Home Biznes Czy Microsoft Dynamics 365 Business Central to więcej niż system ERP?
Biznes - 15 marca 2024

Czy Microsoft Dynamics 365 Business Central to więcej niż system ERP?

Microsoft Dynamics 365 Business Central należy do najpopularniejszych systemów ERP dla małych i średnich przedsiębiorstw na całym świecie. Czy jednak pojęcie „system ERP” nie jest zbyt wąskie, jeśli wziąć pod uwagę wszystkie możliwości, jakie daje Business Central? Sam Microsoft zdaje się tak uważać i od jakiegoś czasu coraz częściej mówi się w kontekście Business Central o aplikacji biznesowej.

Wszystko, czego potrzebuje Twoja firma w jednym ekosystemie

System ERP Business Central cechuje się modułową budową. Poszczególne moduły odpowiadają różnym działom przedsiębiorstw. Mamy zatem moduły odpowiedzialne za produkcję, marketing, sprzedaż i obsługę klienta, magazyn, księgowość i tak dalej. Oczywiście nie ma konieczności wdrażana wszystkich modułów od razu. Początkowo uruchomić można tylko niezbędne rozwiązania, a w miarę rozwoju firmy i rosnących potrzeb, dodawać kolejne. Na tym jednak możliwości systemu ERP Business Central się nie kończą. Dynamics 365 Business Central należy do rodziny produktów biznesowych Microsoft. Znajdują się w niej na przykład takie rozwiązania, jak zestaw narzędzi biurowych Microsoft 365, system do obsługi sprzedaży CRM Dynamics 365 Sales, narzędzia klasy Business Intelligence Microsoft Power BI czy Power Apps, pozwalające na tworzenie własnych aplikacji wykorzystując technologię low-code. Wszystkie te narzędzia integrują się ze sobą w sposób naturalny i doskonale ze sobą współpracują. Tym samym firmy zyskują zestaw narzędzi do kompleksowego zarządzania wszystkimi procesami biznesowymi. Przykładowo, łącząc możliwości Dynamics 365 Business Central i pakietu biurowego Microsoft 365 Twoi pracownicy mogą korzystać z danych zawartych Business Central bezpośrednio z Teams czy Outlooka. Nie ma konieczności przełączania się między systemami. Znacząco ułatwia to zarządzanie projektami, komunikację z klientami i współpracę pomiędzy poszczególnymi działami firmy. Warto także wspomnieć o rozbudowanych możliwościach automatyzacji powtarzalnych procesów biznesowych, na którą pozwalają rozwiązania Power Automate. Funkcjonalności systemu Business Central można rozszerzać za pomocą tworzonych przez partnerów Microsoftu rozszerzeń i modyfikacji. Istnieje również możliwość tworzenia własnych aplikacji odpowiadających za nietypowe, charakterystyczne tylko dla Twojej firmy, procesy. Pozwala na to rozwiązanie Power Apps, dające możliwość przygotowania aplikacji biznesowych bez konieczności kodowania. To tylko kilka możliwości, jakie dają aplikacje Microsoftu z systemem ERP Dynamics 365 Business Central na czele. Już na tych przykładach widać jednak wyraźnie, jak ekosystem Microsoft pozwala na zarządzanie w zasadzie całym przedsiębiorstwem. Takich możliwości próżno szukać w tradycyjnych systemach ERP dla małych i średnich firm.

Microsoft Dynamics 365 Business Central — przewaga chmury

System Business Central dostępny jest zarówno w modelu tradycyjnym, czyli infrastrukturze lokalnej, jak i w modelu chmurowym SaaS (Software as a Service). To drugie rozwiązanie ma wiele przewag. Pozwala na przykład w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja. AI zdecydowanie zwiększa możliwości systemu i ułatwia pracę. Warto także wspomnieć o aktualizacjach, które w systemach tradycyjnych są czasochłonne, ryzykowne i kosztowne. Tymczasem dla chmurowej wersji Dynamics 365 Business Central, Microsoft praktycznie co chwilę wypuszcza mniejsze aktualizacje, które odbywają się automatycznie. Tradycyjnie również, dwa razy do roku pojawiają się większe aktualizacje, zwane Wave’ami. Dzięki temu, korzystając z Business Central w modelu chmurowym zawsze masz dostęp do nowinek technologicznych i pewność, że Twój system jest zawsze aktualny, dopasowany do wymogów księgowych czy prawnych i bezpieczny.

Powyższe przykłady pokazują, w jaki sposób Microsoft Dynamics 365 Business Central wyprzedza tradycyjne systemy ERP. To rozwiązanie wraz z dodatkowymi narzędziami z ekosystemu Microsoft pozwala na kompleksowe zarządzanie wszystkimi aspektami firmy i gwarantuje, że już nigdy nie zabraknie Ci żadnej funkcjonalności w posiadanych narzędziach informatycznych.


Materiał partnera

Sprawdź również

Buty Infinite Elite Under Armour Recenzja

Zastanawiasz się nad produktami Under Amour? Prowadzisz aktywny tryb życia? Jeżeli tak to …