Home Biznes Video marketing – jak stworzyć idealny film reklamowy?
Biznes - 26 sierpnia 2020

Video marketing – jak stworzyć idealny film reklamowy?

Nie bez powodu video marketing cieszy się ogromną popularnością. Dzięki niemu można przestawić markę w niemal dowolny sposób. Faktem jest jednak to, że stworzenie klipu reklamowego nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Właśnie dlatego należy postawić na doświadczonego wykonawcę, który posiada kompetencje oraz specjalistyczną wiedzę.

Teoretycznie samodzielne stworzenie filmu promocyjnego jest możliwe, jednak nie ma większego sensu. Zazwyczaj jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Lepiej zainwestować nieco więcej, a mieć pewność, że oczekiwane rezultaty zostaną osiągnięte.

Określenie grupy odbiorców

Przed stworzeniem filmu reklamowego należy określić docelową grupę odbiorców. Może być on skierowany nie tylko do potencjalnych klientów, ale również inwestorów, kontrahentów, czy też pracowników. Warto zaznaczyć, że w każdym przypadku konieczne jest stworzenie innego scenariusza. Video marketing umożliwia nam przedstawienie marki w dowolny sposób. To wyłącznie od nas zależy, jak będzie ona postrzegana. Ważne jest by klip nie był, ani zbyt krótki, ani zbyt długi. W zdecydowanej większości przypadków trwają one mniej niż jedną minutę. Wiadomym jest, że przedstawienie wszystkich kluczowych informacji bywa problematyczne. Musimy nie tylko zdobyć zainteresowanie widza, ale także wzbudzić w im pozytywne emocje. W innym przypadku nie uda nam się osiągnąć zamierzonych rezultatów.

Miejsce publikacji

Filmy reklamowe mogą być opublikowane w wielu różnych miejscach, jednak powinny zostać przystosowane do specyfikacji konkretnego serwisu. Wiele firm decyduje się na publikację materiału wideo na swojej oficjalnej stronie internetowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć wizytówkę, dzięki której odbiorca będzie mógł lepiej nas poznać. Oprócz tego coraz powszechniej spotykane są klipy przedstawiające produkt lub usługę. Mogą one stanowić rozszerzenie opisu. Nie można również pominąć filmów promocyjnych zamieszczanych w mediach społecznościowych, czy też zewnętrznych serwisach np. YouTube. Możliwości jest wiele, a duże znaczenie ma to, jaki budżet posiadamy.

Określenie budżetu

Jak już wspomniano, ilość posiadanych środków finansowych ma duże znaczenie. Omawiana forma reklamy jest dość kosztowna, a więc niejedna osoba zastanawia się, czy taka inwestycja w ogóle się opłaca. Oczywiście, że tak! Nawet, jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością gotówki, to możemy stworzyć klip reklamowy, który zwróci się w relatywnie krótkim czasie. Pamiętajmy, że nie musimy w tym samym czasie decydować się na kilka, a nawet kilkanaście różnych filmów reklamowych. Video marketing można wdrażać stopniowo, dzięki czemu jest to rozwiązanie niemal dla każdego przedsiębiorstwa. W dzisiejszych czasach ograniczona ilość gotówki nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy jedynie znaleźć godnego zaufania wykonawcę, a następnie skorzystać z usługi wstępnej wyceny. Wiadomym jest, że stawki obowiązujące w branży są zróżnicowane.

Wybór wykonawcy

Samodzielnie nie uda nam się przygotować profesjonalnego filmu promocyjnego, który będzie maksymalnie dopracowany. Pamiętajmy, że nie ma tutaj miejsca nawet na najdrobniejsze niedociągnięcia. Najczęściej mamy jedynie kilkadziesiąt sekund, aby przedstawić się z możliwie najlepszej strony. Ważne jest to, by znaleźć prawdziwych fachowców z branży, którzy do każdego zlecenia podchodzą w sposób indywidualny. Klipy reklamowe muszą być jedyne w swoim rodzaju. Istotne jest także to, aby były one wartościowe pod względem merytorycznym. Tylko treści użyteczne dla odbiorcy pozwolą osiągnąć zamierzoną skuteczność. Wiadomym jest, że ogromną rolę odgrywa również oprawa. Jakość materiałów wideo musi znajdować się na najwyższym poziomie. Przed skorzystaniem z usług wybranej firmy marketingowej należy sprawdzić opinie wystawione przez wcześniejszych klientów. Niska cena nie może stanowić czynnika determinującego do podjęcia ostatecznej decyzji.

Opracowanie scenariusza

Stworzenie scenariusza to absolutna podstawa. Oczywiście nie jest to zadanie dla amatora. Bardzo trudno jest stworzyć film promocyjny, który będzie niepowtarzalny, a jednocześnie dopasowany do rzeczywistych potrzeb maki. Priorytetem jest, aby był on wiarygodny. Zdecydowana większość użytkowników jest wyczulonych na treści przesadnie nasycone marketingowymi frazami. Pewne jest to, że nie przyniosą one oczekiwanych skutków. Mogą wzbudzić irytację oraz negatywne emocje, co negatywnie wpływa na wizerunek marki. Idealny klip powinien angażować widza, a także wprawiać go w dobry nastrój. Ważne, by w ciągu krótkiej chwili nabrał on zaufania do przedstawianej firmy. Więcej na temat produkcji filmów reklamowych znajdziesz na https://www.oxide.pl/filmy-reklamowe/

Montaż klipu reklamowego

Według autorów strony Oxide.pl produkcja filmów promocyjnych to jedynie połowa sukcesu. Niezwykle istotny jest sposób montażu. Nie zapominajmy, że klip powinien być krótki, a zarazem merytoryczny. Istotne jest, by dominowały w nim proste komunikaty. Widz nie może czuć się zagubiony lub zdezorientowany. Zastanawiasz się, ile kosztuje video marketing? Jest to kwestia osobistych możliwości zleceniodawcy. Pewne jest jednak to, że nie należy oszczędzać na jakości – to błąd popełniany przez wiele osób.

Sprawdź również

Praca w social media – plusy i minusy, które musi poznać każdy

Jedną z bardziej przyszłościowych profesji jest praca w social media. Dla wielu jest to za…