na stronie https://businessintelligence.pl/programy-do-wizualizacji-danych/.

Podsumowanie

Aby wizualizacja danych przebiegła pomyślnie, trzeba pamiętać o tym, by zdefiniować jej cel, określić kluczowe wskaźniki efektywności, stawiać na uproszczone formy oraz korzystać z wyspecjalizowanych narzędzi i programów, które w znaczący sposób usprawniają cały ten proces.

Sprawdź również

Czy hosting i domena mają wpływ na pozycjonowanie strony WWW?

Wybór odpowiedniego hostingu i domeny jest decydujący nie tylko dla stabilności i bezpiecz…