Home E-commerce Wersja mobilna czy strona responsywna?
E-commerce - WEB i technologie - 28 stycznia 2016

Wersja mobilna czy strona responsywna?

Rosnące zainteresowanie urządzeniami mobilnymi sprawia, że absolutną koniecznością staje się dostosowanie wersji witryny do smartfonów i tabletów. Szczególnie, gdy prowadzi się biznes w sieci jest to warunek niemalże konieczny. Często jednak spotykamy się z myleniem pojęć: „responsywna” i „mobilna”.

Czym się różni strona responsywna od mobilnej?

Responsywna strona www to młodsza siostra wersji mobilnej, gdzie internauci spotykali dwie oddzielne strony – jedną z przeznaczeniem dla tradycyjnych komputerów i drugą dla telefonów lub tabletów.

Były to, w istocie dwie witryny, występujące pod różnymi adresami. Zwykle wersja mobilna poprzedzona była literką „m” np. m.domena.pl. Po rozpoznaniu urządzenia, z którego korzysta USER wyświetlona zostaje odpowiednia wersja strony.

Responsywność to natomiast bardziej zaawansowane zagadnienie. Strona zbudowana w oparciu o technologię Responsive Web Design automatycznie dostosowuje się do rozdzielczości na jakiej jest wyświetlana. Jest to, w przeciwieństwie do wersji mobilnej, ciągle ta sama strona, występująca pod tym samym adresem niezależnie od tego, na jakim urządzeniu ją wyświetlamy.

Strona mobilna czy responsywna

Obecnie obserwujemy odchodzenie od wersji mobilnych na rzecz stron responsywnych. Te pierwsze bowiem zmuszają często do korzystania z oddzielnego panelu CMS, często niepoprawnie się ładują w różnych rozdzielczościach lub nawet nie ładują się wcale. Problemy pojawiają się również podczas zbierania statystyk z dwóch wersji strony (mobilnej i zwykłej) oraz indeksowaniu treści.

Jeśli więc Twoja strona wciąż nie jest responsywna, najwyższy czas to zmienić! 😉

Sprawdź również

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive’a?

Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 z pendrive’a to jedno z najczęściej wybie…