Home Google Kalendarz Google – co to jest i jak go używać?
Google - 22 czerwca 2020

Kalendarz Google – co to jest i jak go używać?

Jak stosować, udostępniać i uzupełniać kalendarz Google na swoim urządzeniu?

Kalendarz Google to urządzenie, które przebojem weszło na rynek. Do niedawna niemal każdy z nas posiadał kalendarz organizacyjny, w którym zapisywał ważne do załatwienia sprawy, spotkania rodzinne itp.  Współcześnie rolę kalendarza przejęły portale i aplikacje online, które często posiadają automatyczną synchronizację pomiędzy komputerem, a smartfonem. Kalendarz google to bezpłatne, intuicyjne w obsłudze oprogramowanie, z którego korzysta coraz więcej osób.

Kalendarz Google PL – zorganizuj swój dzień!

Planowanie czasu ze znajomymi z wykorzystaniem kalendarza Google nigdy nie było prostsze. Odbywa się poprzez udostępnienie kalendarza google wskazanym użytkownikom. Opcja ta jest szczególnie doceniana przez współpracowników, rodziny mieszkające pod jednym dachem i współpracowników. Dzięki wykorzystaniu opcji, w ciągu kilkudziesięciu sekund, poznamy terminarz bliskiej nam osoby i kluczowe wydarzenia tego dnia.

Udostępnianie kalendarza Google

Udostępnianie zawartości swojego kalendarza Google jest bardzo ciekawą funkcją, jaką można wykorzystywać w tym narzędziu. Dzięki niemu możemy szybko przekazać swój plan dnia, tygodnia czy miesiąca np. swojemu przełożonemu w pracy, tak, aby miał wgląd w nasze spotkania służbowe. Innym sposobem na wykorzystanie funkcji udostępniania kalendarza jest sytuacja, w której próbujemy znaleźć dogodną godzinę na spotkanie ze znajomymi i udostępniamy im swój plan dnia, tak aby zobaczyli i porównali ze swoim kalendarzem, gdzie znajdzie się czas na spotkanie towarzyskie. Jak udostępniać kalendarz w narzędziu kalendarze Google? Możesz to zrobić na trzy sposoby:

 1. Udostępnić kalendarz Google wybranej osobie, tak, że widzi ona Twój cały plan dnia,
 2. Utworzyć nowy kalendarz Google, który będzie mógł być edytowany przez inne osoby,
 3. Przyznać dostęp do swojego kalendarza osobie, która będzie mogła wprowadzać w nim modyfikacje.

Szczególnie ta trzecia opcja udostępniania kalendarza może być przydatna w pracy, kiedy mamy dużo obowiązków i przekazujemy swój kalendarz i prawa do jego modyfikacji np. asystentowi czy współpracownikowi, któremu ufamy. Aby przyznać komuś dostęp do swojego kalendarza należy wykonać następujące kroki:

 1. Logujemy się do narzędzia Kalendarz Google,
 2. Po lewej stronie w sekcji Moje Kalendarze znajdujemy interesujący nas kalendarz,
 3. Po najechaniu na niego kursorem pojawi się charakterystyczna grafika trzech kropek, które przyciskamy lewym przyciskiem myszy,
 4. Wybieramy opcję Ustawienia i Udostępnianie,
 5. W zależności od potrzeb wybieramy opcje: udostępnienia publicznego, które spowoduje, że nasz kalendarz będzie widoczny dla każdego użytkownika lub udostępnienie po adresie e-mail, gdzie należy wpisać adres e-mail osoby, która będzie mieć wgląd w nasz plan dnia (w tym miejscu nadajemy tej osobie również uprawnienia).

