Home Biznes Jak Allegro zmieniło sposób, w jaki szukamy i porównujemy produkty?
Biznes - 19 marca 2024

Jak Allegro zmieniło sposób, w jaki szukamy i porównujemy produkty?

Zajmując pozycję lidera na polskim rynku e-commerce, Allegro nie tylko odpowiada na preferencje swoich użytkowników, ale także w pewnym stopniu je kształtuje. Przykładem może być, chociażby, sposób, w jaki szukamy i porównujemy produkty. Wychodząc nam naprzeciw, serwis wprowadził liczne opcje usprawniające wyszukiwanie towarów. Począwszy od algorytmu trafności, przez stosowanie specjalnych oznaczeń, aż po stosunkowo nową funkcję Allegro szukaj wielu.

Jak szukać produktów na Allegro? – Algorytm trafności

Wyszukiwanie produktów na Allegro działa w zbliżony sposób do korzystania z wyszukiwarki Google. Aby znaleźć interesujący przedmiot, wystarczy wpisać w pasek wyszukiwania jego nazwę (to tzw. fraza kluczowa). Po chwili otrzymamy całą listę towarów, które w tytule zawierają zdefiniowane przez nas słowa. Może się zdarzyć tak, że dla danej frazy serwis wyświetli nawet kilkaset wyników! Jak się w tym połapać?

Aby ułatwić wyszukiwanie potrzebnych produktów, Allegro stworzyło algorytm trafności, który automatycznie szereguje wyniki wyszukiwania. Biorąc pod uwagę różne parametry, serwis wyświetla na wyższych pozycjach te oferty, które możliwie najlepiej odpowiadają hasłu wpisanemu przez nas w wyszukiwarkę. Tym samym, nie musimy poświęcać wiele czasu na odnalezienie poszukiwanego produktu, ponieważ najprawdopodobniej znajdziemy go wśród kilku pierwszych propozycji.

Porównywanie produktów a oznaczenia Allegro

Robiąc zakupy w internecie, wielu z nas zwraca szczególną uwagę na cenę. Allegro doskonale zdaje sobie z tego sprawę i dlatego wprowadziło specjalne oznaczenia ofert, które ułatwiają wyszukiwanie najtańszych produktów.

Na portalu funkcjonuje między innymi specjalna zielona naklejka o nazwie Gwarancja najniższej ceny. Otrzymują je wyłącznie towary o najniższej cenie wśród sklepów, z którymi porównuje się Allegro. Wystarczy jedno spojrzenie i już wiadomo, który produkt jest najtańszy w serwisie. Koniec ze żmudnym porównywaniem ofert! Wszystko po to, aby zaoszczędzić nasz czas i zwiększyć satysfakcję z użytkowania portalu.

Allegro szukaj wielu – nowa funkcja ułatwiająca szukanie produktów

Na pewno zdarzyło Ci się szukać na Allegro kilku produktów. Być może pamiętasz nawet czasy, kiedy trzeba było osobno wpisywać różne frazy w wyszukiwarkę, aby zrobić większe zakupy. To mogło być naprawdę uciążliwe, zwłaszcza że nigdy nie miało się pewności, czy dany sprzedawca posiada w asortymencie wszystko, czego potrzebujemy…

Chcąc rozwiązać ten problem, w 2020 roku Allegro wprowadziło na desktopową wersję portalu funkcję Szukaj wielu. Teraz, aby znaleźć sprzedawców oferujących kilka poszukiwanych przez nas produktów, wystarczy kliknąć opcję szukaj wielu w pasku wyszukiwarki, a następnie wypisać nazwy interesujących towarów. To wszystko! Dzięki tej funkcji zobaczysz w wynikach wyszukiwania tylko te propozycje od jednego sprzedawcy, które zawierają wszystko, czego potrzebujesz. Co ważne, możesz także posortować je według ceny. W ten sposób szybko znajdziesz najtańszą możliwą opcję.

Szukanie i porównywanie produktów na Allegro okiem ekspertów

Zdaniem agencji Pirk Spark, która od lat  zajmuje się konfiguracją reklam Allegro Ads i skalowaniem sprzedaży na tym marketplace, funkcja Allegro szukaj wielu ma ogromny potencjał, ponieważ w istotny sposób usprawnia wyszukiwanie produktów na portalu.

Podobne zastosowanie ma tworzenie przez sprzedawców tzw. zestawów produktowych. Pojawiają się one na karcie danej oferty – jako właśnie propozycja powiększonego zakupu. W ten sposób, Klient, który np. kupuje keramzyt, bo akurat planuje przesadzanie roślin na wiosnę, ma od razu propozycję kupienia również perlitu, osłonek i nawozu. W ten sposób “pod nos” podsuwa mu się co jeszcze mógłby mieć na liście. Ale jest też drugi plus zestawów: przy tańszych produktach pomagają one “dobić” do kwoty 45 zł uprawniającej do darmowej wysyłki Allegro Smart. Służy to, jak funkcja Allegro Szukaj wielu, zarówno kupującym jak i sprzedającym.

Materiał partnera

Sprawdź również

Buty Infinite Elite Under Armour Recenzja

Zastanawiasz się nad produktami Under Amour? Prowadzisz aktywny tryb życia? Jeżeli tak to …