Czym jest hurtownia danych w chmurze?
Hurtownia danych to nic innego, jak system zarządzania danymi, który ma na celu wspieranie działań opartych o analizę biznesową, znanych pod nazwą Business Intelligence (BI). Hurtownie obsługują zapytania oraz wykonują analizy, dlatego są bardzo cennym narzędziem biznesowym, które dostarcza cennych informacji, szczególnie jeśli są one interpretowane przez analityków biznesu. Czym charakteryzują się takie rozwiązania?
Spis treści:
Na czym polega działanie hurtowni danych?
Hurtownie danych przechowują duże ilości danych historycznych, pochodzących z wielu źródeł, do których można zaliczyć m.in. pliki dzienników aplikacji i aplikacje transakcyjne. Działanie takich systemów polega przede wszystkim na centralizacji informacji dotyczących przedsiębiorstwa. W jednym miejscu gromadzone są wiarygodne dane, które mogą stać się przedmiotem analiz, w wyniku których specjaliści tworzą np. prognozy biznesowe lub pomagają podejmować strategiczne decyzje korzystne dla organizacji.
Z czego składa się hurtownia danych?
Istnieją różne hurtownie danych, m.in. snowflake, czy rozwiązania dostarczane przez Amazon lub Google. Większość z najchętniej wybieranych hurtowni składa się z kilku stałych elementów i posiada podobne funkcjonalności. Co znajdziemy w standardowym systemie BI, który przechowuje dane?
- Relacyjną bazę danych do przechowywania danych i zarządzania nimi;
- System ELT, czyli rozwiązanie, które zapewnia ekstrakcję danych z jednego lub wielu źródeł i ładowania ich do docelowej hurtowni danych. Oznacza to, że system przekształca dane dopiero w systemie docelowym, gdzie są już gotowe do analizy;
- Funkcjonalności do analizy statystycznej;
- Możliwość raportowania i eksploracji danych;
- Narzędzia do wizualizacji i prezentacji danych partnerom biznesowym;
- Wyspecjalizowane systemy analityczne, które wykorzystują rozwiązania sztucznej inteligencji (oparte na algorytmach).
Hurtownia danych – korzyści
Hurtownie danych są obecnie standardowym rozwiązaniem w dużych organizacjach, których prowadzenie wymaga przetwarzania ogromnej ilości danych, szczególnie tzw. nierelacyjnych. Zaletą wykorzystania takiego rozwiązania jest także możliwość archiwizowania, co pozwala tworzyć estymacje i prognozować długofalowe trendy biznesowe. Hurtownie danych są miejscem, gdzie organizacje mają możliwość przechowywania nielimitowanego rozmiaru danych. Co więcej, hurtownie są zaawansowanymi systemami informatycznymi, dzięki czemu gwarantują bezpieczeństwo newralgicznych danych. Rozwiązania są intuicyjne i bezobsługowe, co oznacza, że nie wymagają administrowania, a przy tym pozwalają na zarządzanie uprawnieniami w bezpieczny sposób.
Wynalazca hurtowni danych, Williama Inmon, wyróżnił cztery cechy, które są unikatowymi właściwościami tych rozwiązań:
- Przedmiotowość – analizują dane dotyczące konkretnego tematu,
- Integracja – zapewniają integralność różnych typów danych pochodzących z różnych źródeł,
- Trwałość – dane przechowywane w hurtowniach są niezmienne,
- Zmienność w czasie – analizy danych w hurtowni biorą pod uwagę zmiany zachodzące w czasie.
Czym charakteryzują się kampanie Google Ads?
Google Ads, dawniej znane jako Google AdWords, to jedna z najpopularniejszych platform rek…