Home Prasa Najlepsze kryminały – jaką książkę przeczytać?
Prasa - 30 grudnia 2021

Najlepsze kryminały – jaką książkę przeczytać?

Dobry kryminał, czyli jaki? TOP polecane książki

Jakie najlepsze książki kryminalne polecić można do przeczytania? Cóż, przyznać trzeba, że oferta książek z gatunku kryminałów jest naprawdę bogata i co chwilę pojawiają się nowe, interesujące tytuły po które warto sięgnąć. Przygotowaliśmy dla Was listę ciekawych kryminałów, które naszym zdaniem są warte uwagi.

Najlepsze kryminały – TOP lista

Nasza top lista najlepszych kryminałów uwzględnia książki zarówno z Polski jak i zagranicznych autorów. Są to powieści kryminalne pisane i publikowane na przestrzeni wielu lat, a nie wyłącznie z ostatnich miesięcy. Przekrój jest więc dosyć bogaty i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Jeśli jakąś pozycję byście dodali do tej listy to zapraszamy do kontaktu, gdyż spis będzie aktualizowany. Poniżej nasze propozycje dobrych kryminałów do przeczytania.

1. Morderstwo w Orient Expressie

Z angielskiego Murder on the Orient Express. Klasyczna powieść detektywistyczna autorstwa Agaty Christie. Jedna z najbardziej popularnych dzieł autorki. Po raz pierwszy wydana w formie książkowej 1 stycznia 1934 roku przez wydawnictwo Collins Crime Club. Opowiada o historii morderstwa przywódcy gangu, występującego pod, zatuszowanym, fałszywym nazwiskiem, który dokonał porwania dwunastoletniej dziewczynki. Po czasie jej rodzina postanawia go odnaleźć i dokonać aktu zemsty.

2. Przygody Sherlocka Holmesa

Zbiór 12 opowiadań napisanych przez szkockiego pisarza sir Arthura Conana Doyle’a, które ukazywały się w The Strand Magazine w latach 1891-1892. Pierwsze wydanie w formie książki ukazało się 14 października 1892 roku. Podobnie jak Morderstwo w Orient Expressie, seria o Sherlocku Holmes’ie to również klasyk nad klasykami. Główny bohater trudzi się rozwiązywaniem skomplikowanych zagadek kryminalnych, posługując się metodą dedukcji. Rozszyfrowywuje on problemy dzięki nietuzinkowej znajomości takich zagadnień jak: psychologia, prawo, chemia, literatura sensacyjna. W trakcie swojej pracy bywa wystawiany na próby, w których bez wątpienia przydaje mu się ponadprzeciętna sprawność fizyczna. Nieodłącznym atrybutem Sherlocka Holmes’a jest drewniana fajka.

3. Księżniczka z lodu

Powieść kryminalna autorstwa szwedzkiej pisarki Camilli Läckberg, wydana w 2003 roku. Główną bohaterką książki jest Erika Falck, współpracująca z Patrikiem Hedstromem, policjantem, a także znajomym z dzieciństwa, z którym przeżywa burzliwy romans. Pewnego dnia, robotnik Eilert Berg odnajduje w wannie zwłoki, dobrej przyjaciółki Eriki. Matka zmarłej, prosi o Erikę o wyjaśnienie sprawy, które jak się okazuje, jest bardzo zagmatwana. Równolegle z tym wątkiem przytoczona jest tragedia siostry Eriki, Anny.

4. Sprawa Niny Frank

Godny uwagi kryminał polskiej autorki Katarzyny Bondy, wydany w 2007 roku. Jest to pierwsza na polskim rynku powieść kryminalna, której bohaterem jest psycholog wykonujący portrety psychologiczne nieznanych sprawców, tzw. profiler. Akcja powieści rozgrywa się w dwóch miejscach, w małej wsi Mielnik nad Bugiem oraz w jej przeciwieństwie, czyli dużej metropolii.

5. I nie było już nikogo (z ang. And Then There Were None)

Kolejna fantastyczna powieść kryminalna Agaty Christie wydana w roku 1939. Fabuła opowiada o tym, jak tajemniczy pan Owen zaprasza na odludną i odciętą od reszty świata wyspę dziesięciu gości, którzy nie znają siebie nawzajem i nie łączy ich żadna więź. Na miejscu okazuje się, że gospodarz nie zjawi się na wyspie. Zgodnie z zapowiedzią, dwójka służących odtwarza płytę, z której przybyli goście dowiadują się, że pan Owen oskarża ich o różne zbrodnie. Goście pana Owena giną na różne sposoby.

6. Imię róży (z wł. Il nome della rosa)

Debiutancka powieść kryminalna Umberta Eco, wydana w roku 1980 w Mediolanie przez wydawnictwo Bompiani. Książka napisana jest w formie relacji kronikarskiej. Czas akcji powieści to średniowiecze. Rozgrywa się ona w 1327 roku we włoskim opactwie benedyktynów. Oprócz wątku kryminalnego, w powieści tej ważną rolę odgrywają również inne wątki, mianowicie:

    • wątek teologiczny – bohaterowie rozprawiają na temat ubóstwa, śmiechu,
    • wątek miłosny,
    • wątek historyczny – dotyczy konfliktu politycznego na płaszczyźnie cesarz-papież.

7. Córka czasu (The Daughter of Time)

Fenomenalny kryminał autorstwa Josephine Tey, wydany w 1951 roku. Książka zajęła pierwsze miejsce na liście 100 najlepszych kryminałów wszechczasów, opublikowanej przez związek pisarzy powieści kryminalnych w 1990 roku w Wielkiej Brytanii.

8. Uwikłany

Uwikłany to powieść kryminalna autorstwa Michała Bednarskiego wydana w 2021 roku nakładem wydawnictwa pisanego. W tym kryminalne nic nie jest oczywiste, a akcja dynamicznie zmienia się z każdym rozdziałem. Grupa obcych sobie osób zostaje zamknięta w budynku, który miał być przychodnią. Do tego jedna z nich zostaje odnaleziona martwa, a chwilę później ciało znika w tajemniczych okolicznościach. Kto odpowiada za tę zbrodnię i co łączy bohaterów książki? Świetnie skonstruowana fabuła i zaskakujące zwroty akcji zdecydowanie przemawiają za tą książką.

Zobacz też: Najlepsze książki kryminalne wszechczasów

9. Głęboki sen (The Big Sleep)

Debiut kryminalny amerykańskiego pisarza Raymonda Chandlera, opublikowany w 1939 roku. Bohaterem jest Philip Marlowe, detektyw z Los Angeles, który pośredniczy w negocjacjach z szantażystą posiadającym materiały kompromitujące córkę generała Sternwooda, ktory zleca Philipowi zadanie. W 1991 roku Robert B. Parker napisał kontynuację powieści Chandlera, która nosi tytuł Wielkie Marzenie.

Sprawdź również

Opór Żydów w obozach koncentracyjnych podczas II WŚ

Już w szkole podstawowej poznajemy dzieje Żydów i okrutny los, jaki spotkał ich podczas dr…