Home Biznes Obiektywy do zdjęć makro. Czym się kierować przy zakupie?
Biznes - 18 maja 2023

Obiektywy do zdjęć makro. Czym się kierować przy zakupie?

Makrofotografia to niezwykła dziedzina tego medium. Pozwala na zobaczenie tego, co bez aparatu fotograficznego pozostałoby niedostrzegalne. Aby ją uprawiać, nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata – fascynujące tematy można znaleźć we własnym domu lub na pobliskiej łące. Jednakże do postawienia pierwszych kroków w fotografii makro niezbędne jest sięgnięcie po dobry obiektyw makro. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się, czym się kierować przy zakupie takiego sprzętu.

 Skala powiększenia – najważniejszy parametr obiektywu makro

Podstawowym parametrem, decydującym, czy tak naprawdę dany sprzęt jest rzeczywiście obiektywem makro, jest skala powiększenia. Otóż dla obiektywu makro konieczne jest, aby parametr ten wynosił minimum 1:1. Wtedy ma się do czynienia z prawdziwym obiektywem do makrofotografii. Co to oznacza?

Skala powiększenia wynosząca 1:1 (inaczej zwana skalą odwzorowania) określa, że obiekt o długości 0,5 cm będzie mierzył dokładnie tyle samo na matrycy. To sprawia, że możliwe jest wierne odwzorowanie wielkości miniaturowych obiektów, tak aby przyjrzeć się ich szczegółom.

Obiektyw do fotografii makro a fotografii zbliżeniowej

Obiektywy mogą mieć różne skale odwzorowania. Wartość 1:1 jest granicą pomiędzy fotografią makro a zbliżeniową. Dla obiektywów o skali powiększenia 1:2 (i większej) przyjmuje się, że pozwalają na wykonanie jedynie zdjęć zbliżeniowych. Natomiast w przypadku instrumentów optycznych o skali powiększenia 2:1 (i większej) ma się do czynienia z modelami zdolnymi powiększać obserwowane obiekty. To także świetne obiektywy makro.

Jaki obiektyw do zdjęć makro? 

Świetnej jakości obiektyw makro powinien nie tylko mieć odpowiednią skalę odwzorowania, ale także zapewniać świetną jakość obrazu, tak jak np. w serii modeli Sigma Art. Tutaj konieczne jest branie pod uwagę takich samych kwestii, jak w przypadku pozostałych obiektywów (rodzaj konstrukcji optycznej, zastosowanie specjalnych soczewek itp.).

Dobrze jest, aby obiektyw makro był bardzo jasny (np. światłosiła f/2). Jest to szczególnie ważne w przypadku dedykowanego obiektywu makro, gdyż ten gatunek fotografii może wymagać krótszych czasów naświetlania (w szczególności gdy fotografuje się owady w naturalnym środowisku).

Jaka ogniskowa obiektywu makro?

Mitem dotyczącym wykonywania zdjęć makro jest to, że aby uzyskać dobre zbliżenie szczegółów miniaturowych obiektów, konieczne jest bardzo duże przybliżenie się do fotografowanego tematu. Z tego powodu amatorzy często niemal stykają się przednią soczewką z owadami, roślinami i innymi małymi przedmiotami, które mają stać się motywem ich zdjęć makro. Jest to jednak niesłuszna praktyka, gdyż tak naprawdę w profesjonalnej fotografii makro poszukuje się raczej możliwości oddalenia od obiektu z zachowaniem dużej skali powiększenia. Jak to uzyskać?

Najlepiej jest korzystać z makroobiektywu, który posiada długą ogniskową i krótki minimalny dystans ostrzenia. Dzięki temu będzie można zachować odpowiedni dystans od fotografowanych obiektów (w przypadku owadów nadmierne zbliżenie może je po prostu spłoszyć), a jednocześnie możliwe będzie ustawienie ostrości w optymalnym punkcie.

Sprawdź również

Jakie możliwości otwiera przed Tobą zawód technika reklamy? Wszechstronna wiedza i doświadczenie

Interesują Cię social media i reklamy? Chcesz tworzyć kampanie i pokazywać swoje pomysły ś…