Home Biznes Jak włączyć lub sprawdzić, czy w telefonie jest włączony roaming?
Biznes - 10 listopada 2023

Jak włączyć lub sprawdzić, czy w telefonie jest włączony roaming?

Roaming, czyli korzystanie z sygnału innego operatora komórkowego niż ten, którego jest się klientem, to usługa potrzebna zarówno w Polsce, jak i za granicą. Skąd jednak wiadomo, że został włączony i co zrobić, gdy nie działa? Warto to wiedzieć nie tylko przed wyjazdem!

Jak włączyć lub wyłączyć roaming w telefonie?

Sprawdzenie, czy roaming w telefonie działa, jest bardzo proste. Niezależnie od tego, czy to smartfon z Androidem, czy iOS, taka opcja znajduje się w Ustawieniach. Następnie, by sprawdzić, czy roaming pozostaje włączony, wystarczy kolejno przejść do:

  • w telefonach z Androidem – Sieć i internet → SIM 1 (lub SIM 2, jeśli do urządzenia włożone są dwie karty) → Roaming danych;
  • w iPhone’ach – Sieć komórkowa → Opcje danych komórkowych → Roaming danych.

O tym, że ta usługa została włączona, świadczy świecący się na zielono (czasem w innym kolorze) suwak. Gdy pozostaje szary – oznacza to, że nie działa. Co ważne, operatorzy programują swoje karty SIM w taki sposób, by po włożeniu do telefonu roaming był domyślnie uruchomiony. Dla pewności po zakupie nowego urządzenia lub przełożeniu karty do innego warto jednak sprawdzić, czy rzeczywiście będzie można korzystać z usług obcych sieci komórkowych.

Young asian woman in international airport, using mobile smartphone and checking flight at the flight information board

Skąd wiadomo, że telefon korzysta z roamingu?

Po co w ogóle sprawdzać, czy roaming działa? By to zrozumieć, trzeba wiedzieć, że istnieją dwa warianty tej usługi. Choć zazwyczaj kojarzy się ona z korzystaniem z infrastruktury operatorów zagranicznych, sieci komórkowe utrzymują również roaming krajowy. Dzięki temu, w przypadku braku zasięgu własnego operatora, można korzystać z sygnału innej firmy w Polsce.

Roaming krajowy

Roaming krajowy przydaje się coraz rzadziej, ale nadal może zdarzyć się, że w pewnym miejscu nie dociera zasięg danej sieci, a innej tak. Takie sytuacje mają miejsce zwykle na odludnych obszarach. Czasem sygnału nie ma też z powodu ukształtowania terenu. Przykładem są głębokie kotliny górskie, których ściany blokują fale elektromagnetyczne z nadajników operatorów.

Dla klientów najważniejsze jest to, że przeważnie nie wiedzą, czy właśnie korzystają z sygnału innej sieci. Nawet jeśli tak się dzieje, nie jest to w żaden sposób komunikowane użytkownikom. Co więcej, bardzo często na ekranie telefonu nie zmienia się nawet nazwa operatora. Właśnie dlatego najlepiej samodzielnie sprawdzić w Ustawieniach, czy roaming został włączony.

Roaming międzynarodowy

Dużo łatwiej można się przekonać, czy telefon zaczął korzystać z nadajników operatora zagranicznego. W takich przypadkach sieć, której jest się klientem, po przekroczeniu granicy, przesyła komunikaty. W ich treści znajduje się nie tylko informacja o wejściu w zasięg innej firmy, ale także obowiązujące w danym państwie stawki za:

  • wykonywanie połączeń;
  • wysyłanie wiadomości tekstowych SMS oraz graficznych MMS;
  • korzystanie z przyznanego pakietu danych mobilnych;
  • dodatkowe gigabajty danych pakietowych, które można dokupić.

Ponadto o tym, że telefon pobiera sygnał z zagranicznej sieci, na ogół świadczy zmiana nazwy operatora na ekranie głównym urządzenia. Niekiedy pojawia się też dodatkowy zegar pokazujący lokalny czas.

Airport phone travel woman using mobile phone in business class lounge waiting for plane flight texting sms message on smartphone. Technology and travel people frequent flying lifestyle.

Dlaczego warto sprawdzić ceny w roamingu?

Przed wyjazdem zagranicznym koniecznie trzeba sprawdzić cennik usług w roamingu, ponieważ na ogół są one wyższe od stawek obowiązujących w Polsce. W mniejszym stopniu ma to znaczenie, gdy celem podróży jest inne państwo Unii Europejskiej. Koszty połączeń, SMS-ów i internetu mobilnego nie będą w tym przypadku wysokie.

Ceny wzrastają jednak znacznie po przekroczeniu unijnej strefy 1A. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej jak najmniej korzystać z usług własnego operatora, a przed przyjazdem (jeszcze w Polsce np. na lotnisku) wyłączyć dane mobilne. Dobrym sposobem, by nie narazić się na niepotrzebne, duże wydatki, jest zakup karty SIM lokalnej sieci komórkowej.

Jak sprawdzić cennik usług roamingu w Play?

Sprawdzenie cennika w sieci Play wymaga jedynie wysłania bezpłatnego SMS-a. Co ważne, jest on darmowy i to niezależnie od tego, w jakiej strefie się przebywa. W tym celu należy przesłać wiadomość pod numer 115, a w treści wpisać:

  • P – by sprawdzić, w jakiej strefie znajduje się dane państwo;
  • E lub R – żeby dowiedzieć się, jakie są ceny roamingu w strefie Euro, czyli 1A (treść SMS-a zależy od taryfy);
  • 1 – aby zobaczyć stawki w strefie 1;
  • 2 – jak wyżej, ale dotyczy strefy 2;
  • 3 – analogicznie dla strefy 3.

Strefy roamingowe

Wszystkie państwa świata są podzielone według klucza geograficznego i przynależności politycznej. Nie jest to klasyfikacja globalna. Została stworzona przez Unię Europejską. Podlegają jej więc polscy operatorzy komórkowi, co finalnie wpływa na sumy płacone przez ich klientów za połączenia, wiadomości i internet. Wyznaczone strefy roamingowe to:

  • 1A – kraje UE, a do tego Norwegia, Islandia, Liechtenstein, Gibraltar i niektóre zamorskie terytoria Francji, czyli wyspy Gwadelupa, Martynika i Reunion;
  • 1B – państwa europejskie niebędące członkami Unii Europejskiej, w tym Wielka Brytania wraz ze swoimi obszarami stowarzyszonymi;
  • 2 – prawie wszystkie inne państwa świata oraz operatorzy satelitarni;
  • 3 – Rosja, Turkmenistan, Kazachstan, Kuba, a także statki pozostające na wodach międzynarodowych.

Materiał partnera

Sprawdź również

Jakie możliwości otwiera przed Tobą zawód technika reklamy? Wszechstronna wiedza i doświadczenie

Interesują Cię social media i reklamy? Chcesz tworzyć kampanie i pokazywać swoje pomysły ś…