Home Social Media Wymiary grafik na FB – rozpiska
Social Media - 17 września 2020

Wymiary grafik na FB – rozpiska

Facebook to nie tylko źródło informacji o życiu znajomych, ale również doskonałe narzędzie promocyjne. Mimo pozornej prostoty używania portalu nie zawsze zamieszczone informacje wyglądają tak jak byśmy tego oczekiwali. Dla odbiorcy najważniejszy jest obraz, to on przykuwa najwięcej uwagi. Aby dobrze się prezentował musi być odpowiednio przygotowany. Wydaje się, że najprościej skorzystać z podpowiedzi samego FB. Niekiedy okazuje się, że wymiary grafik polecane w centrum pomocy portalu nie pozwalają na przygotowanie optymalnych grafik dobrze wyglądających na różnych urządzeniach.

Jak tworzyć grafiki na FB?

Do przygotowania materiałów odpowiedniej jakości, jeżeli nie używałeś wcześniej płatnej wersji profesjonalnego oprogramowania, możesz użyć np. darmowego narzędzia online Canva czy Photopea. Możesz też zainstalować na swoim komputerze niekomercyjny odpowiednik Photoshopa taki jak Gimp. Możliwości mamy całkiem sporo.

Aby uniknąć nieostrości lub rozmytego obrazu grafiki należy zachować kilka zasad. Zapisuj utworzone pliki w rozdzielczości 72 dpi, w trybie kolorów sRGB. Pamiętaj też, aby tekst, który umieścisz na obrazie nie zajmował więcej niż 20% i zajmował jej centralne miejsce. Ważna jest również pojemność pliku około 100kB. Przed zapisaniem pamiętaj o usunięciu zbędnych warstw lub ich spłaszczeniu. Po zapisaniu grafiki (najlepiej w bezstratnym formacie *.png) dobrze byłoby ją skompresować. Niezastosowanie tych wskazówek może spowodować automatyczną kompresję podczas wgrywania i niekontrolowany efekt wyświetlania na portalu.

Wymiary grafik na FB – rozpiska

Przygotowanie poszczególnych obrazów o właściwych parametrach zależnie od zastosowania jest niezbędne do uzyskania naszego celu- ciekawej prawidłowo wyświetlanej zachęty do obserwowania dla naszych odbiorców. Dlatego ze starannością stwórzmy poszczególne elementy naszego przekazu.

Rozmiar zdjęcia profilowego FB

FB w największej wyświetlanej wersji pokazuje zdjęcie profilowe w rozmiarze 170 na 170px. Przygotowana grafika musi być co najmniej tego rozmiaru i zachowywać proporcje boków 1:1. W reklamach i postach widoczne jest w okrągłej ramce. Dlatego w tym przypadku obserwujący nie zobaczą narożników. Uwzględnij to przy projektowaniu. FB zaleca w przypadku zdjęć z logo lub tekstem korzystanie z pliku PNG.

Rozmiar zdjęcia w tle

FB narzuca minimalny rozmiar grafiki 400 x 150 pikseli. Jednak wyświetlany jest jako obraz o wyższych rozmiarach. Dlatego też, aby zachować jakość i wyrazistość zastosuj wymiary tła na fb 820 x 360 pikseli.

Zobacz też: Zdjęcie w tle na Facebooku

FB podobnie jak w przypadku zdjęcia profilowego proponuje przy użyciu zdjęć z logo lub tekstem korzystanie z pliku PNG. Plik powinien mieć mniej niż 100kB.

Zdjęcie w tle dla grupy

Zalecany wymiar grafik w tle grupy to 1640 na 856 pikseli. Na urządzeniach mobilnych nie widać niewielkiej części na górze i dole obrazu. Dlatego też zalecane jest, aby w tych częściach nie zamieszczać ważnych informacji.

Zobacz też: Jak założyć grupę na FB?

Zdjęcie w tle dla wydarzenia

FB poleca użycie zdjęć lub filmów o wymiarach 1200 x 628 pikseli z zachowaniem współczynnika ok. 2:1. Po dodaniu do wydarzenia głównego zdjęcia lub filmu nie można zmienić rozmiaru tych elementów.

Standardowa reklama – Poziomy baner

Facebook nie zmieni jakości reklamy, jeżeli zostanie zapisana w formacie PNG w wymiarze 1200 × 628 piksele. Tekst nie może przekroczyć 20% powierzchni obrazu.

Reklama karuzelowa

Optymalny format to 1080 x 1080 pikseli. Format ten dotyczy też filmów umieszczanych w reklamie. Maksymalny rozmiar pliku obrazu to 30 MB.

Teraz już wiesz jakie wymiary powinny mieć grafiki publikowane na Facebooku. Mając tę wiedzę możesz śmiało przystąpić do działań promocyjnych za pośrednictwem tego medium społecznościowego. Dodawanie postów, reklam, administrowanie grupami czy wydarzeniami na FB od teraz stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze, a przede wszystkim bardziej skuteczne.

Sprawdź również

Czy na Messengerze widać kto zrobił screena?

Zrzuty ekranu stały się nieodłączną częścią współczesnej komunikacji online. Wraz z rozwoj…