Home WEB i technologie Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze?
WEB i technologie - 23 lutego 2021

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze?

Zrzut ekranu na komputerze

W jaki sposób zrobić screena na komputerze? Każdego z nas w pewnym momencie spotkała lub właśnie spotyka sytuacja w której koniecznym jest zapisanie tego, co widzimy na ekranie naszego komputera. Śmieszny obrazek, ważna informacja, ciekawostka czy chęć pochwalenia się tapetą… Niezależnie od tego do czego głównie służy nam urządzenie, wiedza jak zrobić zrzut ekranu na komputerze to wiedza podstawowa. W końcu zrzut ekranu (lub potocznie mówiąc zrobienie screena) na komputerze jest czynnością bardzo ułatwiającą życie! Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję tego jak ją wykonać niezależnie od komputera na którym pracujesz!

Jak zrobić screena ekranu na komputerze z Windowsem?

Wszystko czego potrzebujemy to zlokalizowanie przycisku Print Screen! Nie jest to jednak trudne. Na klawiaturze ze standardowym układem klawiszy należy szukać go w okolicach jej prawej, górnej części. Po odnalezieniu wystarczy go nacisnąć i voilà! Zrzut ekranu został zrobiony i przeniesiony do schowka. Żeby zapisać go – na przykład – na swój pulpit lub wybraną przez Ciebie lokalizację należy wejść w dowolny edytor graficzny, dajmy na to Paint i wkleić do niego za pomocą skrótu Ctrl + V zrobionego wcześniej screenshota. Zostaje już tylko zapisanie zdjęcia w konkretnej lokalizacji! Żeby jednak zapisać zrzut ekranu łatwiej i znacznie szybciej zaleca się jednoczesne użycie klawiszy Windows + Print Screen, zrzut ekranu zostanie wówczas zapisany automatycznie do lokalizacji /ten komputer/obrazy/zrzuty ekranu.

Istnieje także drugi sposób, równie skuteczny – można użyć aplikacji „Narzędzie wycinanie”. Po włączeniu jej wystarczy wybrać opcję „Nowy” i Lewym Przyciskiem Myszy wybrać obszar, który chcemy aby zapisał nam się jako zrzut ekranu. Po zrobieniu tego wystarczy przejść do zakładki „Plik”, następnie „Zapisz jako” gdzie nadasz plikowi odpowiednią nazwę i docelową lokalizację. Gotowe!

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac lub laptopie MacBook?

W przypadku komputerów z systemem MacOS sytuacja również jest bardzo prosta. Wszystko czego potrzebujesz do zrobienia screena całego ekranu, to użycie skrótu klawiszowego Shift + Command + 3. Po naciśnięciu tej kombinacji wykonany przez Ciebie zrzut ekranu znajdzie się na Twoim pulpicie (biurku), a stamtąd możesz udostępniać go gdzie tylko zechcesz lub edytować w programie do tego przeznaczonym na przykład po to, żeby wyciąć lub zaznaczyć coś ważnego.

Jeśli jednak chciałbyś zrzut nie całego ekranu, a tylko jego części wystarczy, że użyjesz skrótu Shift + Command + 4 i zaznaczysz konkretny obszar, a cała reszta przebiegnie w sposób identyczny jak przy robieniu screena całego ekranu – zapisane zdjęcie odnajdziesz na swoim pulpicie (biurku)!

Jak można zauważyć sposobów na to jak zrobić screena na komputerze jest wiele – to od Ciebie zależy, który wybierzesz. Nie ma dobrego i złego, jest ten wygodny dla Ciebie! Jakkolwiek jednak byśmy tego nie robili, jest to bardzo prosta czynność, a obecne systemy operacyjne umożliwiają nam wyjątkowo szybkie zapisanie tego, co chcemy zatrzymać przy sobie na dłużej. Jak zrobić screena na kompie? Teraz już wiesz!

Sprawdź również

Wiodące technologie w IT – sprawdź, gdzie znaleźć pracę

Branża IT to nieustanny rozwój – rośnie zarówno liczba nowych rozwiązań technologicznych, …