Home Biznes Wirtualna karta płatnicza – nowoczesna metoda transakcji
Biznes - 28 lutego 2022

Wirtualna karta płatnicza – nowoczesna metoda transakcji

Karta płatnicza jest sposobem uiszczania opłaty wirtualnie. Dzięki zdalnemu dostępowi do gotówki, zgromadzonej na rachunku bankowym, jest wygodną i praktyczną metodą płatności. Jednak karta płatnicza nie zawsze musi być jedynie kawałkiem plastiku. Obecnie banki oferują także możliwość posiadania wirtualnej karty płatniczej.

Czym jest wirtualna karta płatnicza?

Jest to opcja płatności zdalnej bez udziału fizycznej postaci karty. Przeważnie jest to forma karty, która znajduje się w telefonie – dedykowanej aplikacji mobilnej. Przede wszystkim przydaje się podczas dokonywania płatności przez Internet, jednak istnieją również sposoby, płacenia nią w stacjonarnych sklepach. Wirtualna karta płatnicza w większości przypadków obsługiwana jest przez VISA lub Mastercard. Proces płatności wygląda identycznie jak w przypadku jej plastikowego odpowiednika. Należy wprowadzić dane karty oraz potwierdzić je kodem CVV/CVC. Różnica polega na umiejscowieniu danych, do których, w przypadku wirtualnej karty, dostęp znajduje się w aplikacji mobilnej lub bezpośrednio w systemie banku.

Jakie istnieją rodzaje kart wirtualnych?

  • jednorazowe – przeznaczone do konkretnej płatności lub wielokrotnego użytku. Korzysta się z nich, aż do upływu daty ważności,
  • debetowe – powiązane z konkretnym kontem,
  • kredytowe – wirtualna karta kredytowa funkcjonuje jako rodzaj pożyczki,
  • prepaid – powiązane z głównym kontem bankowym lub wymagają zasilenia określoną kwotą.

Zakładanie wirtualnej karty płatniczej

Warto wiedzieć, że wyrobienie wirtualnej karty płatniczej jest dużo prostsze oraz szybsze niż założenie konta w banku. Cały proces wyrobienia karty, może odbywać się jedynie przez Internet. Po wyrobieniu karty, użytkownik może zarządzać nią z poziomu panelu klienta, czy za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej.

Zalewy i wady wirtualnej karty płatniczej

Przede wszystkim ten rodzaj płatności jest uznawany za najbardziej bezpieczny sposób uiszczania opłaty. Użytkownik, który korzysta z wirtualnej karty, nie naraża się na ryzyko utraty pieniędzy, ponieważ nie jest ona bezpośrednio powiązana z jego kontem bankowym. Nawet w przypadku kradzieży danych wirtualnej karty, utracone zostaną jedynie zgromadzone na niej środki płatności. Kolejnym argumentem, przemawiającym za wirtualną kartą, jest brak możliwości jej zgubienia.

Jest to również bardzo wygodna i oszczędna forma płatności, gdyż robiąc zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, użytkownik ma możliwość dokonywania płatności w innej walucie.

Kolejnym atutem, jest fakt, że posiadacz karty nie jest zobowiązany do regularnego wpłacania na nią pieniędzy, czy też realizowania transakcji na konkretną kwotę. Może korzystać z niej tylko wtedy, kiedy jej potrzebuje.

Wadą wirtualnej karty płatniczej jest brak możliwości dokonywania transakcji w sklepach stacjonarnych (chociaż niektóre z nich można podpiąć pod usługi, które umożliwiają dokonywania płatności za pomocą telefonu komórkowego), a także konieczność zasilania jej przed dokonaniem płatności. Użytkownik wirtualnej karty nie może także wybierać ani wpłacać środków w bankomatach lub wpłatomatach.

Sprawdź również

Jak zorganizować konferencję w Krakowie?

Niezależnie czy jest to międzynarodowe forum, czy kameralne spotkanie branżowe, Kraków z j…