Udostępnianie kalendarza google

Funkcja tworzenia wydarzeń

Kalendarz google pl pozwala także na organizowanie wydarzeń. Oprogramowanie ma wbudowaną funkcję, które pozwala zaplanować je krok po kroku. Warto pamiętać o tym, aby podczas tworzenia harmonogramu, zawrzeć informację o dokładnej lokalizacji. Dzięki temu osoby zaproszone dostaną jasny komunikat, w którym miejscu odbywa się spotkanie. Niestety na ten moment opcja ta nie jest połączona z nawigacją, więc nie jest możliwe szybkie wyznaczenie trasy pod wskazany adres. Mimo to, informację o miejscu spotkania mamy zawsze pod ręką. Jak utworzyć wydarzenie w kalendarzu Google?

Zobacz też: Tłumacz Google – co warto wiedzieć o translatorze?

Tworzenie wydarzeń krok po kroku

Aby utworzyć wydarzenie w swoim kalendarzu, do którego możemy zaprosić innych użytkowników Internetu należy zastosować się do kilku czynności, które wskazujemy poniżej:

 1. Po zalogowaniu się do kalendarza wybrać po lewej stronie opcję Utwórz,
 2. Nadać wydarzeniu tytuł,
 3. Wybrać datę i godzinę,
 4. Zaprosić użytkowników, z którymi chcemy współdzielić wydarzenie,
 5. Istnieje możliwość dodania lokalizacji i ustawienia rozmowy za pomocą aplikacji Google Meet.

Dzięki wykorzystaniu aplikacji Google Meet będziemy mogli porozmawiać z osobami biorącymi udział w zorganizowanym przez nas wydarzeniu za pomocą mikrofonu i kamerki internetowej, co na pewno nada temu spotkaniu dynamiki i uatrakcyjni je.

kalendarz google wydarzenie

Kalendarz współpracuje z pocztą Gmail

Twórcy kalendarza zaprogramowali również możliwość synchronizacji kalendarza ze skrzynką Gmail. Zatem jeśli otrzymasz e-maila z zaproszeniem na wydarzenie, które Cię interesuje i chcesz zarezerwować sobie na nie czas, wystarczy, że zsynchronizujesz obydwie aplikacje. Od tego momentu, w momencie wykrycia przez system zaproszenia, będziesz pytany o to, czy przenieść je do Twojego kalendarza. Funkcja ta jest dostępna zarówno w aplikacji mobilnej na telefony, jak i oferuje ją kalendarz google na stronie.

Wyznaczaj cele i dąż do ich realizacji

W ostatniej aktualizacji pozwolono użytkownikom na wyznaczanie celów, które chcą osiągnąć  (opcja dostępna tylko na aplikacje mobilne). Każdy, kto próbował w życiu zmniejszyć swoją wagę, wie, jak ważne w procesie motywacyjnym są małe cele. Narzędzie opracowane przez Google pozwala na dodanie własnego celu. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, jaką aktywność chcemy wykonywać (np. telefony do bliskich). Następnie aplikacja poprosi o wyznaczenie częstotliwości, z jaką chcemy działać. Jeżeli wybierzemy opcję „aktywność fizyczna”, oprogramowanie pozwala na synchronizację z aplikacją zewnętrzną – np. Mi Fit. Gromadzone dane zostaną poddane analizie i na jej podstawie system będzie przypominał o koniecznych do odbycia czynnościach.

Multikulturowe zespoły

Wraz z rozpowszechnieniem pracy zdalnej, zniknęły bariery lokalizacyjne między współpracownikami. Coraz częściej w zespołach pracują osoby pochodzące z różnych kultur, obszarów świata. Kalendarz pozwala na stosunkowo łatwe oznaczenie świąt i dni wolnych naszych współpracowników, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych nieporozumień i frustracji w związku z brakiem odpowiedzi na ważną wiadomość.

Jak widać narzędzie kalendarz Google jest bardzo rozbudowane i posiada wiele ciekawych funkcji, które pozwolą nam lepiej zorganizować sobie dzień nie tylko w pracy ale także poza nią. Na uwagę w szczególności zasługują funkcje udostępniania kalendarza i tworzenia wydarzeń.

Sprawdź również

Google organizacja macierzysta: Alphabet. Co warto o niej wiedzieć?

Google to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych marek na świecie, ale niewielu wie…