Home Bez kategorii Dlaczego drukarka nie drukuje?
Bez kategorii - WEB i technologie - 18 września 2020

Dlaczego drukarka nie drukuje?

Najczęstsze powody, przez które psuje się drukarka

Każdy z nas był chociaż raz w sytuacji, gdy musiał szybko wydrukować ważny dokument a drukarka odmówiła posłuszeństwa. Co w takiej sytuacji? Dlaczego drukarka nie drukuje skoro z pozoru wszystko jest z nią w porządku? Jak szybko uporać się z problemem? Najczęściej sami szukamy przyczyny zawodności naszego sprzętu i posiłkujemy się informacjami zaczerpniętymi z internetu. W większości przypadków problem z drukarką jest na tyle blachy, że jesteśmy w stanie sami się z nim uporać. Gdyby to jednak nie pomogło, a usterka okazała się bardziej skomplikowana lepiej nie eksperymentować i udać się do specjalistycznego serwisu.

Drukarka nie drukuje – przyczyny

W dzisiejszym artykule omówimy kilka najczęściej pojawiających się błędów drukarek oraz przedstawimy szybkie sposoby na uporanie się z usterkami.

Brak papieru w drukarce

To najczęściej pojawiający się problem podczas drukowania. W nawale codziennych obowiązków zapominamy o tak podstawowej czynności jaką jest sprawdzenie czy nasza drukarka ma włożony do podajnika papier. Innym problemem może być nieodpowiednio włożony papier lub zacięcie się papieru.

Brak tuszu lub wadliwy toner

Drukarka nie drukuje również, gdy brakuje jej tuszu lub mamy wadliwy toner. Nasza drukarka już wcześniej będzie nam sygnalizować, że poziom tuszu jest niewystarczający. Oznakami kończącego się tuszu są coraz mniej wyraźne wydruki i charakterystyczne linie na wydrukowanych dokumentach. Gdy poziom tuszu jest niski drukarka wyświetli odpowiedni komunikat. Należy wtedy wymienić kartridż. Warto zwrócić uwagę czy zakupiony przez nas tusz lub toner jest oryginalny czy jest to tańszy zamiennik. Kupując zamiennik warto zwrócić uwagę na jego jakość. Niekiedy przyczyną usterki są właśnie złej jakości zamienniki, które mogą obniżyć jakość druku lub po prostu zepsuć drukarkę. Gdy po wymianie kartridża drukarka dalej nie chce drukować warto zastosować wyczyszczenie głowicy drukarki.

Nieprawidłowa aplikacja tonera lub tuszu

Po wymianie tuszu na nowy drukarka dalej nie chce drukować? Przyczyną może być nieprawidłowe włożenie kartridża. Często robimy to intuicyjnie nie zaglądając nawet do instrukcji. Warto upewnić się, że zdjęliśmy folię ochronną i włożyliśmy kartridż odpowiednią stroną. Nie należy robić tego na siłę. Prawidłowa aplikacja nowego tuszu lub toneru powinna przebiec bez żadnego oporu.

Błędne podłączenie drukarki

Problem braku działania drukarki pojawia się często, gdy sami podłączamy drukarkę. Warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi i sprawdzić czy wszystkie kable są odpowiednio podłączone. Zdarza się, że przyczyną

Zanieczyszczenia drukarki

Konsekwencją długotrwałego użytkowania sprzętu jest jego zanieczyszczenie. Do drukarki dostają się pyłki, kurz, nagromadzają się resztki tuszu, które w konsekwencji mogą powodować usterkę uniemożliwiającą sprawne drukowanie. Możemy samodzielnie podjąć się czyszczenia sprzętu. Jeśli jednak nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i umiejętności lepiej oddać sprzęt do specjalistycznego serwisu, gdzie nasza drukarka zostanie poddana procesowi konserwacji.

Drukarka nie jest ustawiona jako domyślna

Często przyczyną tego, że drukarka nie drukuje nie jest fizyczny problem ze sprzętem, lecz błąd w ustawieniach komputera, Należy wtedy w panelu sterowania ustawić odpowiednią drukarkę jako domyślną.

Co w sytuacji, gdy drukarka się zawiesiła podczas drukowania?

W tej sytuacji należy drukarkę zresetować:

  1. Włącz drukarkę na około 15 minut
  2. Wyjmij stary tusz i włóż nowy
  3. Wyłącz drukarkę za pomocą przycisku
  4. Wyciągnij z kontaktu kabel zasilający i pozostaw tak drukarkę na około 15 minut
  5. Włóż kabel zasilający i włącz drukarkę

Oto najczęstsze przyczyny niedziałającej drukarki. Jak widać, żaden z nich nie jest powodem do stresu, gdyż niemal każdą usterkę z wymienionych wyżej najczęstszych przyczyn braku druku można naprawić bardzo szybko, a tym samym przywrócić sprawne działanie naszej drukarce.

Sprawdź również

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive’a?

Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 z pendrive’a to jedno z najczęściej wybie…