Home Social Media Wirus na Facebooku – jak usunąć wirusa na FB?
Social Media - 1 sierpnia 2019

Wirus na Facebooku – jak usunąć wirusa na FB?

Jak usunąć wirusa z FB na telefonie i PC - 2020

Mam wirusa na FB! Co teraz zrobić!” – takie rozpaczliwe wołanie o pomoc widzieliśmy na tablicy naszych znajomych zapewne nie raz. Nikt nie lubi wirusów, szczególnie tych, które mogą nas ośmieszyć, przywłaszczyć sobie naszą tożsamość, albo ukraść nasze dane. Pamiętajmy, że Facebook, jak każda duża platforma posiada szereg potencjalnych zagrożeń. Jak rozpoznać wirusa na FB? Co zrobić, gdy nam się przydarzy i jak zabezpieczyć się na przyszłość przed atakami wirusów? Na szczęście wirusy z tej aplikacji można rozpoznać i są sposoby, żeby się ich pozbyć.

Czym są wirusy na Facebooku? Jak działają?

Każdy z nas z pewnością zetknął się z sytuacją,  w której któryś zn naszych znajomych, bądź nawet my sami zostaliśmy zaatakowani złośliwym oprogramowaniem na Facebooku. To oprogramowanie, nazywane wirusem rozprzestrzenia niepożądane przez użytkowników treści w postaci postów publikowanych na tablicy lub prywatnych wiadomości rozsyłanych wśród znajomych. Całość odbywa się bez zgody i wbrew intencji użytkownika, który został zaatakowany wirusem na FB. Jak działać w przypadku zainfekowania wirusem na Facebooku?

Wirus na FB – Jak usunąć wirusa?

Musimy wejść na profile naszych znajomych i usunąć wiadomość, którą nasze urządzenie zapisało na ich profilu w formie postu. Należy też przejrzeć aplikacje z Facebooka, jeśli wśród nich znajduje się coś, czego nie pamiętamy, musimy się tego pozbyć (w tym celu wchodzimy w ustawienia, aplikacje i sprawdzamy listę). Dla bezpieczeństwa można usunąć wszystkie aplikacje, a potem zainstalować od nowa te, których potrzebujemy.

Powinniśmy przeskanować komputer programem antywirusowym, ponieważ trudno ocenić skąd nadeszło zagrożenie. Dobrym pomysłem będzie użycie aplikacji do czyszczenia niepotrzebnych plików, które zostają na komputerze po różnych procesach, takich jak instalacje. Posłuży nam do tego CCleaner, albo jakiś jego konkurent. Jak natomiast usunąć wirusa z FB na telefonie? W przypadku smartfonu prawdopodobnie aplikacja jest już zainstalowana (program usunie też pliki z kosza i podobne śmieci z systemu, warto mieć to na uwadze).

Zobacz też: Jak założyć fanpage na Facebooku?

Aby pozbyć się wirusa na FB możesz też spróbować skontaktować się z supportem Facebook. Istnieje możliwość, że wsparcie witryny zablokuje konto, jeśli zostanie uznane za niebezpieczne, ale nie będzie to trwała blokada i kontakt z suportem powinien wystarczyć, żeby wyjaśnić sytuację.

Kiedy sytuacja kryzysowa zostanie zażegnana postaraj się sprawdzić wszystkie informacje na swoim koncie i zmień hasło, nigdy nie masz pewności jaką dokładnie drogą przybył twój wirus i czy gdzieś nie namieszał. Zmodyfikuj też ustawienia konta, zmień jego prywatność, żeby tylko twoi znajomi mogli przeglądać twoje dane i zablokuj możliwość instalowania aplikacji(zawsze możesz włączyć ją w przyszłości).

Schemat postępowania w przypadku złapania wirusa Facebook:

  1. Usunięcie niechcianych treści (postów),
  2. Przegląd zainstalowanych aplikacji na FB,
  3. Skanowanie urządzenia programem antywirusowym (sprawdź najlepsze darmowe antywirusy),
  4. Skontaktować się z supportem Facebook,
  5. Zmienić hasła.

Jak uniknąć złapania wirusa?

Kiedy usuniemy już wirusa ze swojego profilu na Facebooku, warto zabezpieczyć się na przyszłość przed podobnymi sytuacjami. Jak sprawić, by wirusy FB nie były nam groźne? Nie jest to takie proste, na pewno warto stosować się do pewnym zaleceń bezpiecznego korzystania z platformy Faceboook. Przede wszystkim unikaj dziwnych sytuacji. Jeśli twój znajomy wysłał ci wiadomość z linkiem do twojego własnego profilu, albo postanowił w nietypowy sposób zachęcić cię do kliknięcia w jakąś witrynę, trzymaj się od tej wiadomości z daleka. Pod żadnym pozorem nie klikaj w linki wysyłane przez kompletnie obce osoby. Uważaj na wiadomości które wyglądają powtarzalnie. Takie teksty zazwyczaj mają cię zestresować przyciągnąć twoją uwagę. Przykładowo może być mowa o twoich zdjęciach umieszczonych gdzieś w Sieci, albo o jakiejś poważnej informacji na temat Facebooka. Jeśli po otrzymaniu takiej wiadomości nie przyjdzie żadne sprostowanie od adresata warto powiadomić go inną drogą o zaistnieniu takiej sytuacji. Samo odpisanie do znajomego na Facebooku nie powinno być niebezpieczne, ale nasza informacja może zostać usunięta przez wirusa. Poza tym wirusy są stale rozwijane i nie warto ryzykować. Uwaga, wirus może nawet podać twoje imię w wiadomości, czerpiąc informacje z konta na Facebooku.

Zwróć uwagę co instalujesz za pośrednictwem Facebooka. Jeśli możesz, zablokuj możliwość instalacji aplikacji z poziomu witryny Facebook.

Zobacz też:

Sprawdź również

Czy na Messengerze widać kto zrobił screena?

Zrzuty ekranu stały się nieodłączną częścią współczesnej komunikacji online. Wraz z rozwoj…