Home Biznes Zjawisko regresji w biznesie – jak można je wykorzystać w inwestowaniu?
Biznes - 29 września 2022

Zjawisko regresji w biznesie – jak można je wykorzystać w inwestowaniu?

W matematyce występuje pewne zjawisko, które jest obserwowane również w życiu i w biznesie. Dzieci wybitnych rodziców mogą odnosić sukcesy w dziedzinie, w której ich rodzice byli mistrzami, ale zazwyczaj nie powtarzają ich osiągnięć. Podobnie jest z takimi cechami, jak wzrost – dzieci wysokich rodziców nie są takie wysokie tak samo jak one. Może to wynikać z odpowiedniej kombinacji genów, dobrych warunków środowiskowych oraz przypadkowych zmiennych. Jednak tak samo jest w przypadku firm i osiąganych przez nie wyników – czy zawsze jest tylko przypadek?

W jaki sposób można tę wiedzę wykorzystać w inwestowaniu?

Wnioski, które można wyciągnąć z badań Secrista mogą mieć wiele różnych konsekwencji. Z jednej strony tak naprawdę bardzo dobrych firm jest na rynku naprawdę niewiele – co jest zgodne zarówno z prawem Pareto, jak i rozkładem normalnym Gaussa. Wiedząc, że przez większość czasu rynek działa całkiem przeciętnie, być może najlepszą strategią nie jest wyszukiwanie najlepszych spółek, ale inwestowanie w szeroki rynek. Działając w ten sposób może nie osiągnie się spektakularnych sukcesów, ale nie będzie również zbyt dużych spadków. Można to zrobić przy pomocy tanich funduszy typu ETF, które są jedną z prostszych form inwestowania. Można je kupić za pośrednictwem profesjonalnej instytucji finansowej – dobrym wyborem jest Saxo forex broker, który oferuje duży wybór instrumentów, na wielu rynkach. Warto zapoznać się z jego ofertą.

Czy rynek jest skazany na przeciętność?

Rynek tworzą inwestorzy i ich decyzje, jeśli większość tych decyzji będzie podążała w pewnym kierunku, to tak samo będą zmieniać się wyceny przedsiębiorstw. Jednocześnie zawsze obecne będą ponadprzeciętne firmy, które będą radziły sobie bardzo dobrze. Wystarczy wymienić tzw. arystokratów dywidendowych. Jednak niemożliwe jest, aby osiągały wyjątkowe wyniki rok do roku, co wynika chociażby ze zmienności rynku i nastrojów inwestorów.

Sprawdź również

Znaczenie działu HR we wdrażaniu i stosowaniu metodyki DevOps

DevOps to metodyka, której celem jest przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania, dos…