Home Biznes Jak wybrać odpowiednią wielkość dysku? Sprawdź!
Biznes - 8 marca 2024

Jak wybrać odpowiednią wielkość dysku? Sprawdź!

Aby efektywniej zarządzać przestrzenią na komputerze, należy wybrać odpowiedniej wielkości dysk. To ważne również w celu zapewnienia prawidłowej funkcjonalności i wydajności systemu. Dobranie odpowiedniego dysku w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotne – zwłaszcza przy ilości danych, jakie generujemy i przechowujemy. Sprawdź, o czym warto pamiętać, poszukując dysku.

Poszukiwania odpowiedniego dysku, krok po kroku

Wybierając dysk odpowiedniej wielkości, należy przede wszystkim zrozumieć własne potrzeby oraz określić wymagania. Musisz dokładnie wiedzieć, ile miejsca potrzebujesz na przechowywanie plików, systemu operacyjnego czy aplikacji. Powinieneś też określić, po co chcesz używać dysku. Czy będzie służyć ci wyłącznie do rozrywki? A może jeszcze do pracy? Określając swoje potrzeby, będziesz mógł ustalić minimalną pojemność dysku, która będzie ci potrzebna. Może być to np. dysk 1tb w Komputronik lub inny model.

Na wybór wielkości dysku powinien wpłynąć również rozmiar systemu operacyjnego oraz aplikacji, których chcesz używać. Warto pamiętać, że dzisiejsze systemy operacyjne zajmują naprawdę dużo miejsca – zwłaszcza, gdy cały czas są aktualizowane. Niektóre aplikacje, np. związane z obróbką wideo czy grami, wymagają również większej ilości miejsca na dysku niż inne programy. Ważne więc, aby uwzględnić to podczas poszukiwań dysku. Miej również na uwadze potencjalne zwiększenie potrzeb przechowywania danych np. w przyszłości. Na początku możesz mieć poczucie, że wystarczy Ci np. 500 GB. Pamiętaj jednak, że technologie cały czas się rozwijają. Możesz więc szybko zacząć odczuwać brak miejsca. Właśnie dlatego rozsądniej kupować dyski większe niż potrzebujemy.

Rodzaje dysków oraz ich pojemność

Wybierając dysk, należy zwrócić uwagę na jego rodzaj. Dyski podzielić można na trzy rodzaje:

  • HDD – dyski twarde.
  • SSD – dyski półprzewodnikowe.
  • HDD i SSD – dyski hybrydowe.

Jeśli chodzi o dyski twarde HDD, są popularne z uwagi na stosunkowo dużą pojemność i niski koszt. Są jednak wolniejsze niż HDD. Jeśli zależy Ci na dużej pojemności, ale niekoniecznie szybkim działaniu, może to być dobry wybór. Szybszy czas odczytu zapewniają jednak dyski SSD, np. dysk SSD w sklepie Komputronik. Są odpowiednie do zastosowań, gdy potrzebna jest np. wysoka wydajność (chociażby przy uruchomieniu systemu operacyjnego czy niektórych aplikacji). Rozwiązanie to jest jednak znacznie droższe niż HDD. Właśnie dlatego dobrą alternatywą może być dysk hybrydowy, który jest połączeniem dysku HDD z SSD. Dyski hybrydowe są kompromisem pomiędzy wydajnością a pojemnością.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając dysk?

Gdy już uda Ci się przeanalizować wszystkie powyższe czynniki, możesz przystąpić wówczas do kalkulacji oraz wyboru dysku takiej wielkości, która będzie dla ciebie odpowiednia. Najpierw postaraj się oszacować, ile miejsca potrzebujesz, aby przechowywać wszystkie ważne dane. Powinieneś uwzględnić miejsce, które będzie Ci potrzebne na aplikacje, pliki, system operacyjny i inne ważne foldery. Weź pod uwagę również ewentualny zapas na dysku, który może ci się przydać w przyszłości.

Jeśli system operacyjny oraz poszczególne aplikacje zajmują 300 GB, z kolei pliki użytkownika to ok. 200 GB, twój dysk powinien mieć minimum 500 GB. Musisz jednak wziąć pod uwagę również fakt, że zmiany technologiczne postępują i wcale nie zamierzają się zatrzymać. Trzeba więc zachować odpowiednią ilość miejsca na ewentualne aktualizacje i nowe aplikacje. Może więc się okazać, że najlepszym rozwiązaniem będzie dysk dwukrotnie, a nawet jeszcze większy, niż jest ci obecnie potrzebny – np. dysk 2tb czy dysk 4tb.

Wybór odpowiedniej wielkości dysku uzależniony jest od nas samych. To, jak duży będzie, zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji na przykład, jeśli chodzi o rodzaj dysku. Wiele zależy również od budżetu, jaki posiadamy. Gdy już uda Ci się dokonać kalkulacji i uwzględnisz wszystkie czynniki, które wymieniliśmy w tym tekście, powinieneś dokonać odpowiedniego wyboru.

Artykuł sponsorowany

Sprawdź również

Czym jest lokalne SEO? Czy warto w nie zainwestować?

Szukając sposobów, by zwiększyć widoczność swojego biznesu w regionie, warto zainwestować …