Home Google ALT – alternatywny tekst

ALT – alternatywny tekst

Podczas wstawiania obrazków na stronę zwykle pamiętamy o zadbaniu aby tekst znajdujący się w pobliżu grafiki odpowiednio ją opływał czy aby marginesy ustawione były w odpowiedniej odległości. Często jednak zapominamy uzupełnić obrazka o tekst alternatywny. Jakie ma to znaczenie dla działania dla SEO i czy czyni stronę atrakcyjniejszą dla użytkownika?

Alternatywny tekst – ściągawka dla Google

Atrybut Alt spełnia dwie ważne funkcje. Po pierwsze w przypadku, gdy z jakiś powodów grafika nie jest w stanie wyświetlić się na stronie (wydłużony czas ładowania, ustawienia przeglądarki itp.) w jego miejsce pojawia się ustawiony tekst alternatywny.
Stanowi to więc swego rodzaju podpowiedź dla USERa odnośnie tego, co się na obrazku znajdowało.

Ważne jest więc aby tekst alternatywny rzeczywiście oddawał to, co na obrazku widnieje. Odpowiednio ustawiony alt dobrze świadczy o twórcy strony – nawet jeśli grafika się nie załadowała, poinformował on odbiorcę co w danym miejscu powinno się znajdować. Jest to o wiele bardziej pożądana forma niż pozostawienie pustego pola…

Po drugie tekst alternatywny świetnie sprawdza się podczas pozycjonowania obrazków w wyszukiwarkach. Robot Google nie ma oczu więc nie widzi co znajduje się na obrazku. Jeśli zaś zobaczy atrybut alt o treści „konewka” będzie wiedział, że grafika prawdopodobnie przedstawia konewkę właśnie i na takie hasła zwróci wstawiony przez nas obrazek.

Jak ustawić ALT?

Aby prawidłowo ustawić tekst alternatywny do obrazka wpisujemy w kodzie strony, najlepiej tuz przed zamknięciem znacznika <img alt=”” /> następujący fragment:

Alt=”opis tego co znajduje się na obrazku”

Robimy to tak, aby całość przedstawiała się następująco:

<img src=””/zrodlo.jpg”” alt=””tekst” />

Powodzenia w uzupełnianiu ALTów!

Sprawdź również

Google organizacja macierzysta: Alphabet. Co warto o niej wiedzieć?

Google to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych marek na świecie, ale niewielu wie…